Srebro koloidalne - czy warto stosować?

2018-11-21 15:44
Srebro koloidalne - co to takiego?

W ostatnich czasach srebro koloidalne stało się popularnym remedium na wiele dolegliwości. Zasługą rosnącej popularności są antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze właściwości srebra, z których korzystano już wiele lat temu. Warto się jednak zastanowić, czy stosowanie srebra koloidalnego np. przy zwalczaniu przeziębienia i innych infekcji jest zasadne i bezpieczne.

Srebro koloidalne – co to takiego?

Srebro koloidalne (łac. Argentum colloidale), zwane też nanosrebrem lub kolargolem, to nic innego, jak preparat mocno rozdrobionego srebra z żelatyną lub białkiem. Zastosowane w nim cząsteczki charakteryzują się średnicą nieprzekraczającą 100 nm. Na jego bazie sporządza się leki stosowane m.in. w dermatologii i okulistyce.

Już w czasach starożytnych wykorzystywano zdrowotne właściwości srebra. Służyło powszechnie jako środek leczniczy w zwalczaniu różnych infekcji. Wykorzystywano je również do opatrywania ran, jak również na owrzodzenia, odleżyny i poparzenia. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne sprawdzały się przy przechowywaniu wody i żywności. 

Właściwości srebra koloidalnego KtoMaLek.pl

Właściwości srebra koloidalnego

Właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe srebra koloidalnego wykorzystuje się również współcześnie w różnych dziedzinach medycyny. W okulistyce srebro koloidalne jest składnikiem kropli i maści do oczu, stosowanych w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek. Z użyciem srebra produkuje się również opatrunki do opatrywania ran oparzeniowych,  a także ran powstałych w przebiegu chorób takich, jak toksyczna nekroliza naskórka czy Zespół Stevensa Jonsona1 (Atrauman AG, Aquacell AG).

Srebro koloidalne jest też częstym składnikiem preparatów stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych - sprayów do nosa (Rhinoargent) oraz gardła (Argentin-T). Dodaje się je również do środków działających wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych przewodu słuchowego (Ottilan Med, Otoargent), wywołanych przez infekcje bakteryjne i grzybicze.

Srebro koloidalne znalazło również zastosowanie w dermatologii. Stosowane zewnętrznie jako tonik do skóry (Srebro Koloidalne-Argentum) reguluje wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także oczyszcza, znacznie ograniczając powstawanie kolejnych niedoskonałości. Dzięki tym właściwościom jest częstym składnikiem kremów, toników (SREBRO KOLOIDALNE TONIK), mgiełek (ARGENTUM200) i innych środków do pielęgnacji skóry. Przeciwbakteryjne właściwości nanosrebra wykorzystuje się także w higienie jamy ustnej w postaci płynów do płukania (Srebro Koloidalne Ag10), a także jako składnik past do zębów. Dodatkowo antybakteryjne działanie srebra koloidalnego zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, co wykorzystuje się w produkcji kosmetyków do higieny stóp i butów.

Srebro koloidalne stosowane doustnie?

Dostępne w aptekach środki zawierające srebro koloidalne przeznaczone są wyłącznie do użytku zewnętrznego bądź na błony śluzowe nosa i gardła. Tym czasem coraz częściej słyszy się o stosowania srebra koloidalnego wewnętrznie, jako naturalnego antybiotyku i środka wzmacniającego odporność. Nie ma jednak żadnych rzetelnych badań naukowych, które potwierdzałyby te właściwości srebra koloidalnego. Co więcej, jest sporo badań, które wykazują, że nanosrebro stosowane wewnętrznie jest szkodliwe dla zdrowia. Nadmierne stosowanie preparatów ze srebrem koloidalnym wiąże się z gromadzeniem jonów srebra m.in. w błonach śluzowych i narządach wewnętrznych. Nanocząsteczki srebra mogą działać neurotoksycznie, uszkadzając nasz układ nerwowy i zaburzając funkcje poznawcze. Część badań wskazuje również, że srebro może negatywnie wpływać na płodność2.

Długotrwałe stosowanie srebra koloidalnego może wywołać srebrzycę (argyria). Głównym objawem jest zmiana koloru skóry na sinoszary, co spowodowane jest gromadzeniem się w organizmie złogów srebra3.

Biorąc powyższe pod uwagę pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować srebra koloidalnego do picia, gdyż możemy sobie wyłącznie zaszkodzić. Dostępne w aptekach preparaty lecznicze oraz kosmetyki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

1. R. Pokrowiecki, A. Mielczarek, Wybrane przykłady wykorzystania nano-cząsteczek srebra w procedurach medycznych, Nowa Stomatologia 3/2012, http://www.czytelniamedyczna.pl/4235,wybrane-przyklady-wykorzystania-nanoczasteczek-srebra-w-procedurach-medycznych.html 

2. A. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro - szkodliwe skutki działania biologicznego, Medycyna Pracy 2014

3. G. Bugla-Płoskońska, A. Leczkiewicz, Biologiczna aktywność srebra i jego zastosowanie w medycynie, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2007/115.pdf 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów