Jak leczyć wysypki u małych dzieci?

Wysypki u małych dzieci nie są zazwyczaj powodem do niepokoju. Choć pojawiać mogą się dosyć często, nie zwiastują raczej poważnej choroby, a jedynie niewielkie reakcje alergiczne lub infekcje wirusowe czy bakteryjne. Leczenie przebiega w zależności od przyczyny zmian skórnych i jest dobierane indywidualnie przez lekarza. Jakie rodzaje wysypek pojawiają się najczęściej i które leki najskuteczniej sobie z nimi radzą? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Przyczyny wysypek u małych dzieci
Przyczyny wysypek u małych dzieci mogą być bardzo różne, lecz najczęściej są to choroby zakaźne wieku dziecięcego, alergie oraz infekcje skóry. Jeżeli zmianom skórnym towarzyszy gorączka, silny świąd, a wysypka szybko się rozprzestrzenia, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę choroby i zaleci odpowiednie leczenie.
Rodzaje wysypek u małych dzieci
Pokrzywka alergiczna
Najczęstszym rodzajem wysypki u małych dzieci jest pokrzywka alergiczna. Pojawia się ona wówczas, kiedy młody organizm ma kontakt z nieznanym dotąd alergenem. Ten znajdować może się z kolei w środkach chemicznych używanych do prania ubrań, kosmetykach pielęgnacyjnych, a także w produktach spożywczych takich jak krowie mleko, jaja, soja, orzechy i ryby. Jeżeli wysypka jest kontaktowa, zmiany pojawią się w miejscach, o które ociera się dziecięca bielizna lub tam, gdzie stosuje się konkretne preparaty.
Pokrzywka alergiczna ma postać gładkich bąbli o wyraźnych granicach, które powodować mogą świąd. Jak radzić sobie z takimi zmianami? Przede wszystkim określić należy przyczynę problemu. Jeżeli dziecko uczula płyn czy kosmetyk, zmieńmy go. Jeśli wysypkę spowodowały konkretne pokarmy, wyeliminujmy je z diety. Aby złagodzić dolegliwości, lekarz przepisać może również preparaty przeciwhistaminowe takie jak Claritine Allergy, Clemastin, Hasco, Zyrtec w kroplach, Alerdes, Aleric Active, Allergoff, Duozinal lub Hitaxa Fast Junior. Ich dokładny opis oraz dawkowanie znajdziemy na KtoMaLek.pl.

Wysypka grudkowa
Wysypka grudkowa charakteryzuje się drobnymi, czerwonymi grudkami oraz szorstkością skóry. Zmiany pojawiają się zazwyczaj podczas zachorowania na szkarlatynę. Najpierw uwidaczniają się na szyi, w pachwinach oraz na przedramionach. Szybko jednak rozprzestrzeniają się i na resztę ciała, w tym również czoło oraz policzki. Leki na tę dolegliwość dobiera indywidualnie lekarz, badając małego pacjenta i określając przyczynę powstania zmian. W przypadku szkarlatyny najskuteczniejszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia.
Wysypka plamista
Drobne, różowe plamki na tułowiu, twarzy, rękach i nogach dziecka świadczyć mogą o chorobach wirusowych. Są one często następstwem gorączki trzydniowej – wówczas nie wymagają leczenia. I w tym wypadku warto jednak udać się do lekarza, bo takie same zmiany zwiastować mogą różyczkę.
Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa
Wysypka ta zaczyna się od czerwonych plamek, które zamieniają się z czasem w pęcherzyki. Świadczyć może ona między innymi o ospie wietrznej, którą leczy się maściami z benzokainą łagodzącymi świąd, np. Variderm, lub wysuszającymi z tlenkiem cynku.
AZS u dzieci
Wysypka w postaci grudek na podłożu rumieniowym związana może być z atopowym zapaleniem skóry. Pojawia się zazwyczaj na policzkach, a następnie na całej twarzy, w zgięciach łokci i pod kolanami. Skóra staje się wówczas sucha, łuszczy się, a dziecko odczuwa silny świąd.
Aby zidentyfikować chorobę, udać należy się do lekarza. Ulgę przyniosą przepisane przez niego nawilżające i natłuszczające emolienty. Czasami włącza się także leczenie sterydami.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.