Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2018 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-06-28 08:51
Nowa lista leków refundowanych lipiec 2018

Po długim oczekiwaniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków refundowanych. Nowa lista będzie obowiązywała do końca sierpnia 2018 r. Jakie preparaty znalazły się na wykazie?

Zmiany na liście leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia jest zobowiązane co dwa miesiące publikować zaktualizowany wykaz leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Ostatnia lista obowiązywała od 1 maja 2018 r. W porównaniu do poprzedniego wykazu, do nowego dodano 50 nowych produktów leczniczych, z czego:

  • dla 398 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 365,43 zł do 0,01 zł),
  • dla 428 produktów leczniczych wzrośnie dopłata pacjenta (od 105,11 zł do 0,01 zł).

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na liście nie znajdzie się 58 produktów leczniczych, które wyszczególniono na poprzednim wykazie. 

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Zmiany w programach lekowych

Ważne zmiany wprowadzono na liście leków w ramach programów lekowych. Refundacją został objęty preparat Epclusa (sofosbuvirum + velpatasvirum), stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Refundacja będzie realizowana w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową” i jest to kolejna opcja terapeutyczna w tym wskazaniu.

Również preparat HyQvia (Immunoglobulinum humanum normale) będzie refundowany w ramach programu lekowego „Leczenie pierwotnych niedoborów odporności u dzieci (ICD-10 D 80, w tym: D 80.0, D 80.1, D 80.3, D 80.4, D 80.5, D 80.6, D 80.8, D 80.9; D81 w całości; D 82, w tym: D 82.0, D 82.1, D 82.3, D 82.8, D 82.9; D 83, w tym: D 83.0, D 83.1, D 83.3, D 83.8, D 83.9; D 89)”. Do tej pory środek ten dostępny był jedynie w leczeniu dorosłych pacjentów.

Jest także dobra informacja dla chorych zmagających się z rakiem płuca, gdyż refundacją objęto lek Vargatef (nintedanib) w ramach programu lekowego  „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca z zastosowaniem afatynibu i nintedanibu (ICD-10 C 34)” dla chorych z rozpoznaniem histologicznym lub cytologicznym raka gruczołowego lub niedrobnokomórkowego raka płuca z przewagą gruczolakoraka.

Resort zdrowia wprowadził również zapowiadane wcześniej zmiany dotyczące leczenia stwardnienia rozsianego. Od 1 lipca Tysabir (natalizumab) dostępny w ramach programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10  G 35)” może być stosowany bez ograniczeń czasowych. Poszerzono także populację pacjentów, którzy kwalifikuja się do leczenia.

Nie zapomniano także o kobietach chorujących na raka piersi. Zmodyfikowano istniejący już program lekowy „Leczenie raka piersi (ICD-10 C50)” i zrównano podskórną (Herceptyna) oraz dożylną (Kanjinti) postać tej substancji.

Zmiany na liście aptecznej

Zmiany nastąpiły także na liście aptecznej i dotyczą dwóch preparatów:

  • VaxigripTetra (czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana) - została objęta refundacją we wskazaniu czynnego uodpornienia osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypy wywołanej przez podtyp wirusa grypy A oraz B, zawarte w tej szczepionce. To ważny krok, gdyż właśnie u osób starszych rośnie ryzyko groźnych powikłań po grypie.
  • Xeplion (palmitynian paliperidonu) w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym - refundowany we wskazaniu leczenia schizofrenii u dorosłych pacjentów, u których uzyskano odpowiednią stabilizację podczas leczenia rysperydonem lub paliperydonem, w przypadku nawrotu objawów psychotycznych w wyniku udokumentowanego, uporczywego braku współpracy chorego. Lek stosuje się co 1 miesiąc.

Pełny wykaz leków refundowanych dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowiahttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-lipca-2018


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów