Co nowego na liście leków refundowanych? (listopad 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-26 13:48
Wymieszane żółte i błękitne tabletki oraz niebieskie kapsułki.

Listopad to miesiąc, w którym pojawia się ostatnia w danym roku lista leków objętych refundacją. Najnowszy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zacznie obowiązywać już od 1 listopada. Jakich zmian mogą spodziewać się pacjenci? Czy w wykazie pojawiły się nowe leki?

Ile leków objęto refundacją od listopada?

Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest aktualizować listę leków refundowanych co dwa miesiące. Najnowszy wykaz zacznie obowiązywać z początkiem listopada. Co się zmieniło względem listy wrześniowej?

Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem wydano decyzję o refundacji 57 nowych produktów lub wskazań. Z kolei dla 50 produktów lub wskazań podjęto decyzję o skróceniu refundacji lub jej niekontynuowaniu.

Ponadto w zakresie cen:

 • wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu dla 117 produktów (od 0,01 zł do 2926,37 zł);
 • podwyższono urzędowe ceny zbytu dla 15 produktów (od 1,88 zł do 1134 zł);
 • obniżono ceny detaliczne brutto dla 382 produktów (od 0,01 zł do 26,21 zł);
 • podwyższono ceny detaliczne brutto dla 49 produktów (od 0,02 zł do 29,31 zł).

Za które leki pacjenci zapłacą mniej?

324 produkty będą tańsze dla pacjentów, jednakże tylko w przypadku 13 produktów różnica ta wyniesie więcej niż 5 zł.Największe obniżki zauważą pacjenci stosujący:

 • Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego, zawiesina do wstrzykiwań, stężenie 3 - 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml) – obniżka dopłaty o 452,70 zł, co oznacza, że pacjent będzie musiał zapłacić 33,60 zł.
 • Arimidex (anastrazol), tabletki powlekane, 1 mg, 28 szt. – obniżka dopłaty o 19,64 zł. Aktualna dopłata pacjenta wynosi 11,33 zł.
 • Bixebra (iwabradyna), tabletki, 7,5 mg, 56 szt. – obniżka dopłaty o 16,93 zł. Wysokość dopłaty dla pacjenta to aktualnie 5,30 zł.
 • Aripiprazole Sandoz (arypiprazol), tabletki, 15 mg, 56 szt. – dopłatę pacjenta obniżono o 11,63 zł. Według aktualnego obwieszczenia pacjent musi dopłacić 15,55 zł.

Za które leki pacjenci zapłacą więcej?

Za 176 produktów pacjenci będą musieli zapłacić więcej. Warto jednak zauważyć, że w przypadku większości leków podwyżka ta nie przekracza 10 zł, a najwyższa podwyżka nie przekracza 30 zł. 

 • Pentasa (mesalazyna) zawiesina doodbytnicza, 1 g/100 ml, 7 szt.po 100 ml - dopłata pacjenta zwiększyła się o 29,31 zł. Zgodnie z aktualnym obwieszczeniem pacjent zapłaci za lek 55,20 zł.
 • OxyContin (oksykodon), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 80 mg, 60 szt. (6 blistrów po 10 szt.) – dopłata pacjenta wzrosła o 19,55 zł. Aktualnie pacjent musi zapłacić za lek 26,38 zł.
 • Accordeon (oksykodon), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 80 mg, 100 szt. – podwyżka dopłaty pacjenta wynosi 15,96 zł, co oznacza, że pacjent zapłaci za lek 27,34 zł.
 • Clexane forte (enoksaparyna), roztwór do wstrzykiwań, 150 mg/1 ml, 10 amp.-strz. po 1 ml – dopłatę pacjenta podwyższono o 14,81 zł. Za lek pacjent zapłaci 88,85 zł.

Refundowane szczepienie przeciw HPV

Od 1 listopada objęta refundacją została szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiegodwuwalentna szczepionka Cervarix skierowana przeciw typom HPV-16 i HPV-18. Szczepionkę tę stosuje się u osób od ukończenia 9. roku życia w ramach profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz raka szyjki macicy i raka odbytu, których występowanie związane jest z określonymi, onkogennymi typami HPV.

Pacjenci będą mogli wykupić szczepionkę za 50% odpłatnością we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji.

Szczepionki przeciw grypie dla dzieci i młodzieży

Wraz z nowym wykazem zmieniły się wskazania refundacyjne w przypadku czterowalentnej szczepionki przeciw grypie Vaxigrip Tetra oraz donosowej szczepionki Fluenz Tetra. Dzięki temu dzieci są w pełni zabezpieczone w refundowane szczepionki przeciw grypie.

Do tej pory szczepionka Vaxigrip Tetra refundowana była we wskazaniu "Czynne uodpornienie osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypy wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce". Od 1 listopada szczepionka ta będzie refundowana również dla dzieci we wskazaniu „Czynne uodpornienie dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 24. miesiąca życia oraz od ukończenia 60. miesiąca życia do 18. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce”.

W przypadku szczepionki Fluenz Tetra wskazanie rozszerzono o "Zapobieganie grypie u dzieci i młodzieży w wieku od ukończonego 60. miesiąca życia do ukończonego 18. roku życia".

Ciąża Plus i darmowe leki dla seniorów – bez większych zmian

Zarówno na liście „S” (czyli liście darmowych leków dla osób po 75. roku życia) jak i liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży nie pojawiła się żadna nowa substancja czynna. Ponadto żadna z dotychczas refundowanych substancji nie utraciła finansowania.

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-pazdziernika-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2021-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów