Opaska na kolano – kiedy warto stosować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-22 11:00
Mężczyzna zakłada opaskę na kolano.

Stosowanie opaski na kolano kojarzy się z urazem stawu kolanowego. To poniekąd słuszne skojarzenie, jednak ta sytuacja nie stanowi jedynego wskazania do sięgnięcia po opaskę na kolano. Wyróżniamy kilka rodzajów opasek, a każda, poprzez nieco inną budowę, ma na celu wspomaganie regeneracji stawu kolanowego, niwelowanie bólu oraz stabilizację kolana. Kiedy dokładnie warto sięgnąć po opaskę na kolano?

Opaska na kolano – co to takiego?

Opaska na kolano jest wyrobem medycznym, mającym za główne zadanie stabilizację stawu kolanowego i ochronę przed kontuzją. Szczególnie często sięgają po nią sportowcy lub osoby starsze, gdyż należą oni do grup o podwyższonym ryzyku wystąpienia urazów kolana. Staw kolanowy jest jednym z najbardziej obciążonych stawów naszego organizmu, dlatego w momencie jego kontuzji trudno jest wykonywać nawet proste codzienne czynności. W wielu sytuacjach pomocna będzie opaska uciskowa, która zwiększy stabilizację kolana czy zniweluje ból. Wyróżnia się kilka rodzajów opaski na kolano, m.in. uciskową czy magnetyczną, które zostały omówione w dalszej części tekstu.

Kiedy warto stosować opaskę na kolano?

Opaska na kolano zalecana jest osobom wykonującym pracę fizyczną obciążającą w znaczny sposób staw kolanowy oraz sportowcom w ramach profilaktyki przeciwurazowej. Nawet nosząc ściągacz czy opaskę uciskową, nie należy narażać stawu kolanowego na dodatkowe przeciążenia, np. podczas intensywnego biegania, gdyż hamowane przez opaskę uczucie bólu może sprawić, iż przegapimy pierwsze oznaki kontuzji i doprowadzimy tym samym do nieszczęścia. Istnieje także szereg medycznych wskazań do noszenia opaski na kolano.

Wskazania do noszenia opaski na kolano

Noszenie opaski uciskowej na kolano lub ściągacza może zalecić lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, do którego zgłaszamy się z dysfunkcją lub obawami. Sytuacjami, które stanowią wskazanie do noszenia opaski na kolano są np. stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego, stan po złamaniu, niestabilność mięśniowo-więzadłowa stawu oraz stan po wycięciu łąkotek. Noszenie opaski na kolano przez zalecony czas pozwala na lepszą regenerację stawu.

Opaska na kolano – rodzaje

Wśród podstawowych rodzajów opaski na kolano wyróżnić można opaskę uciskową oraz magnetyczną

Uciskowa opaska na kolano

Opaska uciskowa (np. Opaska na kolano VEERA SILVER, Opaska elast.SELECT kolano, Opaska z neoprenu 1021 na kolano) działa niczym stabilizator i chroni kolano przed przeciążeniami, które mogłyby doprowadzić do wystąpienia urazu lub pogłębiania już istniejącej kontuzji. Sposób wykonania tego rodzaju opaski zapewnia jednak znaczną elastyczność, dzięki czemu sprzęt nie ogranicza ruchomości stawu.

Magnetyczna opaska na kolano

Innym rodzajem opaski na kolano jest opaska magnetyczna (np. zaliczana do elementów biomagnetoterapii, czyli leczenia za pomocą pola magnetycznego). Poprzez oddziaływanie na staw kolanowy, pole magnetyczne zmniejsza ból i stan zapalny, a także przyspiesza regenerację tkanek. Po opaskę tą sięgnąć można więc nie tylko przy urazach, ale także w chorobie reumatycznej lub zwyrodnieniowej stawu. 

Dostępność poszukiwanych wyrobów medycznych w aptekach w Twojej okolicy możesz z łatwością sprawdzić bez wychodzenia  z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Inne rodzaje opasek na kolano

Producenci, chcąc wyjść naprzeciw potrzebie pacjentów, stale tworzą nowe rodzaje opasek na kolano, które mają jeszcze skuteczniej pełnić swoją funkcję. Mowa tu np. o:

  • opasce ortopedycznej – posiada boczne szyny dodatkowo stabilizujące staw;
  • opasce z zapięciem krzyżowym – produkt zalecany przy uszkodzeniach rzepki, gdyż zapięcia owija się wokół niej;
  • opasce anatomicznej – kształtem dopasowuje się do stawu kolanowego i generuje ciepło łagodzące ból
  • opasce propriocepcyjnej – poprzez stymulację czucia głębokiego poprawia napięcie mięśniowe.

Opaska na kolano a leczenie urazu stawu kolanowego

Opaska na kolano powinna stanowić wsparcie leczenia podstawowego, prowadzonego przez lekarza specjalistę lub wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Nie należy traktować noszenia opaski jako wyłączny element terapii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów