Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Arpixor wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-25 15:13
Białe tabletki na jasnym tle.

25 sierpnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzje wycofującą z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Arpixor, stosowany między innymi w leczeniu schizofrenii u dorosłych pacjentów. Co było powodem wycofania i której partii leku dotyczy decyzja GIF?

Lek Arpixor – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Arpixor jest arypiprazol – atypowy lek przeciwpsychotyczny, pochodna chinolinonu. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego lek Arpirox wskazany jest w leczeniu:

  • schizofrenii u dorosłych pacjentów;
  • epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, a także w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I i w celu zapobiegnia nowym epizodom maniakalnym u dorosłych (gdy występowały głównie epizody maniakalne i pacjent odpowiadał na leczenie arypiprazolem).

Lek dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza.

Lek Arpixor – dlaczego został wycofany?

Według treści uzasadnienia wycofanie serii leku Arpixor jest konsekwencją badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków. Według protokołu, który wpłynął do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, przebadana próbka leku nie spełniała wymagań w zakresie wyglądu tabletek, który został określony w dokumentacji leku. Ich nieprawidłowy wygląd mógłby doprowadzić do tego, że pacjent przerwie przyjmowanie leku, co spowodowałoby zagrożenie dla zdrowia lub życia. W związku z powyższym GIF podjął decyzję o wycofaniu leku, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją z dnia 25 sierpnia 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Arpixor (Aripiprazolum), tabletki, 30 mg, 28 tabletek o numerze serii P1 i terminie ważności do 06.2023 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest neuraxpharm Arzneimittel GmbH, Elisabeth-Selbert-Str. 23, 40764 Langenfeld, Niemcy.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4272 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów