Lista leków zagrożonych brakiem dostępności (maj 2024 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-05-28 09:00
Kolorowe leki wysypujące się z białej butelki.

Z końcem maja Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Na liście znalazło się ponad 200 pozycji, a wiele z nich figuruje w wykazie od lat.

Wykaz leków zagrożonych wywozem w liczbach

Lista leków zagrożonych wywozem to wykaz, którego dominującym celem jest ograniczenie nielegalnego wywozu leków za granicę. W ten sposób resort zdrowia stara się zapewnić polskim pacjentom bezpieczeństwo lekowe. Lista te jest zazwyczaj aktualizowana co dwa miesiące, choć w przeszłości bywała aktualizowana częściej w związku z dynamiczną sytuacją na rynku leków. 

Aby lek trafił na listę antywywozową, jego brak musi zgłosić co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych w danym województwie. Dane dotyczące braków gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne (WIF), które następnie przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Finalnie trafiają one do Ministerstwa Zdrowia, gdzie zostają opracowane, a następnie zaprezentowane w formie wykazu, który publikowany jest w ramach obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Aktualna lista antywywozowa liczy 238 pozycji, o 10 więcej w stosunku do poprzedniego wykazu, na którym znalazło się 228 produktów.

Banner zachęcający do sprawdzenia aktualnej listy antywywozowej.

Jakie nowe leki trafiły na listę antywywozową?

W najnowszym wykazie znalazło się sześć nowych produktów leczniczych. Wśród nich znalazły się preparaty donosowe zawierające kortykosteroidy – furoinian flutykazon i propionian flutykazonu:

  • Avamys, Fluticasoni furoas, aerozol do nosa, zawiesina, 27,5 mcg/dawkę, 1 butelka 120 dawek
  • Flixonase, Fluticasoni propionas, aerozol do nosa, zawiesina, 50 mcg/dawke ing., 1 butelka
  • Flixonase Nasule, Fluticasoni propionas, krople do nosa, zawiesina, 400 mcg/dawkę donosową, 28 poj.

Avamys ma postać aerozolu o nosa i wskazany jest w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Aerozol do nosa Flixonase wskazany jest w zapobieganiu i leczeniu sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym kataru siennego) oraz całorocznego zapalenia śluzówki nosa. Ponadto lek ten stosuje się w objawowym leczeniu polipów nosa. Lek Flixonase Nasule z kolei ma postać kropli do nosa, dla których wskazaniem jest leczenie polipów nosa i związanej z nimi obturacji przewodów nosowych. W przypadku dwóch pierwszych leków dostępność w aptekach jest dobra (preparaty dostępne są w większości aptek w Polsce), lecz Flixonase Nasule od miesięcy jest trudny do zdobycia.

Do wykazu dołączyły również dwa atypowe leki przeciwpsychotyczne – zawierający rysperydon Risperidone Teva (w dawkach 25 mg, 37,5 mg, 50 mg), oraz zawierający paliperydon Paliperidone Teva (75 mg, 100 mg, 150 mg). Oba leki stosuje się w leczeniu schizofrenii u dorosłych pacjentów.

Dodatkowym nadzorem objęto także lek Ventolin w formie roztworu do nebulizacji. Lek ten stosuje się u pacjentów z ostrymi, ciężkimi napadami astmy oskrzelowej. W wykazie od dłuższego czasu widnieje również Ventolin w formie aerozolu wziewnego.

Żaden nowy lek nie pojawił się w wykazie.

Mój lek jest trudno dostępny – co robić?

Każdego dnia na platformie Zapytaj Farmaceutę pojawiają się dziesiątki pytań o dostępność leków. Wielu pacjentów ma kłopot z realizacją recepty na niektóre leki, których w aptekach często brakuje. Aby sobie pomóc i nie krążyć bezowocnie po aptekach, warto skorzystać z wyszukiwarki KtoMaLek.pl, dzięki której proces poszukiwać może być szybszy i prostszy.

Dzięki KtoMaLek.pl sprawdzisz dostępność leku w ponad 10 800 aptekach w Polsce. Wystarczy podać nazwę miejscowości i nazwę leku, a wyszukiwarka wygeneruje listę pobliskich aptek, w których szukany przez Ciebie lek jest dostępny.

Żadna apteka nie ma mojego leku – i co teraz?

Jeżeli żadna z pobliskich aptek nie ma Twojego leku, możesz zapisać się do systemu powiadomień w KtoMaLek.pl. Podaj swój adres e-mail, a my poinformujemy Cię o dostępności leku, gdy pojawi się on w pobliskich aptekach.

Źródła

  1. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dostępne na: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/40/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów