Krople do oczu wycofane ze sprzedaży!
14 stycznia 2019 z obrotu w całym kraju zostały wycofane krople do oczu Xaloptic Free. Sprawdź, co było przyczyną wycofania i kiedy się je stosuje. W artykule podajemy również, które serie kropli Xaloptic Free zostały uznane za niezdatne do sprzedaży.
Kiedy stosowany jest Xaloptic Free?
Lek Xaloptic Free stostowany jest w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Substancja czynną jest tu latanoprost, którego zadaniem jest zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Zastowanie kropli pozwala na zmniejszenie ciśnienie w gałce ocznej przynajmniej na dobę.
Dlaczego krople Xaloptic Free wycofano ze sprzedaży?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku Xaloptic Free (Latanoprostum) wyprodukowanego przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Powodem do takiej decyzji były wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut leków. Wynikało z nich, że dostarczone próbki kropli nie spełniają wymagań specyfikacji wytwórcy w zakresie zawartości zanieczyszczeń: 15(S)-latonoprostu, pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia oraz sumy zanieczyszczeń i sumy wszystkich zanieczyszczeń.
Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, lecz również umożliwi jego rezerwację.
Z obrotu na terenie całego kraju zostały wycofano produkt leczniczy Xaloptic Free (Latanoprostum), krople do oczu, roztwór, 0,05 mg/ml o numerze serii 511017 i dacie ważności 06.2020 r. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4033
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.