Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Serie żelu Benzacne wycofane z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-03-19 16:09
Serie żelu Benzacne wycofane z obrotu

19 marca 2019 r. na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawił się komunikat dotyczący wycofania z obrotu dwóch serii żelu Benzacne. Żel ten stosuje się w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego. Co było przyczyną wycofania tego preparatu?

Benzacne – kiedy się stosuje?

Substancją czynną żelu Benzacne jest nadtlenek benzoilu. Substancja ta jest związkiem utleniającym, działającym przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i wysuszająco. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwświądowe i znieczulające, pobudzając ziarninowanie i syntezę kolagenu. 

Żel Benzacne przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuje się go w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego (Acne vulgaris).

Benzacne – dlaczego wycofano z obrotu?

Wycofanie konkretnych serii żelu Benzacne nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Z opublikowanej informacji wynika, że w trakcie badania stabilności ww. produktu w zakresie parametrów wygląd żelu i zawartość substancji czynnej otrzymano wynik poza specyfikacją. Stało się to wskutek wady opakowania bezpośredniego. Z tego względu decyzji o wycofaniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją nr 15/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Benzacne (Benzoylls peroxidum) 50mg/g, żel o numerach serii:

  • numer serii: 384398, data ważności: 04.2019
  • numer serii: 399029, data ważności: 10.2019

Podmiotem odpowiedzialnym jest Takeda Pharma Sp. z o.o.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4054


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów