Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?

2017-08-01 14:39
oznaczenia na tubce pasty do zębów

Internet zalewa fala informacji o tym, że paski na zakończeniu tubki pasty do zębów informują o stopniu szkodliwości dla naszego organizmu lub ewentualnie o typie pasty. Wiadomości te są często przyczyną podejmowania takiej, a nie innej decyzji zakupowej. „Tajemnicze” paski doczekały się obszernych opisów i często wprowadzają w błąd - zwłaszcza tych, którzy starają się świadomie dbać o zdrowie. Prawda jest „szokująca”!

Oznaczenia tubek pasty do zębów

Oznaczenie wizualne, które w prosty sposób oznaczałoby rodzaj lub skład chemiczny pasty do zębów byłoby całkiem ciekawym pomysłem. Czy jednak producenci chętnie przyznawaliby się do tego, że ich produkt jest np. całkowicie chemiczny w składzie i zawiera szkodliwe substancje? Raczej nie! Jednak znajdujemy w sieci mniej lub bardziej zbliżone opisy kolorystyki pasków

  • Zielony – wszystkie składniki są naturalne i całkowicie nieszkodliwe dla organizmu,
  • Niebieski – proporcje 80% substancji naturalnych i 20% chemikaliów,
  • Czerwony – naturalne i chemiczne składniki w proporcji 50:50,
  • Czarny – 100% składników chemicznych.

To nie wszystkie wyjaśnienia - niektóre artykuły tłumaczą, że tajemnicze paski określają nie skład a przeznaczenie pasty:

  • Zielony – pasta do zębów - profilaktyczna,
  • Niebieski – wybielająca pasta do zębów - wybielająca,
  • Czerwony – pasta do zębów eliminująca krwawienie,
  • Czarna – pasta przeciw próchnicy.

Jakie oznaczenia na tubkach są prawdziwe? Wyjaśniamy. Żadne!

Paski występują na większości dostępnych tubek zgrzewanych. Kremy, balsamy, podkłady do makijażu, peelingi i wiele, wiele innych posiada takie oznaczenie. Na tubkach pasty do zębów występują również. Opakowania mają na środku zgrzewu kończącego tubkę od tylnej strony - czyli tam gdzie mamy opis działania, składniki, nazwę producenta itd. umieszczony gruby pasek. Czasami - bardzo często oko dostrzega dwa paski. Pionowy na środku i poziomy na zakończeniu zgrzewu, nieco z boku.

Czym tak naprawdę są paski na tubkach pasty do zębów?

Paski te to tzw. „eye mark” czyli oznaczenia drukarskie wskazujące maszynie zgrzewającej tubki, w którym miejscu ma nastąpić zgrzew i gdzie powinien być usytuowany, aby napisy znalazły się na bardziej płaskiej części tubki, a nie na boku, co utrudniałoby ich odczytanie i wyglądałoby nieestetycznie.

Uzbrojeni w tą wiedzę możemy samodzielnie obalić jeden ze współczesnych mitów. Wystarczy zobaczyć wszystkie tubki jakie mamy w naszej łazience. W 90% przypadków pasek ma kolor tekstu na tylnej stronie tubki. Z przyczyn jak najbardziej praktycznych, aby nie zwiększać ilości kolorów w druku.

Nie tylko pasta do zębów

Jeżeli czujecie się rozczarowani to niesłusznie. O stan zębów należy dbać, a do dyspozycji nie mamy jedynie past. Istnieje cała szeroka gama środków do pielęgnacji jamy ustnej. Zobaczcie na jakie preparaty mogą pomóc w pielęgnacji na KtoMaLek.pl. Powinniśmy sprawdzać jakie składniki zawiera pasta i jakie jest jej przeznaczenie. Owszem trzeba zapoznać się z informacją na jej opakowaniu, która często napisana jest bardzo drobnym drukiem, ale w trosce o własne zdrowie - możemy chyba się poświęcić.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów