Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

3 serie Clopidogrel Genoptim wycofane

Redakcja K. 2019-08-02 16:16
3 serie Clopidogrel Genoptim wycofane

2 lipca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat informujący o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Clopidogrel Genoptim, zaliczanego do tzw. leków przeciwpłytkowych. Wycofanie ma związek z błędami widocznymi na opakowaniu produktu leczniczego. Które serie leku wycofano ze sprzedaży?

Lek Clopidogrel Genoptim – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Clopidogrel Genoptim jest klopidogrel, zaliczany do leków przeciwpłytkowych. Lek ten zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi (skrzeplin) w tętnicach, w których toczy się proces miażdżycowy. Tworzenie się zakrzepów przy miażdżycy tętnic rodzi duże ryzyko udaru mózgu, ataku mięśnia sercowego, a nawet zgonu.

Clopidogrel Genoptim przepisuje się m.in. pacjentom, u których występuje miażdżycowe stwardnienie tętnic, niestabilna dławica piersiowa, a także u osób po ataku serca lub udarze mózgu.

Clopidogrel Genoptim – które serie wycofano i dlaczego?

Wycofanie leku Clopidogrel Genoptim nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Z przesłanej do GIF informacji wynika, że na opakowaniach trzech serii ww. leku zamieszczono niewłaściwą nazwę substancji czynnej.

Zgodnie z decyzją nr 39/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Clopidogrel Genoptim (Clopidogrelum), 75 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 1808325, termin ważności: 10.2021
  • numer serii: 1808326, termin ważności: 10.2021
  • numer serii: 1808327, termin ważności: 08.2021

Podmiotem odpowiedzialnym jest Synoptis Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1484,Decyzja-Nr-39WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów