Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy szczepionka przeciwko grypie będzie refundowana od 1 lipca?

2018-06-22 11:49
Szczepionka przeciwko grypie - czy będzie refundowana?

Z początkiem lipca wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, na którą czeka wielu pacjentów. Z ostatnich doniesień wynika, że na nowym wykazie może się znaleźć szczepionka przeciwko grypie. Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji?

Refundowana szczepionka – kto będzie mógł skorzystać?

Dziennikarze radia RMF FM dotarli do informacji, z których jasno wynika, że są duże szanse na refundację szczepionki przeciwko grypie. To informacja o tyle istotna, że tego typu szczepionka nie była refundowana nigdy wcześniej. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać seniorzy, tj. osoby, które ukończyły 65. rok życia. Po refundacji szczepionka miałaby kosztować około dwudziestu złotych. Obecnie cena takiej szczepionki w Polsce waha się od 30 do 60 zł. Preparat miałby trafić na nadchodzący wykaz leków refundowanych, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Jako, że sezon szczepień rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września, część osób będzie mogła skorzystać z niższej ceny szczepionki.

Szczepienia przeciw grypie – czy warto?

Temat refundacji szczepionki przeciwko grypie rodzi pytania na temat jej skuteczności. Czy warto się szczepić? Zdecydowanie tak. Szczepionka daje ochronę przed sezonowymi wirusami grypy. Zatem nawet, jeśli zachorujemy, przebieg choroby będzie łagodniejszy, a ryzyko groźnych powikłań znacznie mniejsze.

Zaszczepić się może każdy, jednak Światowa Organizacja Zdrowia szczepienia zaleca przede wszystkim osobom starszym, przewlekle chorym i o obniżonej odporności oraz kobietom planującym i będącym w ciąży. Również osoby, u których ryzyko zachorowania na grypę jest wysokie (pracownicy szkół, szpitali itp.), powinny się zaszczepić. Decyzję o szczepieniu należy skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, który zadecyduje, czy nie ma żadnych przeciwwskazań przed podaniem szczepionki.

Skala szczepień przeciwko grypie w Polsce

Decyzja Ministerstwa Zdrowia związana jest ze stale rosnącą wysokością kosztów pośrednich, które wynikają z zachorowań na grypę. Chodzi przede wszystkim o liczbę zwolnień lekarskich, wystawianych na osoby chore, a także opiekunów na ich opiekunów. Ministerstwo liczy również na zwiększenie wyszczepialności przeciw tej chorobie, która utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami Europy. W ubiegłym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 3,5% Polaków. Odnotowano ponad 4 miliony przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na nią, a w wyniku pogrypowych powikłań zmarło 40 osób.

Źródło: http://twojezdrowie.rmf24.pl 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów