Nie słyszę na jedno ucho, nagła głuchota - co radzi laryngolog.

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-17 12:56
niedosłuch na jedno ucho głuchota

Nagła głuchota to rzadka choroba, której nie wolno bagatelizować. Nie zawsze wynika z niewłaściwej higieny. O przyczyny, objawy i sposób leczenia utraty słuchu zapytaliśmy laryngologa. Poradziliśmy się też, jak dbać o uszy dorosłych i dzieci.

Stopniowe upośledzenie słuchu związane z procesem starzenia dotyczy większości ludzi. Podobnie jak z wiekiem pogarsza się wzrok, gorzej też słyszymy, co w większości przypadków wymaga wsparcia laryngologa. O ile jednak stopniowe pogorszenie słuchu zwykle uznajemy za coś naturalnego, o tyle nagła głuchota budzi w nas, całkiem uzasadniony, silny niepokój.

Objawy utraty słuchu

Nagła utrata słuchu bez wyraźnej przyczyny, takiej jak długie przebywanie w hałasie o dużym natężeniu, uraz itp., zazwyczaj dotyczy tylko jednego ucha. Rzadziej – w około 4,0-4,9% przypadków – głuchota objawia się po obu stronach. Dolegliwość zaczyna się od uczucia rozpierania w przewodzie słuchowym. Chore ucho zaczyna słyszeć coraz gorzej, pojawiają się szumy uszne, wrażenie słyszenia „przez watę”. Co istotne, nagłej głuchocie zwykle nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Nagła głuchota dotyka od 5 do 20 przypadków na 100 tys. osób rocznie. Statystyki te obciążone są jednak sporym ryzykiem błędu, ze względu na bardzo częstą (nawet 65%) samoistną remisję choroby. Gdy objawy mijają, wielu pacjentów rezygnuje z wizyty u laryngologa. To duży błąd – nawet jeśli przyczyna utraty słuchu nie jest oczywista, należy ją rozpoznać. Nieleczona, nagła głuchota może nawracać, powodując duży dyskomfort zarówno u pacjenta, jak i u osób z jego otoczenia.

Jak zapobiegać utracie słuchu z pomocą naturalnych metod?

Opakowanie suplementu diety Silentiz.

Aby uniknąć występowania w przyszłości zaburzeń słuchu oraz złagodzić występujące dolegliwości, takie jak szumy uszne, warto zadbać o odpowiednie metody prewencyjne, do których zaliczyć można stosowanie suplementów diety, bogatych w witaminy, pierwiastki oraz ekstrakty roślinne. Jednym z najchętniej stosowanych tego typu preparatów jest suplement Silentiz zawierający w składzie wysokie stężenie standaryzowanych ekstraktów roślinnych z ruszczyka kolczastego oraz miłorzębu japońskiego. Substancje te mogą wspomagać krążenie krwi w narządzie słuchu, przyczyniając się do poprawy jakości słyszanych dźwięków. W składzie suplementu możemy znaleźć również cenne dla naszego słuchu przeciwutleniacze, takie jak witamina C czy standaryzowany ekstrakt z czosnku. Regularne zażywanie kapsułek Silentiz może nie tylko złagodzić dokuczliwe dolegliwości uszne, ale również przyczynić się do obniżenia ryzyka występowania w przyszłości wad oraz schorzeń w obrębie słuchu.

Silentiz można kupić na stronie internetowej polskiego producenta: https://protonlabs.pl/products/silentiz-na-sluch

Zatkane ucho, nic nie słyszę – przyczyny

Sklasyfikowana jako jednostka chorobowa, nagła głuchota może mieć różne przyczyny. W praktyce tylko laryngolog jest w stanie dokładnie określić, co wywołało gwałtowne pogorszenie słuchu. Wyróżnia się kilka możliwych przyczyn niedosłuchu:

  • Zaburzenia przepływu krwi w uchu wewnętrznym
  • Zakażenia, przede wszystkim infekcje wirusowe (grypa, świnka, różyczka, ospa wietrzna, cytomegalia, półpasiec, opryszczka)
  • Uszkodzenie błędnika błoniastego
  • Choroba Méniére‘a
  • Choroby hematologiczne (białaczka, skazy krwotoczne)
  • Choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, nowotwory, zaburzenia krążenia mózgowego, przerzuty nowotworowe do ośrodkowego układu nerwowego)
  • Urazy: mechaniczne, akustyczne lub ciśnieniowe
  • Zaburzenia hormonalne, przede wszystkim niedoczynność tarczycy

Zdarza się też, iż przyczyną choroby są leki ototoksyczne. Wśród takich leków można wymienić m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. salicylanę, cisplatynę, a także niektóre antybiotyki.

Nie słyszę na jedno ucho - co robić

Niezależnie od przyczyny, nagła głuchota zawsze wymaga konsultacji laryngologicznej. Diagnostyka obejmuje przede wszystkim zebranie szczegółowego wywiadu dotyczącego objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Laryngolog wykonuje badanie przedmiotowe, audiologiczne oraz badanie endoskopowe, mierzy ciśnienie krwi, a w razie potrzeby kieruje pacjenta także na inne badania, np. tomografię komputerową.

Nagłej głuchocie mogą towarzyszyć objawy takie jak nudności, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. To poważny stan, który świadczy o uszkodzeniu położonego w sąsiedztwie ślimaka narządu równowagi. W takim wypadku wskazana jest jak najszybsza wizyta u laryngologa. To bardzo ważne. W większości przypadków nagła utrata słuchu jest zjawiskiem odwracalnym. Jeśli jednak zostanie zbagatelizowana, może skutkować trwałą głuchotą.

Utrata słuchu jak leczyć

kobieta starsza niedosłuch lekarz

 

Zależnie od przyczyny utraty słuchu, laryngolog zaleca odpowiednie leczenie farmakologiczne. W większości przypadków polega ono na ogólnym lub miejscowym podawaniu glikokortykosteroidów. Terapia może też obejmować podanie pacjentowi leków rozszerzających naczynia, leków przeciwwirusowych lub przeciwzakrzepowych. Czasem konieczne jest zastosowanie leków moczopędnych, a także antybiotyków.

Leczenie nagłej głuchoty trwa od 10 do 15 dni. Po zakończeniu przyjmowania leków należy udać się na kontrolę laryngologiczną. Jak zapobiec nawrotom utraty słuchu? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie leczenie chorób ogólnoustrojowych, które często są przyczyną głuchoty. Ważna jest profilaktyka zapalenia zatok i gardła, ponieważ utrata słuchu bywa powikłaniem po tych chorobach. Należy unikać ekspozycji na hałas, dbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała, kontrolować poziom glukozy i lipidów we krwi, a także ciśnienia tętniczego.

Jak pozbyć się woskowiny z ucha

Bardziej banalną, a zarazem najłatwiejszą do zniwelowanie przyczyną utraty słuchu jest korek woszczynowy. Głuchocie towarzyszy uczucie zatkania ucha. Czop koloru od ciemnobrązowego do czarnego to w istocie zmieszana wydzielina gruczołów łojowych skóry przewodu słuchowego ze złuszczonym nabłonkiem i włoskami. Nasilenie dolegliwości związanych z zatkaniem ucha może być różne w zależności od ilości zalegającej wydzieliny. Jeśli woskowina zalega długo, staje się twarda i może spowodować całkowitą utratę słuchu.

Woskowinę można spróbować usunąć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. Oparte m.in. na oliwie z oliwek, rozpuszczają zalegający czop i udrożniają przewód słuchowy. Zawsze warto pamiętać, iż prawidłowa higiena uszu wyklucza czyszczenie ich wnętrza patyczkami kosmetycznymi. Takie działanie może wręcz przyczynić się do przepchnięcia powstałego korka woszczynowego w głąb przewodu słuchowego. W rezultacie wcale sobie nie pomożemy, a wręcz spotęgujemy dolegliwości związane z niedosłuchem.

Czym czyścić ucho niemowlaka

niemowle u laryngologa

 

Higiena uszu u niemowląt to kwestia bardzo istotna. Niestety, nie zawsze poświęca się jej tyle uwagi, ile powinno. Aby oszczędzić maluchowi nieprzyjemności związanych z zatkanym uchem i niedosłuchem, pamiętajmy o przestrzeganiu najważniejszych zasad higieny. Podobnie jak u dorosłych, absolutnie zakazane jest czyszczenie uszu patyczkami. Wystarczy usunąć wydzielinę, która wypłynęła z przewodu słuchowego. Wnętrze małżowiny usznej przecieramy wacikiem nasączonym delikatnym żelem lub oliwką dla niemowląt. Taki zabieg powtarzamy dwa razy w tygodniu.

Niedosłuch związany z wiekiem

Rozróżnienie nagłej głuchoty od niedosłuchu związanego z wiekiem zwykle nie nastręcza większych trudności. W drugim przypadku pogorszenie słuchu jest stopniowe, narastające w dłuższym czasie, obustronne. Słyszenie pogarsza się w hałasie, jednocześnie jest dość dobre podczas rozmowy przez telefon. Wszelkie wątpliwości warto jednak skonsultować ze specjalistą. Laryngolog po wykonaniu odpowiednich badań rozpozna przyczynę pogorszenia słuchu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów