Test ciążowy – jakie są rodzaje? Kiedy wykonać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-03-14 13:15
test ciążowy

Test ciążowy jest prawdopodobnie pierwszą metodą, po którą sięgają kobiety, by sprawdzić, czy spodziewają się dziecka. Domowe, jak i laboratoryjne testy ciążowe wykrywają w organizmie kobiety gonadotropinę kosmówkową (hCG), czyli tzw. hormon ciążowy. Warto sobie jednak zadać pytanie, kiedy taki test należy wykonać? Który jest najbardziej wiarygodny? I czy pozytywny wynik zawsze oznacza ciążę?

Jak działa test ciążowy?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, tj. gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, zarodek, a następnie łożysko zaczyna produkować gonadotropinę kosmówkową (hCG). Do jej zadań należy utrzymanie funkcji ciałka żółtego oraz produkcja progesteronu - hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży.

Po zagnieżdżeniu komórki jajowej poziom hCG w organizmie gwałtownie wzrasta, osiągając wartość szczytową około 10. tygodnia ciąży. W następnych tygodniach wartość ta się zmniejsza, aż do porodu. W jaki sposób domowe testy ciążowe wykrywają hCG w moczu ciężarnej? Na test nanosi się monoklonalne przeciwciała anty-hCG, które reagują na obecność hormonu hCG zawartego w moczu. Testy laboratoryjne z moczu i krwi sprawdzają stężenie hCG w próbce przekazanej do badania.

kobieta trzymająca test ciążowy

Rodzaje domowych testów ciążowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów domowych testów ciążowych. To bardzo popularne rozwiązanie, bowiem wynik takiego testu daje bowiem blisko 90% pewność. Ponadto domowe testy są stosunkowo tanie i łatwodostępne. Do wyboru mamy testy ciążowe o różnej czułości:


•    mniejsza niż 500 IU/l - dodatniego wyniku można się spodziewać już 10 dni po zapłodnieniu,
•    500-800 500 IU/l - dodatni wynik jest możliwy 14 dni po zapłodnieniu,
•    powyżej 800 IU/l - dodatni wynik możliwy dopiero po 3 tygodniach od momentu zapłodnienia.


Widać zatem, że im bardziej czuły test, tym szybciej dowiemy się, czy doszło do zapłonienia. W aptece można kupić testy ciążowe różnego typu, które działają na podobnej zasadzie. Test paskowy (PRE-TEST), jak nazwa wskazuje, ma formę pasków, które należy zanurzyć w próbce moczu. Test strumieniowy  (PINK EXPRESS, KINDER-TEST, BABY BOOM) z wyglądu przypomina flamaster, umieszcza się go bezpośrednio pod strumieniem moczu (lub również zanurza w próbce moczu). Do testów płytkowych (AMIL, MAMATEST, NORDTEST, QUIXX) dołączona jest pipeta, którą dozuje się próbkę moczu na specjalną płytkę.Testy paskowe oraz strumieniowe mogą mieć również postać testów cyfrowych. Tym, co odróżnia je od tych tradycyjnych, jest cyfrowy wyświetlacz, a którym pojawia się wynik testu. Dostępność testów w aptekach można sprawdzić za pomocą serwisu KtoMaLek.pl.
Producenci testów ciążowych zalecają, by wykonywać je na porannej próbce moczu. Wynika to z faktu, że o tej porze dnia stężenie hCG jest wyższe, niż np. wieczorem.

Test ciążowy w laboratorium

Bardziej dokładne od domowych testów ciążowych są testy laboratoryjne. Taki test możemy wykonać na próbce krwi lub moczu, częściej jednak wykonuje się ten pierwszy.

Badanie z krwi ocenia poziom gonadotropiny kosmówkowej w badanej próbce. Istnieją dwa typy takiego testu: jakościowy oraz ilościowy. Test jakościowy sprawdza stężenie hCG we krwi. Jeśli przekroczyło 25 mIU/ml, możemy być niemal pewni ciąży. Test ilościowy ocenia ilość hormonu we krwi. Na podstawie tego wyniku można mniej więcej ocenić wiek ciąży. Test z krwi może wykryć ciążę już 7 dni po zapłodnieniu.
Laboratoryjny test z moczu jest w stanie wykryć ciążę około 10 dni po zapłodnieniu. Charakteryzuje się większą czułością niż domowe testu. Do tego badania również wykorzystuje się poranny mocz.

Test ciążowy online – ma sens?

W internecie można znaleźć testy ciążowe online. Czy są skuteczne? W żadnym wypadku. Maja one postać quizów, które wskazują na pewne dolegliwości mogące świadczyć o ciąży. Wynik takiego testu można potraktować jako ciekawostkę, ale w żadnym razie jako źródło wiarygodnych informacji.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Często zależy nam, by jak najszybciej dowiedzieć się o możliwej ciąży. Jednak wykonywanie testu ciążowego zaledwie kilka dni po stosunku nie ma najmniejszego sensu, bowiem wynik niemal na pewno będzie negatywny. Warto uzbroić się w cierpliwość i wykonać test nie wcześniej niż około 10 dni po możliwym zapłodnieniu. Dlaczego? Testy ciążowe wykrywają gonadotropinę kosmówkowa, która wydziela się dopiero po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Czy test ciążowy może się mylić?

Oczywiście pozytywny wynik testu może, ale wcale nie musi, świadczyć o rozwijającej się ciąży. Żaden test ciążowy nie daje 100% pewności. Możliwy jest bowiem fałszywie dodatni wynik testu. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?


•    gdy kobieta przyjmuje niektóre leki (przeciwhistaminowe, zastrzyki hormonalne, leki psychotropowe i przeciwpsychotyczne, silne środku przeciwbólowe, a także leki wspierające płodność),
•    w przypadku niektórych problemów zdrowotnych (choroby tarczycy i nerek, białkomocz, torbiele na jajnikach, choroby nowotworowe),
•    po niedawnym poronieniu lub w przypadku ciąży pozamacicznej,
•    gdy organizm wchodzi w okres menopauzy.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów