Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Drętwienie rąk – możliwe przyczyny i leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-22 10:00
Kobieta trzyma się za nadgarstek, dokucza jej drętwienie rąk.

Drętwienie dłoni pojawia się w różnych sytuacjach – może wystąpić zarówno w nocy (np. w wyniku niewygodnej pozycji podczas spania), jak i w dzień (np. po przeciążeniu rąk). Są to dolegliwości odwracalne, które zazwyczaj samoistnie przechodzą. Istnieją jednak przyczyny drętwienia rąk, które wymagają interwencji lekarskiej, gdyż nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak rozpoznać możliwe przyczyny drętwienia rąk oraz jak leczyć tę dolegliwość?

Przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie rąk jest skutkiem nieodpowiedniego ukrwienia kończyny. Często drętwienie pojawia się również na skutek uciśnięcia nerwu pośrodkowego, znajdującego się w kanale nadgarstka. Postępujący charakter ucisku na nerw może prowadzić do całkowitego uszkodzenia i ograniczenia funkcji ruchowych lub czuciowych kończyny. 

Istnieją sytuacje, w których przyczyna drętwienia rąk jest bardziej skomplikowana, a sam objaw jest jedynie dodatkowym symptomem występującego problemu.

Zespół cieśni nadgarstka 

Pojawia się u osób wykonujących prace manualne, pracujących przy komputerze czy trenujących grę na instrumentach. Nienaturalne ułożenie dłoni i powtarzający się charakter pracy wpływają na wystąpienie stanu zapalnego i obrzęku, przez co znajdujący się w kanale nadgarstka nerw zostaje uciśnięty, dając objawy drętwienia rąk. Bardzo często to schorzenie dotyka kobiety w zaawansowanej ciąży, kiedy zmiany hormonalne powodują zatrzymanie wody w organizmie i obrzęk stawów. W tej sytuacji drętwienie rąk mija samoistnie po urodzeniu dziecka.

Zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa

Postępujące zmiany degeneracyjne kręgosłupa mogą wpływać na uczucie drętwienia rąk. Zaawansowana dyskopatia powoduje ucisk na nerwy, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie kończyny i rzutuje na jej dystalne części, czyli ręce.

Urazy ręki lub przeciążenia

Różnego rodzaju kontuzje wywołane bezpośrednim urazem ręki lub odcinka szyjnego kręgosłupa, mogą powodować stan zapalny, zaburzać przewodnictwo nerwowe i prowadzić do mrowienia. Silne przeciążenia zarówno rąk, jak i kręgosłupa także mogą dawać objawy drętwienia. 

Zespół Guillaina-Barrego

Jest to rzadki, choć niebezpieczny zespół schorzeń, spowodowany uszkodzeniem nerwów obwodowych. Schorzenie prowadzi do osłabienia siły mięśniowej i drętwienia – w tym przypadku zarówno rąk, jak i nóg. 

Niedobór witamin lub ich nieprawidłowe wchłanianie

Drętwienie rąk może być również skutkiem nieodpowiedniej diety – ubogiej w witaminy z grupy B, potas czy magnez. Najczęściej występuje podczas stosowania rygorystycznych diet lub u osób z wyniszczonym organizmem, np. poprzez chorobą nowotworową. 

Zawał mięśnia sercowego – drętwienie lewej ręki

Drętwienie lewej ręki może być zwiastunem nadchodzącego zawału mięśnia sercowego. Najczęściej towarzyszy temu wówczas również ból okolicy mostka. Jest to niebezpieczna dla życia sytuacja i należy do chorego wezwać karetkę.

Drętwienie rąk – rola diagnostyki

Po zauważeniu objawów drętwienia rąk należy sprawdzić, czy stan ten się pogłębia lub utrzymuje dłuższy czas i zwrócić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Leczenie jest ściśle uzależnione od przyczyny wystąpienia drętwienia, dlatego tak istotna jest w tej sytuacji szczegółowa diagnostyka. W zależności od podejrzewanej przyczyny, wykonuje się zdjęcie RTG, tomografię komputerową lub rezonans kręgosłupa, USG nadgarstka bądź morfologię krwi z uwzględnieniem stężenia witamin i minerałów w organizmie.

Leczenie drętwienia rąk

Problem z drętwieniem rąk wymaga często zmiany charakteru pracy lub zastosowania się do ergonomicznego sposobu pracy i zminimalizowania przeciążeń kręgosłupa i kończyn górnych. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wymagają konsultacji ortopedycznej i rehabilitacji. Odpowiednie ćwiczenia i metody terapii manualnej potrafią całkowicie zlikwidować problem drętwienia rąk. Podobnej interwencji wymaga także zespół cieśni nadgarstka.

Potwierdzony badaniami niedobór witamin i minerałów jest wskazaniem do przyjmowania preparatów w celu uzupełnienia powstałych niedoborów. Wśród popularnych niedoborów wpływających na drętwienie rąk wymienia się m.in. niedobór magnezu, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o jego suplementacji (Magne B6 skurcz, Potazek MAG, NeoMag Forte).

Dostępność preparatów w aptekach w swojej okolicy sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Przy chorobach neurologicznych (np. Zespół Guillaina-Barrego) i kardiologicznych (np. zawał mięśnia sercowego) o leczeniu decyduje lekarz prowadzący – neurolog lub kardiolog. Niewskazane jest samodzielne stosowanie preparatów leczniczych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów