Babka płesznik – właściwości, działanie i zastosowanie lecznicze

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-24 13:28
Drewniana miseczka wypełniona nasionami babki płesznik.

Babka płesznik jest rośliną, której korzystne właściwości zdrowotne znane są od wielu lat. Jej nasiona wykorzystywane są głównie w schorzeniach przewodu pokarmowego, ze względu na dużą zawartość błonnika oraz związków śluzowych. Kiedy warto sięgnąć po babkę płesznik? Czy jej stosowanie zawsze jest bezpieczne?

Charakterystyka babki płesznik

Babka płesznik (Plantago psyllium L.) jest rośliną z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), wywodzącą się z basenu Morza Śródziemnego, północnej Afryki oraz zachodniej Azji. Jej prozdrowotne właściwości związane są z gamą dobroczynnych składników zawartych w nasionach, wykorzystywanych przede wszystkim w zaburzeniach perystaltyki jelit i schorzeniach układu pokarmowego. W nasionach babki płesznik znajdziemy przede wszystkim:

  • błonnik (szacuje się, że w 100g nasion znajduje się nawet 60-70g tego cennego składnika);
  • związki śluzowe – głównie polisacharydy, zawarte w łupinach nasion;
  • związki irydoidowe;
  • białko;
  • olej tłusty.

Co ciekawe, babka płesznik zaliczana jest także to prebiotyków, czyli substancji wspierających prawidłowe funkcjonowanie bakterii budujących mikroflorę jelitową.

Właściwości i zastosowanie babki płesznik

Nasiona babki płesznik wykorzystywane są w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego. Ze względu na dużą zawartość błonnika, wykazują działanie regulujące perystaltykę jelit i doskonale sprawdzają się w terapii zaparć. Dodatkowym atutem babki płesznik jest obecność związków śluzowych, które pęczniejąc zmiękczają zalegające masy kałowe, działają poślizgowo oraz powlekają podrażnione błony śluzowe. W przeciwieństwie do wielu syntetycznych leków na zaparcia, nasiona babki płesznik nie uzależniają jelit i nie wykazują właściwości przeczyszczających.

Ze względu na działanie prebiotyczne, babka płesznik może stanowić uzupełnienie terapii w chorobach zapalnych jelit, przebiegających z zaburzeniem prawidłowego składu mikrobioty. Ponadto, właściwości osłaniające śluzów pomagają złagodzić podrażnienia i uczucie dyskomfortu.

Do innych właściwości babki płesznik należy wpływ na metabolizm cholesterolu i obniżenie poziomu lipidów we krwi, a także zmniejszenie przyswajalności glukozy z jelit. Dodatkowo, regularne spożywanie nasion babki opóźnia opróżnianie żołądka i zwiększa uczucie sytości, pomagając zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów.

Czy babkę płesznik można stosować zewnętrznie?

Kleik przygotowany z nasion babki płesznik może znaleźć zastosowanie w schorzeniach skórnych. Nakładany na zmienione chorobowo miejsca, wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Może także stanowić składnik domowych kosmetyków, np. masek na włosy.

Preparaty babki płesznik

Nasiona babki płesznik dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich lub spożywczych, w działach ze zdrową żywnością. W zależności od preferencji, możemy sięgnąć po wersję mieloną (Babka płesznik mielona Gorvita) lub ziarna w całości (Babka płesznik nasiona Proness, Babka Płesznik Produkty Bonifraterskie, Babka płesznik ziarno). Rynek suplementów diety oferuje też babkę płesznik w postaci kapsułek (Babka płesznik Gorvita).

Wybrany preparat zarezerwujesz w dowolnej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Jak stosować babkę płesznik?

Jednym ze sposobów na wykorzystanie babki płesznik jest przygotowanie kleiku. W tym celu 2-3 łyżeczki całych lub zmielonych nasion zalewa się ok. 250 ml wody. Następnie należy odczekać minimum 15 minut, do uzyskania śluzowej konsystencji. 

Nasiona babki płesznik mogą być z powodzeniem stosowane jako urozmaicenie codziennej diety. Stanowią doskonały dodatek do domowego pieczywa, sałatek czy jogurtów. Pamiętajmy jednak, że u dzieci nasiona babki płesznik dopuszczone są dopiero od 6. roku życia, w ilości nie przekraczającej 2 łyżeczek dziennie. Szczegółowe dawkowanie najlepiej uzgodnić z lekarzem pediatrą.

O czym warto pamiętać stosując babkę płesznik?

Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać stosując babkę płesznik. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich:

  • Podczas spożywania babki płesznik konieczne jest wypijanie większej ilości płynów, w przeciwnym razie możemy paradoksalnie doprowadzić do zaparć;
  • Nasiona babki płesznik nie powinny być stosowane u osób cierpiących z powodu niedrożności jelit;
  • Podobnie jak w przypadku innych surowców śluzowych (np. siemienia lnianego), nasiona babki płesznik mogą ograniczać wchłanianie leków. Konieczne jest zachowanie minimum 2 godzinnego odstępu.
  • Osoby stosujące leki obniżające stężenie glukozy/lipidów we krwi, stosowanie babki płesznik powinny skonsultować z lekarzem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów