Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Darmowe leki dla kobiet w ciąży od 2019 r.

2019-06-12 14:56
Darmowe leki dla kobiet w ciąży od 2019 r.

Z początkiem czerwca do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada m.in. finansowanie z puli budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia leków przepisywanych ciężarnym. Co takie zmiany oznaczają dla przyszłych mam?

Ciąża Plus, czyli darmowe leki dla ciężarnych

Ministerstwo Zdrowia jeszcze w tym roku planuje wprowadzić zmiany dotyczące świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z propozycją w projekcie, najnowsze przepisy maja umożliwić wszystkim ciężarnym kobietom dostęp do bezpłatnych leków. Takie prawo ma przysługiwać od momentu potwierdzenia ciąży przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii (niezależnie od ścieżki poczęcia) do jej zakończenia. Jednocześnie leki, które stosuje się podczas porodu i w okresie połogu, nadal będą finansowane według obowiązujących zasad.

Według szacunków takie ułatwienie będzie co roku dotyczyć około 380 tysięcy ciężarnych. W ciągu najbliższych dziesięciu lat projekt ten ma kosztować nieco ponad 316 milionów złotych. Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla ciężarnych ma zostać opublikowany nie później niż w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Jakie leki znajdą się na liście?

Zgodnie z założeniami projektu na liście znajdą się leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży, niezbędne dla zachowania zdrowia i życia matki oraz płodu. Będą to leki o kategorii dostępności "Rp", czyli na receptę wydawaną przez lekarza.  Mogą to być zatem preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy ciążowej, czy nadciśnienia tętniczego, jednak pełny kształt wykazu nie jest jeszcze znany. Rekomendacji do projektu mają udzielać konsultanci krajowi i towarzystwa naukowe. Finansowanie tych leków w całości będzie pokryte z państwowych pieniędzy, czyli podobnie, jak w przypadku darmowych leków dla seniorów.

Kto może przepisać ciężarnej bezpłatne leki?

Lista refundowanych leków dla kobiet w ciąży oznaczana będzie symbolem „C”. Symbol ten musi pojawić się na recepcie, by pacjentka mogła skorzystać ze świadczenia. Jeżeli ciężarna nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas na recepcie powinien znaleźć się symbol "CN". Uprawienia do wydawania takich recept będą mieli:

  • ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia,
  • lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ są najlepiej zorientowani w całokształcie leczenia pacjentki i jej stanie zdrowia,
  • lekarze innych specjalizacji (np. hipertensjolodzy, diabetolodzy).

Opinie na temat projektu

Założenia listy darmowych leków dla ciężarnych wydają się słuszne, choć nie brakuje krytycznych głosów. Lekarze są zdania, że kobiety w ciąży rzadko leczy się farmakologicznie poza murami szpitala. Jeżeli leczenie jest konieczne (np. zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze), wówczas stosuje się niedrogie leki, które przeważnie objęte są już refundacją. Inną sprawą są suplementy diety (np. żelazo, kwas foliowy, kwasy DHA, witamina D3), które nie znajdą się na liście. Wprowadzenie wykazu będzie zatem niewielką zmianą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów