Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne dla Twojego dziecka?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-06-14 13:09
mleko modyfikowane

Choć mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka, zdarzają się sytuacje, gdy rodzice nie mają wyjścia i zmuszeni są podać dziecku mleko modyfikowane. Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji, jednak rynek mieszanek mlekozastępczych stale rośnie i sporo rodziców decyduje się na taką właśnie formę karmienia. Warto więc spytać, czy mleko modyfikowane jest bezpieczne dla Twojego dziecka?

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią niesie dla dziecka i mamy karmiącej same korzyści. Nie tylko ułatwia budowanie więzi, ale również sprzyja regeneracji po trudach ciąży i porodu. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, a następnie jego kontynuację do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia i dłużej, wprowadzając jednocześnie pokarmy uzupełniające1. Wynika to z faktu, że mleko kobiece to najlepiej przyswajalny pokarm, niemal „skrojony na miarę” potrzeb dziecka. Zawiera białko, węglowodany i tłuszcze w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu stanowi kompletny i wartościowy posiłek. Ponadto w mleku matki znajdziemy:

 • enzymy ułatwiające trawienie białka i tłuszczy,
 • mikroelementy i minerały (miedź, wapń, sód, fosfor, magnez czy żelazo), także te śladowe ,
 • niezbędne dla dziecka witaminy (za wyjątkiem D3 i K, które suplementuje się według zaleceń lekarza),
 • oligosacharydy, które wspierają rozwój korzystnej mikroflory jelitowej dziecka,
 • przeciwciała wpierające układ immunologiczny dziecka i dające ochronę przed infekcjami.

Najbardziej wartościowym mlekiem jest tzw. "siara", czyli pokarm, który pojawia się przez pierwszych kilka dni po porodzie. Zawiera immunoglobuliny i leukocyty, stanowiąc "naturalną szczepionkę", gdy układ immunologiczny dziecka oraz flora bakteryjna jelit nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Czym jest mleko modyfikowane?

Czasem nawet pomimo szczerych chęci i determinacji mamy, karmienie piersią nie jest możliwe. Przyczyny mogą być różne, jak niedobór pokarmu (choć nie jest to częsta sytuacja), choroba wymagająca przyjmowania niektórych, szkodliwych dla zdrowia dziecka leków czy ciężki stan kliniczny matki. Powodem może być również wrodzony niedobór laktazy u dziecka lub stwierdzona galaktozemia. Wówczas rodzice zmuszeni są sięgnąć po mieszanki mlekozastępcze. Czym one właściwie są?

Mleko modyfikowane produkuje się z mleka krowiego, poddając je procesom technologicznym, by dostosować jego skład do potrzeb i możliwości niemowlęcia. Zmieniane są proporcje białek oraz tłuszczów, a także składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dodawane są również potrzebne witaminy oraz składniki, które wspomagają rozwój małego organizmu.

 • Usuwana jest część białka z mleka, a kazeinę zastępuje się łatwiejszym do strawienia białkiem serwatkowym;
 • Tłuszcz mleczny zastępuje się tłuszczem roślinnym wzbogaconym o nienasycone kwasy tłuszczowe;
 • Mieszanka wzbogacana jest o laktozę - cukier mleczny;
 • Obniża się poziom niektórych minerałów (chlor, potas, sód), zaś wzbogaca m.in. o żelazo, wapń i fosfor (wapnia musi być więcej niż fosforu, co jest korzystne dla układu kostnego i zębów), jod, selen, cynk;
 • Dodaje się witaminy, jak A, C, E i z grupy B, a także witaminę D;
 • Mieszankę wzbogaca się o pre- i probiotyki, korzystne dla flory jelitowej dziecka, a także nukleotydy, taurynę, l-karnitynę, cholesterol.

Wzorcem jest mleko kobiece, jednak nie ma na razie sposobu, by mieszanka mlekozastępcza miała identyczne wartości odżywcze i właściwości, co mleko matki. Mało prawdopodobne, by udało się to kiedykolwiek osiągnąć, bowiem mleko matki na bieżąco dostosowuje się do potrzeb malucha. Warto również pamiętać, że na podstawowym poziomie dostępne mleka modyfikowane nie różnią się składem, gdyż jest on ściśle uregulowany. Różnice mogą jednak dotyczyć dodatkowych substancji. Składy można sprawdzić i porównać na stronie KtoMaLek.pl.

Mleko modyfikowane a mleko kobiece

Co do wyższości mleka kobiecego nad mlekiem modyfikowanym nie ma wątpliwości. Mleko kobiece zawiera znacznie więcej aktywnych składników, które są korzystne dla malucha. Nie oznacza to jednak, że to drugie jest szkodliwe dla zdrowia dziecka. Gdy nie ma możliwości karmienia naturalnego, mleko modyfikowane stanowi dla dziecka pokarm najbardziej zbliżony do mleka matki.

Mieszanki mlekozastępcze podlegają ścisłej kontroli jakości, muszą spełniać wiele norm odgórnie określanych m.in. przez organy Unii Europejskiej. Wszelkie badania i testy prowadzone są po to, aby końcowy produkt był możliwie jak najwyższej jakości. Ich składy są stale udoskonalane, by zbliżyć się do ideału, jakim jest pokarm naturalny. Oczywiście przed wyborem mleka modyfikowanego należy poświęcić nieco czasu, by przestudiować ich składy i wybrać najlepsze, gdyż ich wybór jest naprawdę szeroki (Bebiko, Bebilon, Enfamil 2 Premium, Humana 2, Nan Optipto, Nutramigen 2 LGG, Capricare ). Nie ma również gwarancji, że wybrane przez rodziców mleko zostanie przez dziecko zaakceptowane. Czasem może to wymagać podjęcia nawet kilku prób, nim trafi się na mleko, które dziecku posmakuje. Należy pamiętać, że podanie mleka modyfikowanego powinno być skonsultowane z pediatrą, który pomoże dokonać najlepszego wyboru.

Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne?

Biorąc pod uwagę szereg badań, jakie przechodzą mieszanki mlekozastępcze można potwierdzić, że tak – są bezpieczne w żywieniu niemowląt. Zwłaszcza, gdy kobieta karmiąca nie ma innej możliwości karmienia swojego dziecka. Nieuzasadnionym jest jednak sięgać po mleko modyfikowane, gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek. Wszelkie wątpliwości związane z karmieniem niemowlęcia powinno się skonsultować z lekarzem pediatrą lub z doradcą laktacyjnym.

 1. https://www.gov.pl/zdrowie/karmienie-piersia

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów