Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria kropli Polyvaccinum mite wycofana ze sprzedaży

Redakcja K. 2019-07-18 14:58
Seria kropli Polyvaccinum mite wycofana ze sprzedaży

Fala wycofań leków przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny trwa. Kolejna decyzja GIF dotyczy serii nieswoistej szczepionki bakteryjnej w postaci kropli do nosa - Polyvaccinum mite. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego preparatu ze sprzedaży?

Krople Polyvaccinum mite – kiedy się stosuje?

Produkt leczniczy Polyvaccinum mite to nieswoista szczepionka bakteryjna, mająca postać kropli do nosa. 1 ml szczepionki w swoim składzie zawiera inaktywowane bakterie (w milionach komórek):

  • Staphylococcus aureus 50 mln komórek,
  • Staphylococcus epidermidis 50 mln komórek,
  • Streptococcus salivarius 10 mln komórek,
  • Streptococcus pneumoniae 10 mln komórek,
  • Streptococcus pyogenes 10 mln komórek,
  • Escherichia coli 20 mln komórek,
  • Klebsiella pneumoniae 10 mln komórek,
  • Haemophilus influenzae 10 mln komórek,
  • Corynebacterium pseudodiphtheriticum 20 mln komórek,
  • Moraxella catarrhalis 10 mln komórek.

Zadaniem Polyvaccinum mite jest stymulacja układu immunologicznego i ochrona przed nawracającymi nieżytami górnych dróg oddechowych. Krople te stosuje również profilaktycznie w leczeniu wspomagającym zakażeń górnych dróg oddechowych.

Dlaczego wycofano z obrotu serię Polyvaccinum mite?

Wycofanie produktu leczniczego Polyvaccinum mite nastąpiło po wpłynięciu sprawozdania z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Z zawartych w nim informacji wynika, że konkretna próbka ww. preparatu jest niezgodna ze specyfikacją. W jednej z butelek stwierdzono obecność ciała stałego, unoszącego się na powierzchni zawiesiny. W związku z powyższym GIF podjął decyzję o wycofaniu produktu i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją nr 36/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Polyvaccinum mite, Nieswoista szczepionka bakteryjna, krople do nosa, zawiesina o numerze serii 01918002 i dacie ważności 06.2020.  Podmiotem odpowiedzialnym jest Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1477,Decyzja-Nr-36WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów