Cykoria podróżnik - właściwości i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-01 13:06
Cykoria podróżnik - właściwości i zastosowanie

Cykorię podróżnik (Cichorium intybus) można spotkać na łące, pastwisku, przy drodze, a nawet w górach. Najczęściej sięgamy po nią przy okazji problemów trawiennych, wzdęciach i odbijaniu. Jakie inne właściwości posiada cykoria i kiedy po nią sięgać?

Cykoria jako surowiec farmaceutyczny

Surowcem farmaceutycznym jest ziele (Cichorii herba) i korzeń (Cichorii radix). Korzeń cykorii jest bogatym źródłem substancji goryczkowych: laktucyny i laktukopikryny, fenolokwasów - kwas cykoriowy, fitosterole, taraksasterol i inuliny, której zawartość może sięgać do 40%. Natomiast ziele cykorii dodatkowo zawiera hydroksykumaryny - eskulinę i cychorynę, flawonoidy oraz antocyjany.

Cykoria źródłem inuliny

Inulina to polisacharyd należący do fruktanów, występujący głównie w roślinach z rodziny astrowatych tj. cykorii podróżnik, słonecznik bulwiasty czy mniszek lekarski. Inulina to naturalny prebiotyk, czyli nietrawionym w przewodzie pokarmowym składnikiem żywności, stanowiący pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając ich wzrost i rozwój.

cykoria podróżnik

Zastosowanie i działanie inuliny

Jako zamiennik cukru i tłuszczu

Produkty zawierające inulinę mają obniżoną wartość energetyczną, nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, a fermentacji. Umożliwia to rozwój “dobrej” mikroflory w naszych jelitach.

Zapobiega zaparciom

W przewodzie pokarmowym wykazuje działanie podobne do błonnika pokarmowego - stymuluje perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Obniża cholesterol

Pomaga obniżyć poziom LDL- i VLDL-cholesterolu, odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Działa hipoglikemicznie

Hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi, przez co polecana jest w profilaktyce cukrzycy.

Pobudza łaknienie i trawienie

Obecne w korzeniu cykorii związki goryczowe - laktucyna i laktupikryna - pobudzają apetyt oraz stymulują wydzielanie soku żołądkowego, usprawniając trawienie pokarmów.

Działa żółciopędnie

Korzeń cykorii pobudza czynność wątroby, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie żółci i ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe.

Działa moczopędnie

Ziele cykorii ze względu na obecność flawonoidów i hydroksykumaryn wykazuje działanie moczopędne.

Uszczelnia naczynia krwionośne

Eskulina zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i wzmacnia je.

Cykoria w aptece

W aptekach cykoria dostępna jest w postaci ziół do zaparzania np.: Zioł. Korzeń Cykorii podróżnika, Zioł. Cykoria Podróżnik Korzeń, Herbatka Ziołowa ZIELE CYKORII. Dostępność tych preparatów w aptekach stacjonarnych można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, współpracującym z ponad 8000 tysiącami placówek.

Cykoria alternatywą dla kawy

Grubo mielonej cykorii warzywnej używa się do produkcji kawy, która jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kawa z cykorii w porównaniu do kawy z ziaren kawowca nie wypłukuje magnezu z organizmu, którego brak może objawiać się skurczami mięśni.

Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwskazaniem do stosowania cykorii może być nawdrażliwość układu pokarmowego. Ponadto w przypadku kamicy żółciowej stosowanie cykorii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów