Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Alergio, ach to TY!

2017-05-22 10:00
dwie kobiety na łące z alergią

Większość ludzi po zakończeniu sezonu jesienno-zimowego bierze głęboki oddech, ponieważ ocieplenie niesie za sobą spadek ilości infekcji, zwłaszcza gryp i przeziębień. Natomiast nie dla wszystkich okres wiosenno-letni oznacza zdrowotną sielankę. Najlepiej wiedzą o tym osoby uczulone na pyłki roślin. Wiosna oraz lato to pory roku, w których pylenie roślin wzrasta, powodując u wielu z nas nieprzyjemne, dokuczliwe dolegliwości.

Alergia sezonowa najczęściej objawia się:

  • nawracającym, wodnistym katarem, któremu często towarzyszy swędzący nos i napadowe kichanie,
  • drapaniem w gardle oraz suchym, męczącym kaszlem,
  • powtarzającym się zapaleniem spojówek, łzawieniem i swędzeniem oczu,
  • bólami głowy, zmęczeniem w ciągu dnia, a nawet problemami ze snem, gdy nasilenie objawów jest bardzo duże.

Wymienione objawy są bardzo podobne do tych, których doświadczamy podczas przeziębienia. Jednak w momencie, gdy nie towarzyszy im gorączka, a objawy utrzymują się dłużej niż 5-7 dni, warto dokładniej się im przyjrzeć. Katar alergiczny pojawia się nagle i trwa tak długo, dopóki w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie pyłków. Często objawy ulegają zdecydowanemu złagodzeniu gdy temperatura powietrza się obniża, a pogoda staje się bardziej deszczowa.

Jak diagnozuje się alergię?

Jeśli podejrzewamy u siebie alergię, a pojawiające się objawy są bardzo dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem. W diagnostyce chorób alergicznych wykonuje się punktowe testy skórne z alergenami lub badanie krwi oceniające stężenia swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi.

Leczenie objawów alergii

W oczekiwaniu na wizytę u alergologa warto rozpocząć walkę z objawami za pomocą środków dostępnych w aptece bez recepty. Jednym z najpopularniejszych leków na alergię jest cetyryzna (Źródło wiedzy: https://www.osoz.pl/osoz-www/leki/8458S/Cetirizini_dihydrochloridum). Z tą substancją czynną znajdziemy najwięcej różnych leków. Będą się one różnić nie tylko ceną, ale także postacią. Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat możemy wybrać preparaty w tabletkach, a dla dzieci młodszych, które ukończyły drugi rok życia, warto sięgnąć po syropy. Cetyryzynę dawkuje się raz dziennie, najlepiej w godzinach porannych. Ma ona jednak działania niepożądane, z których najbardziej dokuczliwym jest senność. Jeśli w ten sposób reagujesz na ten lek, warto spróbować zmienić porę zażywania na wieczorną lub zmienić lek na inny. W aptece bez recepty znajdziemy także leki zawierające lewocetyryzynę, loratadynę, dezloratadynę czy feksofenadynę.

Poza produktami leczniczymi podawanymi doustnie, możemy sięgnąć także po krople do oczu oraz do nosa z kromoglikanem sodowym lub azelastyną. Hamują one powstawanie reakcji alergicznej, a co za tym idzie zmniejszą katar alergiczny oraz łzawienie i swędzenie oczu.

W trakcie zmagania się z alergią warto wspomóc się wapnem. Na rynku dostępnych jest wiele postaci wapna dla alergików. Oprócz najpopularniejszych tabletek musujących, są także produkty w tabletkach, kapsułkach, a także syropach stworzonych specjalnie dla dzieci. Poza postacią, warto zwrócić uwagę na obecność dodatków – cynku oraz kwercetyny. One dodatkowo wspomogą nas w walce z alergią.

Sprawdź na KtoMaLek.pl, w której aptece dostępne są leki łagodzące objawy alergii, które służą Ci najlepiej. Zarezerwuj i odbierz, dokonując płatności w aptece.

Wszystkie leki należy spożyć zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów