Zaburzenia lękowe z atakami paniki- objawy. Czy atak paniki może być niebezpieczny?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-21 12:00
ataki paniki

Atak paniki wiąże się z bardzo intensywnymi objawami fizycznymi, którym towarzyszy silne poczucie zagrożenia śmiercią, omdleniem, utratą kontroli. Jeśli ktoś próbował, to doskonale wie jak ciężko jest przekonać osobę, która doświadcza ataku lęku, że nie jest w niebezpieczeństwie. Czego dokładnie można się bać podczas ataku paniki i czy ataki paniki mogą być groźne?

Atak paniki- jakie są objawy?

Atak paniki polega na odczuwaniu silnego strachu wraz z objawami: kołatanie serca, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszności, zimne poty, uczucie odrętwienia, uczucie utraty kontaktu z sobą samym lub otoczeniem. Odczucia te są tak intensywne, że osoba która ich doświadcza odnosi wrażenie, że czeka ją nieuchronna śmierć, szaleństwo, utrata kontroli nad sobą i swoim ciałem lub boi się, że omdleje i nikt nie udzieli jej pomocy.

Jak dochodzi do kolejnych ataków paniki?

Ten pierwszy atak paniki, nie musi się przerodzić w zaburzenia lękowe. Pomoc psychologa lub psychoterapeuty oraz wiedza na temat ataków paniki są w stanie uchronić przed błędnym kołem w jakie wpada osoba doświadczająca lęku z napadami paniki. „Gdy po pierwszym ataku zaczyna się unikanie miejsc i okoliczności, które są kojarzone z lękiem, a poczucie zagrożenia narasta, rozwija się wówczas tzw. lęk przed lękiem, dochodzi do kolejnych ataków i wtedy już można diagnozować zaburzenia lękowe.”- wyjaśnia psycholog Oliwia Mazelewska- Sokołowska z internetowej poradni psychologicznej zajmującej się zaburzeniami lękowymi totylkostrach.pl. Ataki paniki mogą się już później pojawiać w bardzo różnych okolicznościach, a osoba, która ich doświadcza ma poczucie, że lęku może się już spodziewać wszędzie.

Czego boją się ludzie podczas ataku paniki? Czy atak jest niebezpieczny?

Oto najczęściej występujące lęki jakich doświadcza osoba zmagająca się z atakami paniki:

Strach przed śmiercią

Objawy fizyczne w postaci m. in. przyspieszonej akcji serca, bólu w klatce piersiowej, uczucia duszenia się, mają na tyle silne natężenie, że sprowadzają osobę prosto na izbę przyjęć szpitala, gdzie po badaniu okazuje się, że powodem tego skrajnie nieprzyjemnego stanu są zaburzenia lękowe.

Nie oznacza to jednak, że ból w klatce piersiowy jakiego można doświadczyć podczas ataku paniki jest wyobrażony. Przeciwnie- jest prawdziwy i całkowicie dotkliwy- jednak to ból pochodzący z mięśni w klatce piersiowej, a nie od serca. Te mięśnie są bolesne, ponieważ są napięte, co wynika z płytkiego oddychania podczas ataku. Jest to nieprzyjemne, ale nie jest niebezpieczne.

Strach przed „szaleństwem”

Wiele osób, które doświadczają ataku paniki, tak właśnie opisuje ten stan mówiąc, że boją się, że „zwariują”, „popadną w chorobę psychiczną”. Jednak nawet gdyby tych ataków było bardzo wiele i miałyby największe możliwe natężenie, nie ma możliwości by stały się czymś innym jak po prostu lękiem, wprawdzie takim o bardzo dużej intensywności, ale nadal jedynie lękiem.

Strach przed omdleniem

Te obawy są również bardzo częste u osób, które doświadczają ataku paniki. Dzieje się tak głównie dlatego, że odczuwając zawroty głowy i oszołomienie w wyniku ataki, można odnieść wrażenie, że doprowadzi to do omdlenia. Okazuje się jednak, że powodem tych odczuć jest szybkie i płytkie oddychanie.

Strach przed publiczną kompromitacją

Osoby doświadczające ataku paniki obawiają się, że zachowają się pod wpływem lęku w sposób szalony, bez kontroli, a otoczenie oceni ich zachowanie jako dziwaczne lub będą je potajemnie wyśmiewali. Tymczasem często jest tak, że ludzie pod wpływem ataku paniki zachowują się w zwyczajny sposób, a otoczenie nie zauważa przeżywanych wewnątrz objawów. W sytuacji lęku może się pojawić zakłopotanie, ale nie pojawi się nic co sprawi, że można prezentować się dziwacznie.

Co może być groźne w ataku paniki?

Najgorszego niebezpieczeństwa nie stanowią same ataki paniki, ale unikanie i zamykanie się w domu z ich powodu, bez szukania wsparcia i pomocy. Wówczas te pojedyncze napady paniki mogą się rozwinąć do bardzo poważnych, przewlekłych zaburzeń lękowych.

Podjęcie psychoterapii (a czasem także farmakoterapii), może uchronić przed dalszymi problemami, które w takim przypadku, mogą znacząco wpłynąć na obniżenie jakości życia.

Artykuł przy współpracy z Poradnią psychologiczną online Totylkostrach.pl

Bibliografia:

Badelow B.(2018). Nie bój się lęku. Sopot: GWP.

Bourne E.J.(2011). Lęk i fobie. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi. Kraków: WUJ.

Seligman M. E. P., Walker, E. F., Rosenhan, D. L., (2003). Psychopatologia. Poznań: Zysk i S-ka.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów