Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Alka-Prim wycofana z obrotu

2018-06-18 10:53
Alka-Prim wycofany lek KtoMaLek.pl

15 czerwca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu serii popularnego produktu leczniczego Alka-Prim. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego leku?

Kiedy stosuje się lek Alka-Prim?

Alka-Prim należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także hamujące agregację płytek krwi. Jego substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy. Lek ten stosuje się przy bólach o słabym i średnim nasileniu (bóle głowy, bóle mięśni itp.), a także przy gorączce w przebiegu zakażeń wirusowych, przeziębienia i innych chorób. Alka-Prim często stosuje się w celu złagodzenia tzw. "syndromu dnia wczorajszego", czyli popularnego kaca.

Dlaczego serie leku Alka-Prim wycofano z obrotu?

Wycofanie leku Alka-Prim nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Z uzasadnienia GIF wynika, że produkt nie spełniał wymagań jakościowych. Bezpośrednią przyczyną było "zniekształcenie opakowanie bezpośredniego, będące wynikiem wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie". 

Zgodnie z decyzją nr 31/WC/2018 z obrotu wycofano lek Alka-Prim (Acidum acetylsalicylicum) tabletki musujące 330 mg, 10 tabletek o numerze serii 20317 i dacie ważności 31.03.2019 r. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1172,Decyzja-Nr-31WC2018.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów