Aplikacja Visimed

Bezdotykowa recepta pozwala na realizację recepty bez chodzenia z wydrukami, bez konieczności dyktowania (w maseczce to szczególnie niewygodne) na głos w aptece PESEL i PIN recepty - dyskretnie, no chyba, że wolisz żeby wszyscy stojący w kolejce poznali Twój PESEL?

Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Aptek niezależnych ubywa

2017-11-30 10:29
apteki ktomalek

Informacje udostępnione niedawno przez IQVIA, firmę, zajmującą się analizami rynkowymi, są alarmujące. Choć liczba aptek w Polsce z miesiąca na miesiąc sukcesywnie rosła, październik przyniósł niepokojącą zmianę. W porównaniu z zeszłym rokiem z mapy naszego kraju zniknęło aż 375 niezależnych aptek.

Spadek liczby aptek –z czego wynika?

Abstrahując od znacznego spadku aptek niezależnych, ogólna liczba placówek farmaceutycznych wzrosła o 269 względem października 2016 roku. Na wysokim poziomie wciąż utrzymują się sieci, których w październiku 2017 roku doliczono się 426, dając łącznie około 6400 placówek. Do największych i najbardziej popularnych należą DoZ (Dbam o Zdrowie), Dr. Max i APTEKA cef@rm.

Szacuje się, że spadek liczby niezależnych aptek spowodowany został nowymi regulacjami prawnymi, które dążą do stanu równowagi na rynku farmaceutycznym. Choć trend wzrostowy zaobserwowano w przypadku sieciówek, i ich sytuacja może się niebawem zmienić.

apteki zamykane

|Zobacz też: Czy apteki całodobowe znikną?

Apteki całodobowe – czy zdołają się utrzymać?

Martwi fakt, że znikać zaczynają i apteki całodobowe, z których korzystamy często w nagłych wypadkach. Farmaceuci i właściciele placówek, pełniących nocne i świąteczne dyżury narzekają na ich wysoki koszt, który nie zwraca się niestety ze standardowych obrotów generowanych o tak późnej porze. Miasta takie jak Sopot walczą z tym problemem już dziś – 1 listopada zamknięto tam bowiem ostatnią całodobową aptekę.

Jak rozwiązać ten problem? Właściciele aptek i Okręgowa Rada Aptekarska podpowiadają, że niezbędna jest w tym wypadku pomoc miasta. Dofinansowanie dyżurów lub zmniejszenie podatków od nieruchomości, obowiązujące w przypadku dyżurujących aptek to krok w dobrą stronę. Czy władze zagrożonych miast go podejmą? O tym przekonamy się z pewnością niebawem.

 

Popularne apteki sieciowe – w czym tkwi ich sukces?

Właściciele sieciówek dbają o ich dogodne lokalizacje – w pobliżu miejsc zamieszkania, przychodni lub szpitali. Apteki te są jednak nie tylko na wyciągnięcie ręki. Często bywają również tańsze niż ich niezależne odpowiedniki. Oprócz bliskości danej placówki, klientom zależy także na niskich, atrakcyjnych cenach i częstych promocjach, na które liczyć mogą właśnie w aptekach sieciowych. Choć zarzuca im się przymuszanie farmaceutów do sugerowania pacjentom większej liczby lekarstw i suplementów, właściciele sieci aptekarskich odpierają zarzuty, twierdząc, że winą za lekomanię Polaków obarczone powinny być reklamy, brak odpowiedniej edukacji i szeroka dostępność leków, które kupić można dziś nawet na stacji benzynowej.

Jakie możemy wyciągnąć wnioski?

Czy tendencja znikających aptek będzie się pogłębiać i niedługo niezbędne leki znajdziemy dopiero na drugim końcu miasta? Zdecydowanie nie! Pacjenci mogą spać spokojnie, bo aptek wciąż jest na tyle dużo, że każdy będzie miał choć jedną w pobliżu własnego miejsca zamieszkania. Wyjściem jest też korzystanie z wyszukiwarek leków jak KtoMaLek.pl, dzięki którym można zarezerwować łatwo nawet leki trudno dostępne.

Niepokój dotyczyć może aptek całodobowych. Miejmy jednak nadzieję, władze poszczególnych miast niebawem ten problem rozwiążą.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów