Seria kropli Polyvaccinum mite wycofana ze sprzedaży

Fala wycofań leków przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny trwa. Kolejna decyzja GIF dotyczy serii nieswoistej szczepionki bakteryjnej w postaci kropli do nosa - Polyvaccinum mite. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego preparatu ze sprzedaży?

Artykuł rekomendowany przez:
Seria kropli Polyvaccinum mite wycofana ze sprzedaży

Krople Polyvaccinum mite – kiedy się stosuje?

Produkt leczniczy Polyvaccinum mite to nieswoista szczepionka bakteryjna, mająca postać kropli do nosa. 1 ml szczepionki w swoim składzie zawiera inaktywowane bakterie (w milionach komórek):

  • Staphylococcus aureus 50 mln komórek,
  • Staphylococcus epidermidis 50 mln komórek,
  • Streptococcus salivarius 10 mln komórek,
  • Streptococcus pneumoniae 10 mln komórek,
  • Streptococcus pyogenes 10 mln komórek,
  • Escherichia coli 20 mln komórek,
  • Klebsiella pneumoniae 10 mln komórek,
  • Haemophilus influenzae 10 mln komórek,
  • Corynebacterium pseudodiphtheriticum 20 mln komórek,
  • Moraxella catarrhalis 10 mln komórek.

Zadaniem Polyvaccinum mite jest stymulacja układu immunologicznego i ochrona przed nawracającymi nieżytami górnych dróg oddechowych. Krople te stosuje również profilaktycznie w leczeniu wspomagającym zakażeń górnych dróg oddechowych.

Dlaczego wycofano z obrotu serię Polyvaccinum mite?

Wycofanie produktu leczniczego Polyvaccinum mite nastąpiło po wpłynięciu sprawozdania z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Z zawartych w nim informacji wynika, że konkretna próbka ww. preparatu jest niezgodna ze specyfikacją. W jednej z butelek stwierdzono obecność ciała stałego, unoszącego się na powierzchni zawiesiny. W związku z powyższym GIF podjął decyzję o wycofaniu produktu i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności.



Zgodnie z decyzją nr 36/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Polyvaccinum mite, Nieswoista szczepionka bakteryjna, krople do nosa, zawiesina o numerze serii 01918002 i dacie ważności 06.2020.  Podmiotem odpowiedzialnym jest Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4125

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów