Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak leczyć wysypki u małych dzieci?

2017-10-25 08:00

Wysypki u małych dzieci nie są zazwyczaj powodem do niepokoju. Choć pojawiać mogą się dosyć często, nie zwiastują raczej poważnej choroby, a jedynie niewielkie reakcje alergiczne lub infekcje wirusowe czy bakteryjne. Leczenie przebiega w zależności od przyczyny zmian skórnych i jest dobierane indywidualnie przez lekarza. Jakie rodzaje wysypek pojawiają się najczęściej i które leki najskuteczniej sobie z nimi radzą? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

 

Przyczyny wysypek u małych dzieci

Przyczyny wysypek u małych dzieci mogą być bardzo różne, lecz najczęściej są to choroby zakaźne wieku dziecięcego, alergie oraz infekcje skóry. Jeżeli zmianom skórnym towarzyszy gorączka, silny świąd, a wysypka szybko się rozprzestrzenia, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę choroby i zaleci odpowiednie leczenie.

Rodzaje wysypek u małych dzieci

Pokrzywka alergiczna

Najczęstszym rodzajem wysypki u małych dzieci jest pokrzywka alergiczna. Pojawia się ona wówczas, kiedy młody organizm ma kontakt z nieznanym dotąd alergenem. Ten znajdować może się z kolei w środkach chemicznych używanych do prania ubrań, kosmetykach pielęgnacyjnych, a także w produktach spożywczych takich jak krowie mleko, jaja, soja, orzechy i ryby. Jeżeli wysypka jest kontaktowa, zmiany pojawią się w miejscach, o które ociera się dziecięca bielizna lub tam, gdzie stosuje się konkretne preparaty.

Pokrzywka alergiczna ma postać gładkich bąbli o wyraźnych granicach, które powodować mogą świąd. Jak radzić sobie z takimi zmianami? Przede wszystkim określić należy przyczynę problemu. Jeżeli dziecko uczula płyn czy kosmetyk, zmieńmy go. Jeśli wysypkę spowodowały konkretne pokarmy, wyeliminujmy je z diety. Aby złagodzić dolegliwości, lekarz przepisać może również preparaty przeciwhistaminowe takie jak Claritine Allergy, Clemastin, Hasco, Zyrtec w kroplach, Alerdes, Aleric Active, Allergoff, Duozinal lub Hitaxa Fast Junior. Ich dokładny opis oraz dawkowanie znajdziemy na KtoMaLek.pl.

wysypki u dzieci ktomalek.pl

Wysypka grudkowa

Wysypka grudkowa charakteryzuje się drobnymi, czerwonymi grudkami oraz szorstkością skóry. Zmiany pojawiają się zazwyczaj podczas zachorowania na szkarlatynę. Najpierw uwidaczniają się na szyi, w pachwinach oraz na przedramionach. Szybko jednak rozprzestrzeniają się i na resztę ciała, w tym również czoło oraz policzki. Leki na tę dolegliwość dobiera indywidualnie lekarz, badając małego pacjenta i określając przyczynę powstania zmian. W przypadku szkarlatyny najskuteczniejszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Wysypka plamista

Drobne, różowe plamki na tułowiu, twarzy, rękach i nogach dziecka świadczyć mogą o chorobach wirusowych. Są one często następstwem gorączki trzydniowej – wówczas nie wymagają leczenia. I w tym wypadku warto jednak udać się do lekarza, bo takie same zmiany zwiastować mogą różyczkę.

Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa

Wysypka ta zaczyna się od czerwonych plamek, które zamieniają się z czasem w pęcherzyki. Świadczyć może ona między innymi o ospie wietrznej, którą leczy się maściami z benzokainą łagodzącymi świąd, np. Variderm, lub wysuszającymi z tlenkiem cynku.

AZS u dzieci

Wysypka w postaci grudek na podłożu rumieniowym związana może być z atopowym zapaleniem skóry. Pojawia się zazwyczaj na policzkach, a następnie na całej twarzy, w zgięciach łokci i pod kolanami. Skóra staje się wówczas sucha, łuszczy się, a dziecko odczuwa silny świąd.

Aby zidentyfikować chorobę, udać należy się do lekarza. Ulgę przyniosą przepisane przez niego nawilżające i natłuszczające emolienty. Czasami włącza się także leczenie sterydami.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów