Przyjaciel Pacjenta roku 2020 platformy Zapytaj Farmaceutę

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-04 08:51
Przyjaciel Pacjenta roku 2020

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i wiążących się z nią obostrzeń w zakresie funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki życia społecznego. W tym trudnym czasie pacjenci na własnej skórze doświadczali tych ograniczeń, co było szczególnie dotkliwe, gdy potrzebna była pomoc z zakresu medycyny – stosowania leków, radzenia sobie z objawami przeziębienia, interakcji leków. W tym czasie nieocenieni okazali się farmaceuci, którzy udzielali pomocy pacjentom na łamach platformy Zapytaj Farmaceutę. Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?

Pomoc farmaceuty w czasie pandemii

Ten rok okazał się dla nas wszystkich szczególnie trudny. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa i mnożące się z jej powodu obostrzenia sprawiły, że pacjenci mieli ograniczony dostęp do ochrony zdrowia, w tym także do aptek działających stacjonarnie. Pacjenci, którzy chętnie korzystali z porady farmaceutów w trakcie wizyty w aptece, na pewien czas pozostawieni zostali bez ich wsparcia lub było ono znacząco ograniczone. Z pomocą przyszedł internet i narzędzie, które pomogło uzyskać odpowiedź na wiele trudnych pytań – platforma Zapytaj Farmaceutę.

Dzięki serwisowi Zapytaj Farmaceutę pacjenci mogli szybko uzyskać poradę farmaceutyczną w zakresie stosowania leków i suplementów diety, interakcji leków z żywnością lub farmaceutykami, czy radzenia sobie z dolegliwościami, które nie wymagają konsultacji lekarskiej (np. objawy przeziębienia).

Aktywność na platformie Zapytaj Farmaceutę

Platforma Zapytaj Farmaceutę rozpoczęła swoją działalność w pierwszym kwartale 2019 i szybko zdobyła popularność wśród użytkowników, którzy chętnie korzystali z jej funkcjonalności. Za pośrednictwem serwisu pacjenci mogli online i anonimowo zadawać pytania, na które odpowiedzi udzielali farmaceuci, pracujący w aptekach współpracujących z KtoMaLek.pl

Korzystanie z serwisu jest niezwykle proste. Wystarczy we właściwym polu wpisać treść pytania i kliknąć przycisk „wyślij”, by pojawiło się ono na łamach serwisu. 

Tylko w ubiegłym roku pacjenci zadali aż 20 906 pytań! Oznacza to, że każdego miesiąca do farmaceutów z całej Polski trafiało przeszło 1700 zapytań (o ponad 700 więcej niż w roku 2019). 

Odpowiedzi na przesyłane pytania udzielało 7712 farmaceutów z aptek rozsianych po całym kraju. W sumie przez cały rok farmaceuci udzielili 30 590 porad, pomagając pacjentom uzyskać rzetelną wiedzę.

Nie wiesz, jak stosować zapisany przez lekarza lek? Zapytaj Farmaceutę!

Kto został Przyjacielem Pacjenta roku 2020 według KtoMaLek.pl?

Tak jak w roku ubiegłym, postanowiliśmy wyróżnić farmaceutki i farmaceutów, których wkład w tworzenie platformy Zapytaj Farmaceutę był szczególnie zauważalny i doceniany przez pacjentów. W tym roku tytułem „Przyjaciela Pacjenta roku 2020” uhonorowani zostali:

  1. mgr Andrzej Sławiński z apteki w Śremie - 1640 odpowiedzi i 433 polubienia;
  2. mgr Teresa Grzyb-Sikora z apteki w Kłobucku- 1341 odpowiedzi i 494 polubienia;
  3. mgr Barbara Kołodziejska z apteki w Burzeninie - 1108 odpowiedzi i 398 polubień;
  4. mgr Bartłomiej Łuczyński z apteki w Bełchatowie - 1102 odpowiedzi i 1840 polubień;
  5. mgr Łukasz Piela z apteki w Gorlicach - 601 odpowiedzi i 194 polubienia;
  6. mgr Paweł Grzywacz z apteki w Zawoi - 537 odpowiedzi i 201 polubień;
  7. mgr Marek Bogacki z apteki w Dębicy - 467 odpowiedzi i 132 polubienia;
  8. mgr Tomasz Oleszczuk z apteki w Rejowcu Fabrycznym - 313 odpowiedzi i 153 polubienia;
  9. mgr Ewelina Szewiało z apteki w Złotoryi - 273 odpowiedzi i 100 polubień;
  10. mgr Agnieszka Dyl z apteki w Krakowie - 259 odpowiedzi i 82 polubienia.

Warto zaznaczyć, że z powyższej grupy osób aż 5 farmaceutów i farmaceutek uzyskało tytuł Przyjaciela Pacjenta w roku 2019. Wszystkim nagrodzonym chcielibyśmy złożyć serdecznie podziękowania w imieniu swoim oraz pacjentów, za ciężką pracę w czasach pandemii, za zaangażowanie i empatię oraz budowanie społeczności serwisu Zapytaj Farmaceutę!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów