Kalendarz alergika: co pyli w maju?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-05-11 12:31
Kalendarz alergika: co pyli w maju?

Okres pylenia roślin rozpoczął się na dobre. Kwiecień okazał się bardzo ciepłym miesiącem, co najbardziej odczuli alergicy. Maj to również miesiąc intensywnego kwitnienia i pylenia różnych roślin. Sprawdź, które drzewa i rośliny pylą w maju i jak złagodzić objawy alergii.

Drzewa, które pylą w maju

W maju dobiega końca pylenie brzozy, jednak w chłodniejszych regionach może się jeszcze utrzymywać wyższe stężenie jej pyłków. Pylić kończy również topola, jednak już od pierwszej połowy miesiąca kwitnienie rozpoczną dęby. Ich pyłki mogą się unosić w powietrzu nawet do końca maja.

Pylić zaczyna także sosna, co może trwać do połowy czerwca. Sosny produkują charakterystyczny żółty pyłek, który zauważyć można na przykład na powierzchniach wód. Na szczęście uczulenia na pyłki drzew iglastych zdarzają się rzadko, więc większość alergików może odetchnąć z ulgą. Na przełomie maja i czerwca kwitnienie zaczynają również buki.

Pylenie roślin w maju

W maju głównym utrapieniem dla alergików są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową. Najwcześniej zaczyna pylić tzw. słodka trawa wiosenna, a także trawa tymotka i kupkówka. Proces ten rozpoczyna się z początkiem miesiąca i trwa nawet do sierpnia. Stężenie pyłków utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza na terenach podmiejskich, gdzie chętnie wypoczywamy w parkach i na łąkach. Maj to także miesiąc, w którym pylić zaczynają zboża, jak np. żyto.

Pylenie rozpoczyna także babka lancetowata. Najwyższe stężenie jej pyłku przypada na przełomie czerwca i lipca. Również pokrzywa oraz szczaw zaczynają pylić, choć rzadziej prowadzą do reakcji alergicznych.

Grzyby również pylą w maju

Również grzyby nie dają alergikom ani chwili wytchnienia. W maju odnotowuje się wysokie stężenie zarodników grzybów z gatunku Cladosporium oraz Alternaria. Cladosporium utrzymują się raczej w powietrzu, jednak Alternaria osiadają w postaci nalotów zarówno na elewacjach budynków, jaki i we wnętrzach.

Alergia i katar sienny KtoMaLek.pl

Jak złagodzić objawy alergii wziewnych?

Jeżeli pojawiają się u nas objawy alergii na pyłki, powinniśmy skonsultować się z alergologiem. Wykonanie testów skórnych lub badań krwi pozwoli zdiagnozować, które pyłki odpowiedzialne są za reakcję alergiczną.

Jakie preparaty mogą pomóc nam uporać się z uciążliwymi objawami alergii?

Skład oraz działanie leków na alergię można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl. Serwis jest prosty w obsłudze i umożliwia zarezerwowanie wybranych preparatów w najbliższej aptece.
Pamiętajmy też, by przestrzegać pewnych zasad, dzięki czemu będziemy mniej narażeni na reakcje alergiczne. Unikajmy miejsc, w których pylenie jest najbardziej intensywne. Starajmy się wietrzyć mieszkanie w nocy, gdy stężenie pyłków w powietrzu spada. Pamiętajmy też, by regularnie sprzątać w mieszkaniu, aby pozbyć się zalegających pyłków i innych alergenów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów