Leki z Importu Równoległego - sposobem na tańsze zakupy w aptece.

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-05-25 10:00
leki z importu równoległego

Leki z Importu Równoległego dają możliwość tańszego nabycia farmaceutyków, które jakością i właściwościami nie odbiegają od tych oryginalnych.

Czym jest Import Równoległy?

Import Równoległy (IR) to rozwiązanie stosowane od wielu lat w Europejskiem Obszarze Gospodarczym, a jego najważniejszym założeniem jest swobodny przepływ towarów. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej dało nowe możliwości nabywania leków z zagranicy. Ze względu na bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę życia i zdrowia procedury związanie z IR, podlegają rygorystycznym ograniczeniom i stałej kontroli. Prawo Farmaceutyczne oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia szczegółowo uregulowały tę procedurę, w tym wzór wniosku o wydanie pozwolenia na IR produktu leczniczego.

Importowane leki pochodzą wyłącznie w uprawnionych hurtowni farmaceutycznych znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia). Lek pochodzący z IR nie różni się w działaniu od zarejestrowanego w Polsce odpowiednika. Różnica jest widoczna w cenie – leki z IR są odczuwalnie tańsze.

Polscy pacjenci mają dostęp do leków z IR od 2005 roku, kiedy do aptek trafiły pierwsze farmaceutyki. W 2008 roku część z nich znalazła się w wykazie leków refundowanych lub podlegała tzw. refundacji ułomnej (lek mógł być refundowany, jeśli był tańszy od leku oryginalnego). Obowiązująca od 2012 roku Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 roku stanowi, że refundowane są jedynie te leki z IR, które znajdują się na liście.

Czy leki z Importu Równoległego są bezpieczne?

Import równoległy jest legalnym, kontrolowanym przez prawo, a zatem bezpiecznym sposobem zaopatrzenia w leki, dodatkowo pozwalającym oszczędniej zrealizować kurację zalecaną przez lekarza lub farmaceutę. W przypadku IR mamy do czynienia z takim samym bezpiecznym lekiem, ponieważ lek ma tę samą substancję czynną, tę samą dawkę, sposób podania i postać. Zgadzać się musi również liczba kapsułek, saszetek lub tabletek, którą pacjent znajdzie w opakowaniu. Do kartoników wkładane są oryginalne opakowania bezpośrednie – saszetki, blistry itp., które pochodzące z kraju producenta. Dlatego na opakowaniu bezpośrednim znajdują napisy w języku kraju, z którego dany lek sprowadzono. Z tego powodu, ważne jest zapoznanie się i zachowanie ulotki o leku, która musi być dostępna w języku polskim. Zdarza się, że leki z importu równoległego różnią się nazwą.

Pewna niewielka różnica między lekami może wynikać z wyglądu opakowania, które jest inne, aniżeli to, do którego pacjent jest przyzwyczajony. Leki z IR zapakowane są w prostsze formą i mniej nasycone kolorem, a zatem tańsze pudełka. Dominuje w nich biel, a w oczy rzuca się czarny napis z nazwą leku. Opakowania nie mają jednak znaczenia dla właściwości leczniczych, a ich skromny wygląd w porównaniu do oryginałów, jest celowym działaniem podkreślającym koncepcję niższej ceny.

Dlaczego warto pytać i szukać leków z Importu Równoległego?

Przeciętnie jednorazowo pacjent płaci w aptece ok. 50 zł., a to często znaczący wydatek dla budżetu domowego. Zdarza się, że pacjent rezygnuje z kuracji ze względu na koszty. Leki z IR dają możliwość tańszego nabycia farmaceutyków, które jakością i właściwościami nie odbiegają od tych oryginalnych. Nie należy mylić tej grupy leków z tzw. „tańszymi zamiennikami”, które stały się popularne, między innymi za sprawą przepisów. Istotna różnica polega na tym, że jeżeli lekarz umieści na recepcie adnotację „nie zamieniać”, nie przysługuje nam tańszy odpowiednik, natomiast farmaceuta może wydać lek z Importu Równoległego.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pacjent zawsze powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów