Kalendarz alergika: co pyli w czerwcu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-06-07 10:31
Kalendarz alergika: co pyli w czerwcu?

Dla wielu alergików czerwiec to jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Właśnie na ten okres przypada najintensywniejsze pylenie traw właściwie we wszystkich regionach kraju. Jeżeli alergia to także Twój problem, sprawdź, które rośliny pylą w czerwcu i jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami uczulenia.

Trawy pylące w czerwcu

Choć pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec. Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików, które objawiają się pieczeniem i łzawieniem oczu, męczącym kaszlem oraz katarem z kichaniem i intensywną wydzieliną z nosa. Co gorsza, czerwiec jest także czasem pylenia żyta, które również jest trawą (uprawną). Z uwagi na fakt, że w Polsce żyto należy do często uprawianych zbóż, osoby zamieszkujące tereny rolnicze powinny zachować szczególną ostrożność. Radzi się unikać wychodzenia na pola i łąki w godzinach porannych oraz późnym popołudniem, gdyż o tych porach stężenie pyłków jest szczególnie wysokie.

Byliny pylące w czerwcu

Czerwiec to także czas intensywnego pylenia chwastów, które rosną zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Trudno zatem uniknąć kontaktu z tymi alergenami. W tym miesiącu pylą przede wszystkim szczaw, babka lancetowata, a także komosa. Na czerwiec przypada również szczyt pylenia pokrzywy, jednak jej pyłki nie stanowią dużego zagrożenia dla alergików. W powietrzu utrzymują się jeszcze pyłki kwitnącego rzepaku.

Trawy i byliny pylące w czerwcu KtoMaLek.pl

Drzewa i krzewy pylące w czerwcu

W porównaniu z poprzednimi miesiącami wiosennymi, drzewa pylą zdecydowanie mniej intensywnie. Nie oznacza to jednak, że skutki ich pylenia nie są odczuwalne dla alergików. W powietrzu nadal utrzymują się pyłki lipy, a także czarnego bzu, choć w niskim stężeniu. Mieszkańcy miast powinni uważać na pylące platany, których pyłki mogą osiągać nawet średnie stężenie.

Grzyby mikroskopowe pylące w czerwcu

W czerwcu wzrasta stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium oraz Alternaria, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Szczytowe wartości osiągną w okresie wakacyjnym, nasilając nieprzyjemne objawy alergii. Najwięcej zarodników tych grzybów pojawia się w pogodne i suche dni, które następują po ciepłych i deszczowych.

Jak radzić sobie z alergią?

Jeżeli zauważyliśmy u siebie objawy związane z pyleniem roślin, powinniśmy się skonsultować z alergologiem. Dzięki temu dowiemy się, które pyłki (traw, drzew, bylin) wywołują u nas reakcję alergiczną. Alergolog doradzi również, które preparaty z apteki pomogą złagodzić objawy alergii. Mogą to być:

Działanie leków przeciwalergicznych, a także ich skład i możliwe skutki uboczne z łatwością można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów