3 serie Clopidogrel Genoptim wycofane
2 lipca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat informujący o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Clopidogrel Genoptim, zaliczanego do tzw. leków przeciwpłytkowych. Wycofanie ma związek z błędami widocznymi na opakowaniu produktu leczniczego. Które serie leku wycofano ze sprzedaży?
Lek Clopidogrel Genoptim – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Clopidogrel Genoptim jest klopidogrel, zaliczany do leków przeciwpłytkowych. Lek ten zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi (skrzeplin) w tętnicach, w których toczy się proces miażdżycowy. Tworzenie się zakrzepów przy miażdżycy tętnic rodzi duże ryzyko udaru mózgu, ataku mięśnia sercowego, a nawet zgonu.
Clopidogrel Genoptim przepisuje się m.in. pacjentom, u których występuje miażdżycowe stwardnienie tętnic, niestabilna dławica piersiowa, a także u osób po zawale serca lub udarze mózgu.
Clopidogrel Genoptim – które serie wycofano i dlaczego?
Wycofanie leku Clopidogrel Genoptim nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Z przesłanej do GIF informacji wynika, że na opakowaniach trzech serii ww. leku zamieszczono niewłaściwą nazwę substancji czynnej.
Zgodnie z decyzją nr 39/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Clopidogrel Genoptim (Clopidogrelum), 75 mg, tabletki powlekane:
- numer serii: 1808325, termin ważności: 10.2021
- numer serii: 1808326, termin ważności: 10.2021
- numer serii: 1808327, termin ważności: 08.2021
Podmiotem odpowiedzialnym jest Synoptis Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4131
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.