Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Thiogamma Turbo-Set wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-12-17 10:33
Lek Thiogamma Turbo-Set wycofany z obrotu

14 grudnia 2018 r. na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawiła się informacja o wycofaniu z obrotu serii leku Thiogamma Turbo-Set, który stosuje się u pacjentów z polineuropatią cukrzycową. To kolejne wycofanie w ostatnim czasie. Co było przyczyną takiej decyzji GIF?

Lek Thiogamma Turbo-Set – kiedy się go stosuje?

Substancją czynna leku Thiogamma Turbo-Set jest kwas tioktynowy (inaczej kwas alfa-liponowy), który stosuje w zaburzeniach czucia związanych z polineuropatią cukrzycową. Lek zmniejsza ból oraz parestezje (objawy czuciowe, takie jak: mrowienie, kłucie, pieczenie, swędzenie), które są efektem uszkodzenia nerwów, jakie nastąpiły na skutek cukrzycy.

Lek Thiogamma Turbo-Set stosuje się wyłącznie u dorosłych pacjentów. Nie należy go stosować u dzieci i młodzieży, a także u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek, ponieważ nie prowadzono badań klinicznych w tych grupach pacjentów.

Lek Thiogamma Turbo-Set – co było przyczyną wycofania?

14 grudnia 2018 r. do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego, który stwierdził wyciek płynu w pojedynczych opakowaniach bezpośrednich preparatu Thiogamma Turbo-Set. Oznacza to, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym.

Zgodnie z decyzją nr 128/WC/2018 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Thiogamma Turbo-Set (Acidum thiocticum), 600 mg/50 ml, roztwór do infuzji o numerze serii 18H052 i dacie ważności 07.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest WÖRWAG Pharma GmbH & Co. KG.

Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://archiwum.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1367,Decyzja-Nr-128WC2018.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów