Zespół jelita nadwrażliwego – objawy, przyczyny i leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-12-24 10:56
brzuch

Zespół jelita nadwrażliwego to przewlekłe schorzenie, które jest przyczyną uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Współcześnie nie ma konkretnej metody pozwalającej w pełni zdiagnozować zespół, dlatego też ostateczna diagnoza jest stawiana na podstawie objawów oraz eliminacji innych chorób. Według licznych badań na zespół jelita nadwrażliwego cierpi około 20% społeczeństwa.

Schorzenie najczęściej stwierdzane jest u pacjentów, którzy mocno odczuwają zaburzenia funkcjonowania jelit (przez co najmniej 12 tygodni). W tym czasie pacjent boryka się z uciążliwym uczuciem niepełnego wypróżniania, wzdęciami, biegunkami i zaparciami. Przed rozpoznaniem zespołu jelita nadwrażliwego specjalista podejmujący się leczenia rozpoczyna swoją pracę od wykluczenia schorzeń organicznych (chorób nowotworowych i zapalnych). Po wyeliminowaniu tego typu schorzeń lekarz przechodzi do leczenia głównego, a mianowicie wyjaśnia potencjalne przyczyny dolegliwości, wdraża odpowiednia psychoterapię oraz modyfikuje codzienny jadłospis pacjenta.

Najczęściej pojawiające się objawy zespołu jelita nadwrażliwego

Większość pacjentów, którzy cierpią na zespół jelita nadwrażliwego wraz z początkiem choroby borykało się z dolegliwościami pochodzącymi ze strony układu pokarmowego, najczęściej były to:

  •       biegunki i zaparcia
  •       regularne i nawracające bóle brzucha
  •       zgaga
  •       wzdęcia
  •       uczucie przepełnienia

Dolegliwości są na tyle uciążliwe, że wielu pacjentów nie może w pełni prowadzić swojego dotychczasowego życia. Choroba praktycznie uniemożliwia odwiedzanie miejsc publicznych, podróżowanie, uczęszczanie do szkoły lub pracy.  Dodatkowo znacząco osłabia organizm pacjenta i negatywnie wpływa na jego samopoczucie.

Podstawowe przyczyny pojawienia się zespołu jelita nadwrażliwego

Najbardziej narażeni na zespół jelita nadwrażliwego są osoby o osłabionym układzie immunologicznym. Nieprawidłowo funkcjonująca mikroflora jelit nie jest w stanie uchronić pacjenta przed szkodliwymi bakteriami, pasożytami i grzybami, ponadto układ pokarmowy nie może poradzić sobie z procesem trawienia. Dodatkowo u takich pacjentów często pojawiają się zaburzenia w funkcji motorycznej jelit oraz osi mózgowo-jelitowej, a także SIBO i alergia igG (zależna).

Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego

Zanim dojdzie do rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego, lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, a także eliminuje inne choroby. W tym czasie zalecana jest diagnostyka, o której więcej informacji można dowiedzieć się na insytut mikroekologii.

Przede wszystkim specjaliści zalecają diagnostykę w kierunku:

  •       diagnostyki alergii pokarmowej igG zależnej
  •       wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej opartej na podstawie badania ImuPro
  •       prawidłowej mikroflory jelit – badanie KyberKompakt lub KyberKompaktPro
  •       SIBO (wodorowe testy oddechowe)

Najkorzystniej na stan zdrowia pacjenta wpływa zmieniona dotychczasowa dieta na jadłospis bogaty w błonnik. Pacjenci cierpiący na zespół jelita nadwrażliwego muszą spożywać dużo warzyw, owoców i kasz, które pozwalają zmniejszać częstotliwość skurczy i powodują zatrzymywanie się wody w organizmie. Duża ilość błonnika zawarta w codziennej diecie pozwala znacząco ułatwić wypróżnianie. Dodatkowo powinni przestawić się na spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej gramaturze. Ponadto pacjenci koniecznie powinni zrezygnować ze spożywania produktów zawierających dużą ilość węglowodanów, szybko ulegającym fermentacji (soki jabłkowe, piwo), a także z warzyw wzdymających (kapusta, bób).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów