COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń
Od kilku tygodni działalność gospodarcza i społeczna w Polsce jest mocno ograniczona za sprawą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Mniejsza mobilność społeczeństwa przynosi rezultaty, co widać po ostatnich statystykach – odnotowuje się mniej przypadków zakażonych SARS-CoV-2, spada też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 i pacjentów wymagających wspomagania oddychania. W związku z tym rządzący zdecydowali się na stopniowe luzowanie obostrzeń, jednak nadal w ścisłym reżimie sanitarnym.
Obostrzenia w związku z epidemią
Ostatnie tygodnie mijały pod znakiem trwających obostrzeń, wynikających z trudnej sytuacji epidemicznej w kraju. Konsekwencją tych restrykcji było zamknięcie wielu gałęzi gospodarki lub znaczące ograniczenie ich działalności. Od wielu tygodni nie działały siłownie i kluby fitness, baseny i aquaparki, placówki kulturalne i kina, z kolei cała gastronomia mogła działać wyłącznie na wynos i w dowozie. Nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywała się wyłącznie zdalnie, a trwające do 17 stycznia ferie dzieci musiały spędzić w domu.
Sytuacja zaczęła się zmieniać w połowie stycznia, gdy zdecydowano o powrocie do nauki stacjonarnej części dzieci. Nauczyciele zostali poddani wcześniejszym testom przesiewowym, a dzieci z klas podstawowych I-III wróciły na zajęcia do szkół oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Następnym krokiem było otwarcie 1 lutego centrów handlowych i galerii, które również mogły rozpocząć działalność w ścisłym reżimie sanitarnym. Z początkiem lutego wznowiono też działalność muzeów i galerii sztuki.
Nowe zasady od 12 lutego
Choć ograniczanie transmisji wirusa jest konieczne, nie da się nie zauważyć, jak ta sytuacja odbija się na kondycji różnych gałęzi gospodarki. Dlatego też rząd z dużą dozą ostrożności zdecydował się na złagodzenie zasad bezpieczeństwa dla kilku branż. Zaznaczono jednak, że zasady te wprowadzone są warunkowo na dwa tygodnie, a sytuacja będzie weryfikowana. Co się zmieni od następnego piątku?
Placówki kulturalne – kina, teatry, opery, filharmonie
Od 12 lutego ponownie będą działać kina, teatry oraz opery i filharmonie, co oznacza powrót wydarzeń kulturalnych do tych placówek. Oczywiście wszystkie wydarzenia będą musiały odbywać się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy wydarzeń kulturalnych będą zobowiązani nosić maseczki, niedozwolona będzie konsumpcja na terenie obiekty. Podczas danej imprezy lub wydarzenia zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących.
Nowe zasady sanitarne od 12 lutego⤵️ pic.twitter.com/fFzkIvlnd9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
Baseny, narciarstwo i sport na świeżym powietrzu
Od przyszłego piątku ponownie otwarte będą zewnętrzne obiekty sportowe (m.in. boiska zewnętrzne, korty) oraz baseny, jednak z wyłączeniem aquaparków. Jest też dobra informacja dla miłośników szusowania po białym puchu – stoki narciarskie również zostaną otwarte. Korzystanie z tej infrastruktury ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym.
Siłownie, kluby fitness i centra sportowe nadal pozostają zamknięte. Niedozwolone jest też organizowanie zajęć sportowych w zamkniętych pomieszczeniach i z udziałem publiczności.
Nowe zasady bezpieczeństwa od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ otwarcie basenów w reżimie sanitarnym. pic.twitter.com/8Z2nKG3R9m
Działalność branży hotelowej
Przez pewien czas z hoteli można było korzystać w ograniczonym zakresie (np. w podróży służbowej), potem branżę całkiem zamknięto z nielicznymi wyjątkami (dostęp m.in. dla medyków i służb mundurowych).
Od 12 lutego hotele ponownie będą czynne dla wszystkich gości, dostępnych będzie jednak maksymalnie 50% pokoi i konieczne będzie zachowanie reżimu sanitarnego. Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte, jednak gościom będzie można serwować posiłki do pokojów.
Nowe zasady bezpieczeństwa od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ hotele dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoju). pic.twitter.com/HkfLRzv85W
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.