Szczepionka Moderny przeciw COVID-19 warunkowo dopuszczona do stosowania

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-08 12:42
Kolejna szczepionka przeciw COVID-19

Dobre informacje płyną z Europejskiej Agencji Leków, która warunkowo dopuściła do stosowania kolejną szczepionkę przeciw COVID-19. Chodzi o preparat produkowany przez firmę Moderna, którego pierwsze dawki mają dotrzeć do Polski już w przyszłym tygodniu. Czym szczepionka Moderny różni się od tej opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech?

Druga szczepionka przeciw COVID-19

Od wielu miesięcy mówiło się o tym, że kilka firm prowadzi intensywne prace nad szczepionkami przeciwko COVID-19. O wysokiej skuteczności pierwszej z nich, czyli tej opracowywanej przez firmy Pfizer i BioNTech, dowiedzieliśmy się na początku listopada. To właśnie szczepionka Comirnaty 21 grudnia 2020 roku jako pierwsza została dopuszczona do użycia na rynku unijnym, co pozwoliło rozpocząć szczepienia 27 grudnia. W Polsce szczepionka Comirnaty ujęta jest w Narodowym Programie szczepień i aktualnie podaje się ją w grupie 0, czyli pracownikom sektora ochrony zdrowia.

Od wydania decyzji o warunkowym dopuszczeniu do stosowania szczepionki Comirnaty minęły niespełna trzy tygodnia, a Europejska Agencja Leków (EMA) wydała 6 stycznia pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki firmy Moderna. Wprawdzie konieczna jest jeszcze decyzja Komisji Europejskiej o wprowadzeniu szczepionki do obrotu, jednak można się spodziewać, że nastąpi to bardzo szybko.

Czy szczepionka Moderny będzie dostępna w Polsce?

Szczepionka opracowana przez firmę Moderna została ujęta w Narodowym Programie Szczepień i zgodnie z jego założeniami Polska zamówi 6,69 mln dawek tej szczepionki. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu do końca marca do Polski ma trafić około 840 tysięcy dawek tej szczepionki. 

Szczepionki Pfizer i Moderny – czym się różnią?

Zarówno szczepionka Moderny, jak i ta opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech to szczepionki mRNA, zatem mechanizm ich działania jest podobny. Porównywalna jest także ich skuteczność (około 95%) oraz poziom bezpieczeństwa. Specjaliści wskazują także na podobieństwo ewentualnych działań niepożądanych, do których zalicza się bóle głowy, stawów i mięśni, osłabienie, gorączkę, czy zaczerwienienie skóry w miejscu wykonania wstrzyknięcia (obie szczepionki podaje się domięśniowo).

Są jedna pewne różnice między tymi preparatami. Szczepionkę Comirnaty można podawać pacjentom już od 16. roku życia, z kolei szczepionka Moderny dopuszczono do stosowania u osób od 18. roku życia, co spowodowane jest wiekiem osób, które brały udział w fazie badań klinicznych. Ponadto szczepionka firmy Moderna zawiera w składzie nieco więcej substancji stabilizujących, dzięki czemu jest ona łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu. Nieotwartą fiolkę ze szczepionką można przechowywać w warunkach chłodniczych (od -25 do -15 st. C) przez maksymalnie sześć miesięcy. Przechowywana w temperaturze od 2 do 8 st. C powinna być zużyta w ciągu 30 dni. Ważne jest również to, że szczepionki tej nie rozcieńcza się (w przeciwieństwie do Comirnaty), a w fiolce znajduje się dziesięć dawek (dwa razy więcej niż w fiolce szczepionki Comirnaty).

Ważna różnica zachodzi także przy dawkowaniu szczepionek. Choć obie szczepionki podaje się w schemacie dwudawkowym, odmienny jest termin podania drugiej dawki. W przypadku szczepionki firm Pfizer i BioNTech drugą dawkę otrzymuje się po upływie 21 dni. W przypadku szczepionki firmy Moderna drugą dawkę preparatu podaje się po 28 dniach.

Źródła:
https://www.termedia.pl/koronawirus/Szczepionka-Moderny-czyli-zastrzyk-optymizmu,40884.html
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19
https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/256316,ema-wydala-opinie-naukowa-dla-szczepionki-przeciwko-covid-19-firmy-moderna


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów