Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wszywka alkoholowa w leczeniu uzależnienia ‒ co warto wiedzieć o tej metodzie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-01 14:11
Zmartwiony mężczyzna z butelką piwa siedzi na balkonie

Uzależnienie od alkoholu jest dużym problemem społecznym ‒ szacuje się, że choroba ta dotyczy nawet miliona Polaków. Niestety, w dalszym ciągu nie dysponujemy w pełni skuteczną metodą leczenia choroby alkoholowej. Dużą skutecznością cieszą się jednak metody łączone, które bazują na terapii uzależnień. Coraz częściej wraca się także do starej i nieco zapomnianej metody, jaką jest implantacja wszywki alkoholowej.

Historia wszywki alkoholowej jest dłuższa niż myślisz!

Wszywkę alkoholową zaczęto stosować w połowie XX. wieku, jednak historia disulfiramu, czyli związku aktywnego wszywki, sięga o wiele dalej. Ta substancja chemiczna została wynaleziona w 1881 roku, a w następnych latach sprawdzała się głównie jako dodatek w procesie wulkanizacji gumy. W biegiem lat disulfiram znalazł zastosowanie również w medycynie, gdzie okazał się skutecznym lekiem przeciwpasożytniczym. Właśnie tę właściwość leku badał duński lekarz Erik Jakobsen, jednak przypadkiem odkrył jego kolejne zastosowanie. Lek bardzo wyraźnie wpływał na metabolizm alkoholu, co kilka lat później postanowiono wykorzystać w leczeniu choroby alkoholowej. Obecnie disulfiram kojarzony jest głównie z esperalem, czyli gotowym produktem handlowym.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak jałowe tabletki, przeznaczone do podskórnej implantacji. Ich składnikiem aktywnym jest esperal, który blokuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej. To główny enzym uczestniczący w metabolizowaniu alkoholu, odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego. Nawet niewielka dawka etanolu, u osób posiadających wszywkę alkoholową, powoduje duże nagromadzenie tego szkodliwego metabolitu w organizmie. W konsekwencji dochodzi do szybkiego pojawienia się nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierna potliwość;
  • ból i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • duszności;
  • uczucie niepokoju i lęku;
  • przyspieszona praca serca;
  • skoki ciśnienia tętniczego.

Wokół wszywki alkoholowej narosło wiele mitów i przekłamań, przez co esperal cieszy się dziś nieco mniejszą popularnością. Warto jednak przyjrzeć się bliżej błędnym przekonaniom na temat tego rozwiązania.

Czy wszywka alkoholowa leczy uzależnienie?

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do metod awersyjnych. Oznacza to, że wymusza ona na chorej osobie abstynencję poprzez wywołanie uczucia lęku przed złym samopoczuciem po spożyciu alkoholu. Implantacja wszywki nie jest cudownym lekiem na chorobę alkoholową, ponieważ nie wpływa na jej przyczynę. Kiedy jednak warto się na nią zdecydować? Wszywka alkoholowa, jako świadomy wybór chorej osoby, może być świetnym uzupełnieniem terapii uzależnień prowadzonej przez wykwalifikowanego terapeutę.

Przewrócony kieliszek leży na stole, w tle pusta butelka po alkoholu

Czy wszywkę alkoholową można przepić?

Przekonanie, jakoby wszywkę alkoholową może było przepić, jest nie tylko błędne, ale także niebezpieczne. Większe ilości alkoholu w połączeniu z esperalem mogą wywołać groźne zaburzenia rytmu serca, doprowadzając nawet do śmierci chorej osoby. Odpowiednio dobrana i zaimplantowana dawka esperalu uniemożliwia spożywanie alkoholu na okres 8-12 miesięcy.

Implantacja wszywki alkoholowej w Warszawie ‒ zaufaj profesjonalistom!

Zastanawiasz się nad implantacją wszywki alkoholowej, jednak obawiasz się zabiegu? Wybierz doświadczonego profesjonalistę, a zyskasz pewność, że cała procedura odbędzie się w bezpieczny i bezbolesny sposób. KacDoktor to firma oferująca usługi detoksu alkoholowego i implantacji wszywki alkoholowej w Warszawie i okolicznych miejscowościach. W szeregach firmy pracuje jedynie wykwalifikowany personel medyczny, w tym doświadczeni lekarze.

Gdzie można wykonać implantację wszywki? KacDoktor umożliwia zaszycie się zarówno w specjalistycznym gabinecie, jak i zaciszu własnego domu. Wystarczy zadzwonić bądź skontaktować się za pomocą formularza internetowego, a lekarz przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres.

Walczysz z uzależnieniem od alkoholu? Z wszywką alkoholową Twoje szanse na wygranie z chorobą rosną!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów