Ostróżeczka polna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Ostróżeczka polna, jak sama nazwa wskazuje, występuje przede wszystkim na polach, łąkach czy miedzach. Ta niepozorna roślina ma cenne właściwości lecznicze. Działa przeciwpasożytniczo, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Ostróżeczka ma charakterystyczny wygląd, dlatego też łatwo ją znaleźć. Jakie jeszcze właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie posiada ostróżeczka polna?
Ostróżeczka polna — właściwości
Występuje nieliczna ilość badań, dotyczących składu fitochemicznego ostróżeczki polnej. Do tej pory wiadomo, że w jej skład wchodzą takie substancje, jak flawonoidy, kwasy fenolowe, lignany, stilbeny, alkaloidy diterpenoidowe (delfinina, regalina, bikoloryna, corepanina, delkorydyna, deoksydelkoryna), fitosterole, olejki eteryczne, kwasy tłuszczowe, związki karbonylowe, heptadecena, heptadekadienal i estry.
Dostępnych jest bardzo mało danych dotyczących właściwości leczniczych ostróżeczki polnej. Do tej pory dowiedziono jej właściwości przeciwpasożytniczych, owadobójczych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych, przeciwnowotworowych i antyoksydacyjnych. Ostróżeczka polna jest obiecującą rośliną pod względem właściwości leczniczych. Z tego powodu warto zwiększyć ilość badań dotyczących składu fitochemicznego oraz kierunków działania tej rośliny.
Ostróżeczka polna — jak wygląda i skąd pochodzi?
Ostróżeczka polna, ostróżka polna (łac. Consolida regalis) jest rośliną jednoroczną, rzadziej dwuletnią i należy do rodziny jaskrowatych (łac. Ranunculaceae). Jest gatunkiem pospolicie występującym w Europie, również w Polsce, a w mniejszej ilości w Ameryce Północnej.
Ostróżeczka polna osiąga do około 60-70 centymetrów wysokości i rozgałęzia się. Liście ostróżki są wąskie, trójsieczne i podzielone na łatki. Najcharakterystyczniejszą częścią tej rośliny są kwiaty, które są niebieskie lub fioletowe, grzbieciste i zebrane w grona. Posiadają tzw. ostrogę, która skierowana jest do tyłu, a także 5-działkowy kielich. Korzeń rośliny może osiągać do 50 centymetrów długości. Owocem ostróżeczki jest spłaszczony mieszek. Roślina występuje głównie na poboczach dróg, łąkach i miedzach. Ponadto uznawana jest za chwast, który zanieczyszcza zboże.
Surowcem roślinnym jest ziele, kwiat i nasienie ostróżeczki polnej.
Ostróżeczka polna — działanie, wskazania do stosowania
Ostróżeczka polna może być stosowana wyłącznie zewnętrznie ze względu na zawarte w roślinie trujące alkaloidy. Głównym, istotnym działaniem rośliny jest skuteczne zwalczanie pasożytów. W medycynie ludowej ostróżeczkę polną stosowano jako środek żółciopędny i wykrztuśny, a także w celu zwalczania pasożytów i leczenia chorób reumatycznych. Obecnie ostróżeczkę polną stosuje się wyłącznie zewnętrznie.
Ostróżeczka polna na pasożyty
Ostróżeczka polna wywiera silne działanie przeciwpasożytnicze, co potwierdzono w wielu badaniach. Ponadto już w medycynie ludowej wykorzystywano przetwory z tej rośliny w zwalczaniu pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy czy pchły. Płukanki, a w szczególności wyciągi etanolowe z ostróżeczki polnej stosowane były nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt borykających się z pasożytami.
Ostróżeczka polna na drobnoustroje
Ostróżeczka polna, oprócz działania przeciwpasożytniczego, działa również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Z roku na rok zwiększa się ilość badań, które to działanie potwierdzają. Niestety, ostróżeczka polna staje się zapominaną rośliną pod względem fitoterapeutycznym i coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z jej działania przeciwdrobnoustrojowego.
Ostróżeczka polna na stany zapalne
Ostróżeczka polna działa przeciwzapalnie, a także antyoksydacyjnie. Ponadto niektóre badania przeprowadzone na wyciągach z tej rośliny wykazały działanie przeciwnowotworowe. W efekcie roślina ta jest obiecującym surowcem, który potencjalnie może niszczyć niektóre typy komórek nowotworowych.
Ostróżeczka polna — jak dawkować?
Ostróżeczkę polną stosuje się zewnętrznie w postaci płukanek lub wyciągów etanolowych, lub octowo-etanolowych. W mieszankach ziołowych może występować w ilości nieprzekraczającej 1%. Warto pamiętać, że roślina ta nie jest popularnym ziołem leczniczym, a co za tym idzie — jest stosunkowo rzadko stosowana.
Leki i suplementy zawierające ostróżeczkę polną
Ostróżeczka polna nie jest dostępna w postaci wysuszonego surowca leczniczego. Można ją natomiast spotkać w składzie etanolowo-octowego roztworu, stosowanego zewnętrznie w leczeniu wszawicy.
Ostróżeczka polna w ciąży
Brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania ostróżeczki polnej u kobiet ciężarnych, a także karmiących piersią. Ze względu na zawarte w roślinie toksyczne alkaloidy, roślina ta nie powinna być stosowana we wspomnianej grupie kobiet. Należy skonsultować się z lekarzem przed planowanym zastosowaniem tego surowca roślinnego.
Ostróżeczka polna — przeciwwskazania i środki ostrożności
Ostróżeczka polna nie powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby nadwrażliwe na którąkolwiek zawartą w roślinie substancję czynną. Ponadto, ze względu na obecność toksycznych alkaloidów, nie powinna być stosowana wewnętrznie, bez kontroli lekarza.
Kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia również nie powinny stosować tej rośliny bez konsultacji ze specjalistą.
Ostróżeczka polna — możliwe działania niepożądane
Ze względu na zawarte w roślinie toksyczne alkaloidy, ostróżeczka polna może powodować zmniejszenie ciśnienia krwi, spowolnienie akcji serca lub niewydolność płuc. Z tego powodu nie należy stosować tej rośliny wewnętrznie.
Ostróżeczka polna — interakcje z lekami i innymi ziołami
Brakuje danych dotyczących interakcji ostróżeczki polnej z lekami, bądź innymi ziołami.
Ostróżeczka polna w Ziołopedii — podsumowanie
Ostróżeczka polna jest zapomnianą rośliną pod względem fitoterapeutycznym. Mimo to jest skuteczna w leczeniu pasożytów zewnętrznych, głównie wszy. Roślina posiada charakterystyczne fioletowe kwiaty, a co za tym idzie, nie łatwo ją przeoczyć w jej naturalnym środowisku, jakim są pobocza i łąki. Niestety, brakuje większej ilości badań, które potwierdzałyby jej potencjał przeciwdrobnoustrojowy i przeciwnowotworowy.
Bibliografia
- Rocchetti, G., Zengin, G., Cakmak, Y. S., Mahomoodally, M. F., Kaya, M. F., Alsheikh, S. M., ... & Lucini, L. (2020). A UHPLC-QTOF-MS screening provides new insights into the phytochemical composition and biological properties of six Consolida species from Turkey. Industrial Crops and Products, 158, 112966.
- Kokoska, L., Urbanova, K., Kloucek, P., Nedorostova, L., Polesna, L., Malik, J., ... & Valterova, I. (2012). Essential oils in the Ranunculaceae family: chemical composition of hydrodistilled oils from Consolida regalis, Delphinium elatum, Nigella hispanica, and N. nigellastrum seeds. Chemistry & biodiversity, 9(1), 151-161.
- Yin, T., Cai, L., & Ding, Z. (2020). A systematic review on the chemical constituents of the genus Consolida (Ranunculaceae) and their biological activities. RSC advances, 10(58), 35072–35089. https://doi.org/10.1039/d0ra06811j
- Ostróżeczka polna. Materia Medica Opoliensis. Uniwersytet Opolski. Dostępne na: https://mmo.uni.opole.pl/ (Dostęp 01.07.24)
- Delphinium. RxList. Dostępne na: https://www.rxlist.com/supplements/delphinium.htm#SideEffects (Dostęp 01.07.24)
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.