Kolejne leki z walsartanem wstrzymane w obrocie

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-07-02 09:18
Kolejne leki z walsartanem wstrzymane w obrocie

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał kolejne decyzje o wstrzymaniu w obrocie produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan. Wstrzymania dotyczą aż 25 leków wytwarzanych przez 7 firm.

Przyczyny wstrzymania w obrocie leków z walsartanem

Kolejne wstrzymania mają związek z ostatnią informacją otrzymaną z Europejskiej Agencji Leków w systemie Rapid Alert, na temat substancji czynnej Valsartanum (walsartan), wytworzonej przez chińską firmę Zhejiang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd. EAL podejrzewa, że wspomniana substancja nie spełnia wymagań jakościowych. Poprzednie decyzje GIF dotyczyły 15 leków, wytworzonych przez trzy polskie firmy.

Decyzja o wstrzymaniu w obrocie oznacza, że wstrzymana została sprzedaż wszystkich wskazanych serii produktów leczniczych, zarówno w hurtowniach, jak i aptekach. To czy sprzedaż zostanie wznowiona, lub czy lek zostanie wycofany, uzależnione jest od wyników badań laboratoryjnych, które potwierdzą bądź wykluczą wadę jakościową. Na razie trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez EAL.

Które leki z walsartanem wstrzymano w obrocie?

Wstrzymania z 29 czerwca 2018 r. dotyczą następujących leków:

Podmiot odpowiedzialny: Actavis Group PTC ehf.

Podmiot odpowiedzialny: S-Lab Sp. z o.o.

Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH

Podmiot odpowiedzialny: Bioton S.A.

Podmiot odpowiedzialny: EGIS Pharmaceuticals PLC

Podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s.

Podmiot odpowiedzialny: Orion Corporation

Decyzjom GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów