Leki zagrożone brakiem dostępności – zmiany na wykazie (listopad 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-05 13:58
Białe i różowe tabletki ułożone w kształt kwadratu na błękitnym tle.

Z początkiem listopada zaczął obowiązywać nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Jak prezentuje się ta lista względem wykazu opublikowanego we wrześniu?

Więcej leków na liście antywywozowej

Ostatnio przy okazji publikacji list antywywozowych można było zauważyć tendencję spadkową - każdy kolejny wykaz nieco się skracał względem poprzedniego. Jednak tym razem nastąpił wzrost, a na liście pojawiły się nowe pozycje. W wykazie wrześniowym znalazło się 197 pozycji. Od 1 listopada lista rozszerzyła się do 219 pozycji.

Po co tworzy się listę leków zagrożonych wywozem?

Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności, potocznie nazywany listą antywywozową, ma zapobiegać nielegalnemu wywozowi leków poza granice kraju. Wykaz ten jest aktualizowany co dwa miesiące lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Często leki trafiają do niego zapobiegawczo, aby nie dopuścić do ich braku w aptekach.

Lek uznaje się za zagrożony brakiem dostępności, jeżeli jego brak zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych na terenie danego województwa. Dane te gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Potem opracowywane są przez Ministerstwo Zdrowia, które na ich podstawie przygotowuje wykaz.


Sprawdź aktualną listę leków zagrożonych brakiem dostępności!

Jakie nowe leki trafiły do wykazu?

Zaktualizowana lista antywywozowa została poszerzona o 22 pozycje. Nie są to jednak nowe leki, gdyż większość z nich już wcześniej ujmowana była w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności. Wśród nowych produktów znalazły się:

  • Kreon 25 000 (pankreatyna) – środek zawierający mieszaninę enzymów trzustkowych, stosowany u pacjentów z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki.

  • Asamax 500 (mesalazyna) - czopki o działaniu przeciwzapalnym, stosowane w chorobach przewodu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna w obrębie okrężnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
  • Brintellix (wortioksetyna) - lek stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych pacjentów.

  • Hydroxyurea medac (hydroksymocznik) - lek wskazany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej w fazie przewlekłej lub fazie akceleracji, a także terapii nadpłytkowości samoistnej lub czerwienicy prawdziwej.

  • Xeljanz (tofacytynib) - wskazany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

  • Zarzio (filgrastym) - na listę trafiły dwie dawki tego leku (roztwór do infuzji 30 mln. j. (60 mln. j/ml) i 48 mln. j. (96 mln. j/ml).

Z wykazu nie usunięto żadnego leku.

Leki trudno dostępne – jak ich szukać w aptekach?

Szukanie leków trudno dostępnych bywa dla pacjentów uciążliwe i czasochłonne. Bezpośredni kontakt z aptekami, niekiedy konieczność osobistej wizyty pochłania czas i opóźnia zakup potrzebnych farmaceutyków.

Warto sobie pomóc i skorzystać z wyszukiwarki KtoMaLek.pl, dzięki której sprawdzimy dostępność leków w okolicznych aptekach stacjonarnych. Aktualnie w bazie serwisu znajduje się przeszło 10 tysięcy aptek, a liczba ta stale rośnie. Jak szukać leków w KtoMaLek.pl? Wystarczy wskazać interesującą nas lokalizację i wpisać nazwę leku, a system wygeneruje listę aptek, które zadeklarowały posiadanie danego preparatu. Dzięki możliwości rezerwacji leku będziemy mieli pewność, że nikt go przed nami nie wykupi.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2021/86/akt.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów