Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Thiogamma wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-14 09:17
Seria leku Thiogamma wycofana z obrotu

13 sierpnia 2019 r. na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano ze sprzedaży w aptekach serię leku Thiogamma, stosowanego u chorych na cukrzycę. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu tego preparatu?

Lek Thiogamma – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Thiogamma jest kwas tioktynowy. Organizmy ludzi i zwierząt potrafią wytwarzać tę substancję samodzielnie. Wpływa ona na wiele procesów metabolicznych i wykazuje działanie antyoksydacyjne, neutralizując różne reaktywne formy tlenu.

Lek Thiogamma stosuje się w leczeniu bólu i parestezji w polineuropatii, czyli cukrzycowym uszkodzeniu nerwów. Stan ten objawia się m.in. drętwieniem, pieczeniem, swędzeniem i mrowieniem skóry. Lek Thiogamma wydawany jest wyłącznie na receptę.

Lek Thiogamma – dlaczego został wycofany?

Wycofanie jednej serii leku Thiogamma ma związek z informacją przekazaną od podmiotu odpowiedzialnego. Podstawą wycofania było uzyskanie wyniku niezgodnego ze specyfikacją dla parametru rozpad.

Zgodnie z decyzją nr 41/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Thiogamma (Acidum thiocticum), 600 mg, tabletki powlekane, 60 tabl. o numerze serii 15E138 i dacie ważności 04.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Niemcy. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4134


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów