Czy szczepionka przeciwko grypie będzie refundowana od 1 lipca?

Z początkiem lipca wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, na którą czeka wielu pacjentów. Z ostatnich doniesień wynika, że na nowym wykazie może się znaleźć szczepionka przeciwko grypie. Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji?

Artykuł rekomendowany przez:
Szczepionka przeciwko grypie - czy będzie refundowana?

Refundowana szczepionka – kto będzie mógł skorzystać?

Dziennikarze radia RMF FM dotarli do informacji, z których jasno wynika, że są duże szanse na refundację szczepionki przeciwko grypie. To informacja o tyle istotna, że tego typu szczepionka nie była refundowana nigdy wcześniej. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać seniorzy, tj. osoby, które ukończyły 65. rok życia. Po refundacji szczepionka miałaby kosztować około dwudziestu złotych. Obecnie cena takiej szczepionki w Polsce waha się od 30 do 60 zł. Preparat miałby trafić na nadchodzący wykaz leków refundowanych, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Jako, że sezon szczepień rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września, część osób będzie mogła skorzystać z niższej ceny szczepionki.

Szczepienia przeciw grypie – czy warto?

Temat refundacji szczepionki przeciwko grypie rodzi pytania na temat jej skuteczności. Czy warto się szczepić? Zdecydowanie tak. Szczepionka daje ochronę przed sezonowymi wirusami grypy. Zatem nawet, jeśli zachorujemy, przebieg choroby będzie łagodniejszy, a ryzyko groźnych powikłań znacznie mniejsze.

Zaszczepić się może każdy, jednak Światowa Organizacja Zdrowia szczepienia zaleca przede wszystkim osobom starszym, przewlekle chorym i o obniżonej odporności oraz kobietom planującym i będącym w ciąży. Również osoby, u których ryzyko zachorowania na grypę jest wysokie (pracownicy szkół, szpitali itp.), powinny się zaszczepić. Decyzję o szczepieniu należy skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, który zadecyduje, czy nie ma żadnych przeciwwskazań przed podaniem szczepionki.

Skala szczepień przeciwko grypie w Polsce

Decyzja Ministerstwa Zdrowia związana jest ze stale rosnącą wysokością kosztów pośrednich, które wynikają z zachorowań na grypę. Chodzi przede wszystkim o liczbę zwolnień lekarskich, wystawianych na osoby chore, a także opiekunów na ich opiekunów. Ministerstwo liczy również na zwiększenie wyszczepialności przeciw tej chorobie, która utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami Europy. W ubiegłym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 3,5% Polaków. Odnotowano ponad 4 miliony przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na nią, a w wyniku pogrypowych powikłań zmarło 40 osób.

Źródło: http://twojezdrowie.rmf24.pl 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów