Kto najczęściej korzysta z L4?

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-10-25 13:33

Według raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012-2016” opracowanego przez Medicover Polska w oparciu o dane udostępnione przez ZUS i GUS najliczniejszą grupą korzystającą ze zwolnień L4 są kobiety po 30 roku życia. Dlaczego to właśnie one znalazły się na podium tej listy, kto jeszcze się na nią zakwalifikował i jakie zmiany wprowadzone zostaną, aby ułatwić pracodawcy kontrolę nad pracownikami? O tym w dzisiejszym artykule.

Ciąża, poród i macierzyństwo

Jak się okazuje w Polsce ze zwolnień L4 korzystają najliczniej kobiety, które zdecydowały się na ciążę. Rezygnacja z pracy na rzecz zwolnienia lekarskiego zaczyna się często już na etapie wczesnej ciąży, a brak aktywności zawodowej u takich pań trwać może nawet 2-3 lata. Według autorów raportu ciąża nie jest stanem fizjologicznym przypominającym chorobę, a kobiety nie powinny być zmuszane do rezygnacji z pracy, jeżeli są do niej zdolne, a ciąża przebiega prawidłowo. Rozwiązanie tego problemu ma być korzystne zarówno dla pracodawców, jak i kobiet, którym łatwiej będzie wrócić do aktywności zawodowej.

Kto i na co najczęściej choruje?

Oprócz kobiet, decydujących się na macierzyństwo, ze zwolnień L4 korzystają często osoby z nieprawidłowym wskaźnikiem masy ciała, mające problemy z cholesterolem oraz cierpiące na choroby układu oddechowego. Te ostatnie okazały się najbardziej obciążające – 41% pracowników na stanowiskach decyzyjnych i 39,5% w przypadku pracowników mobilnych.

Niepokojące są szczególnie dane dotyczące osób z nieprawidłową wagą – tylko połowa badanych miała prawidłowe BMI, w tym co trzeci mężczyzna. Szczególnym problemem okazuje się nadwaga, która może być przyczyną wielu przewlekłych chorób takich jak cukrzyca czy też choroby układu krążenia.

Na kolejnych miejscach znalazły się choroby układu ruchu i urazy takie jak złamania czy stłuczenia.

Ile dni L4 wybiera przeciętny pracownik?

W raporcie Medicover średnia liczba dni zwolnienia lekarskiego podzielona została na kilka grup zawodowych:

  • pracownicy produkcji z pracą zmianową: 17,7 dni;
  • pracownicy produkcji: 12,3 dni;
  • pracownicy biurowi: 12,6 dni;
  • pracownicy mobilni: 10,3 dni;
  • pracownicy na stanowiskach decyzyjnych: 10 dni.

Nowy pomysł ZUS –zwolnienia elektroniczne

Lekarze mają możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień e-ZLA od początku 2016 roku, wciąż korzystają jednak często z tych papierowych. Wszystko zmieni się 1 lipca 2018 roku, kiedy zwolnienia elektroniczne wyprą całkowicie te tradycyjne.

Jak wyglądać to będzie w praktyce? L4 w nowoczesnej formie trafia od razu do ZUS, a stamtąd, nie później niż następnego dnia po jego otrzymaniu, przesyłane jest do pracodawcy. Zaletą takiego rozwiązania dla pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest brak konieczności dostarczenia dokumentu do odpowiedniej placówki osobiście. Zyska również i pracodawca, który informację o zwolnieniu i same zwolnienie otrzyma szybciej. Ponadto będzie on mógł złożyć wniosek o kontrolę L4, co zapobiec ma podobno mnożeniu się fałszywych zwolnień lekarskich.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów