Tabletka „dzień po” w aptekach – ile aptek bierze udział w pilotażu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-06-17 15:58
Farmaceutka wybiera lek dla pacjenta.

Minęło już ponad 1,5 miesiąca od startu programu pilotażowego, w którego ramach farmaceuta może wystawić pacjentce receptę na antykoncepcję awaryjną. Stopniowo przybywa aptek, w których taką receptę można otrzymać, a aktualny wykaz takich placówek można sprawdzić na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pilotaż tabletki „dzień po” w aptekach – na czym polega?

1 maja 2024 r. rozpoczął się program pilotażowy w zakresie usług farmaceutycznych dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Zakłada on, że pacjentki potrzebujące antykoncepcji awaryjnej, powszechnie nazywanej tabletką „dzień po”, po pomoc mogą udać się do apteki. Zgodnie z założeniami program ma trwać do 30 czerwca 2026 roku.

Apteki biorące udział w programie pilotażowym umożliwiają wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną, zawierającą octan uliprystalu. Z programu skorzystać może każda kobieta powyżej 15. roku życia, nie częściej niż raz w miesiącu. 

Które apteki biorą udział w programie pilotażowym?

Trzeba pamiętać, że nie w każdej aptece z takiej usługi farmaceutycznej można skorzystać. Aby było to możliwe, apteka musi spełniać pewne warunki oraz podpisać z NFZ umowę na realizację programu.

Do tej pory tj. do 17 czerwca 2024 r. do programu przystąpiło 812 aptek ogólnodostępnych. Szczegółowa lista placówek dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

Aktualna mapa aptek, które biorą udział w programie pilotażowym. Dane z czerwca 2024.

Mapa aptek, które realizują program pilotażowy. Dane z dnia 17.06.2024 r. Dostępna na: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach 

Specjalne oznaczenia dla aptek biorących udział w pilotażu

Apteki, które realizują program pilotażowy antykoncepcji awaryjnej, będą mogły oznaczyć lokal przy pomocy naklejki, której wzór zaprezentowała Naczelna Izba Aptekarska. 

Receptę na antykoncepcję awaryjną wystawi również położna


Od 15 czerwca 2024 r. położne mają możliwość wystawienia recepty na tabletkę „dzień po”. Choć zmiana ta nie jest związana z aktualizacją założeń programu pilotażowego, jest istotną informacją dla pacjentek, które zyskują w ten sposób kolejną ścieżkę uzyskania pomocy.

14 czerwca 2024 r. opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 czerwca 2024 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Wśród substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne oraz na które pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty, znalazły się m.in. środki antykoncepcji awaryjnej – dotyczy to środków zawierających octan uliprystalu do podawania doustnego.

Źródła:

  1. Antykoncepcja awaryjna w aptekach. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach
  2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 12 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki ipołożne. Dostępne na: https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000087601.pdf

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów