Planujesz ciążę? Teraz precyzyjnie określisz, kiedy masz na nią największe szanse.

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-05-19 08:32

Decyzja zapadła. Wiesz już, że pragniesz dziecka i zaczynasz starania. Warto wesprzeć się testem owulacyjnym, którego wynik wskaże Ci dni płodne.

Ze szczególną uwagą monitorujesz swój cykl menstruacyjny i obserwujesz organizm. Postanowiłaś zadbać o siebie bardziej niż dotychczas, dlatego zaczynasz przyjmować suplementy diety i witaminy oraz odrzucasz złe nawyki.

Mijają miesiące, a Ty wciąż nie ujrzałaś wymarzonych dwóch kresek na teście ciążowym? Stres nie polepsza sytuacji, wręcz przeciwnie. Ginekolog Cię uspokaja, sugerując relaks podczas stosunków seksualnych i zdrowy tryb życia. Kiedy po kilku miesiącach porady nie przynoszą spodziewanego rezultatu, wykonujesz zestaw podstawowych badań, którego wyniki nie wskazują na nic niepokojącego. Jedynie kobiety, które znają tę sytuację z autopsji, potrafią trafnie określić poziom irytacji i pustki, która towarzyszy całemu procesowi „starania”. Dodatkowo skrzydła podcina Ci, mocno podkreślany przez świat medycyny i mediów, termin niepłodności. Zaczynasz się zastanawiać, czy ten problem dotyczy również Ciebie?

Należy pamiętać, że niepłodność diagnozuje się najwcześniej po roku bezskutecznych starań o dziecko. Czas ten możesz znacząco skrócić, sięgając po domowe testy owulacyjne, które z wysoką, bo aż 99% skutecznością pomogą w określeniu dni płodnych.

Jak działają testy owulacyjne?

Testy owulacyjne wskazują wysoki poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu kobiety. Ale co to znaczy? Aby to zrozumieć musimy przypomnieć sobie kilka faktów z lekcji biologii. W każdym kobiecym cyklu, w podróż z jajowodów do macicy wyrusza jedna komórka jajowa. Jest ona transportowana w pęcherzyku, zwanym pęcherzykiem Graafa. I właśnie tutaj kluczową rolę odgrywa hormon LH. Mniej więcej w połowie cyklu następuje gwałtowny wzrost tego hormonu. Powoduje on pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej. Następuje owulacja. Dopiero od tego momentu istnieje możliwość zapłodnienia i zajścia w ciążę.

Wykrywając wysoki poziom hormonu LH dowiadujemy się, że za 12-36 godzin dojdzie do owulacji. Czyli określamy idealny moment na staranie się o potomstwo.

Kiedy zastosować test owulacyjny?

W celu wyznaczenia owulacji najlepiej stosować testy codziennie wieczorem, gdyż wtedy ich skuteczność jest najwyższa.

Rodzaje testów owulacyjnych

Na rynku możemy znaleźć kilka typów testów:

  • Testy paskowe, gdzie pasek zanurza się w moczu,
  • Testy płytkowe, gdzie pipetą pobiera się kilka kropel moczu i przenosi bezpośrednio na płytkę,
  • Testy strumieniowe, gdzie końcówkę testu należy trzymać przez chwilę pod strumieniem moczu.

 

Sprawdź na KtoMaLek.pl, w której z okolicznych aptek kupisz test, który Cię interesuje. Zarezerwuj go i odbierz we wskazanej aptece. Jeżeli masz pytania, farmaceuta udzieli stosownej porady.

Niewątpliwą zaletą testów owulacyjnych, jest ich szybkość działania – wynik uzyskujemy już po 5 minutach!

Istnieje wiele sposobów na określenie dni płodnych – od kontrolowania temperatury ciała, przez kalendarzyk, do internetowego kalkulatora, który wskazuje dni płodne. Nie mniej jednak, testy owulacyjne są nieporównywalnie bardziej wiarygodne.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów