Seria leku Alka-Prim wycofana z obrotu
15 czerwca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu serii popularnego produktu leczniczego Alka-Prim. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego leku?
Kiedy stosuje się lek Alka-Prim?
Alka-Prim należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także hamujące agregację płytek krwi. Jego substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy. Lek ten stosuje się przy bólach o słabym i średnim nasileniu (bóle głowy, bóle mięśni itp.), a także przy gorączce w przebiegu zakażeń wirusowych, przeziębienia i innych chorób. Alka-Prim często stosuje się w celu złagodzenia tzw. "syndromu dnia wczorajszego", czyli popularnego kaca.
Dlaczego serie leku Alka-Prim wycofano z obrotu?
Wycofanie leku Alka-Prim nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Z uzasadnienia GIF wynika, że produkt nie spełniał wymagań jakościowych. Bezpośrednią przyczyną było "zniekształcenie opakowanie bezpośredniego, będące wynikiem wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie".
Zgodnie z decyzją nr 31/WC/2018 z obrotu wycofano lek Alka-Prim (Acidum acetylsalicylicum) tabletki musujące 330 mg, 10 tabletek o numerze serii 20317 i dacie ważności 31.03.2019 r. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://archiwum.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1172,Decyzja-Nr-31WC2018.html
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.