Seria leku Thiogamma wycofana z obrotu
13 sierpnia 2019 r. na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano ze sprzedaży w aptekach serię leku Thiogamma, stosowanego u chorych na cukrzycę. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu tego preparatu?
Lek Thiogamma – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Thiogamma jest kwas tioktynowy. Organizmy ludzi i zwierząt potrafią wytwarzać tę substancję samodzielnie. Wpływa ona na wiele procesów metabolicznych i wykazuje działanie antyoksydacyjne, neutralizując różne reaktywne formy tlenu.
Lek Thiogamma stosuje się w leczeniu bólu i parestezji w polineuropatii, czyli cukrzycowym uszkodzeniu nerwów. Stan ten objawia się m.in. drętwieniem, pieczeniem, swędzeniem i mrowieniem skóry. Lek Thiogamma wydawany jest wyłącznie na receptę.
Lek Thiogamma – dlaczego został wycofany?
Wycofanie jednej serii leku Thiogamma ma związek z informacją przekazaną od podmiotu odpowiedzialnego. Podstawą wycofania było uzyskanie wyniku niezgodnego ze specyfikacją dla parametru rozpad.
Zgodnie z decyzją nr 41/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Thiogamma (Acidum thiocticum), 600 mg, tabletki powlekane, 60 tabl. o numerze serii 15E138 i dacie ważności 04.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Niemcy. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4134
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.