Seria kropli do oczu Ikervis wycofana z obrotu
8 listopada 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na której mocy wycofano z obrotu na terenie całego kraju krople do oczu Ikervis. Przyczyną wycofania leku było wykrycie poważnej wady jakościowej w wykorzystanej substancji czynnej. Która seria leku została wycofana z aptek?
Lek Ikervis – kiedy się stosuje?
Lek Ikervis ma postać emulsji stosowanej w formie kropli do oczu. Substancją czynną leku jest cyklosporyna. Lek ten stosuje się w leczeniu ciężkiego zapalenia rogówki u pacjentów z zespołem suchego oka, u których stosowanie preparatów sztucznych łez nie przyniosło poprawy. Preparat ten dostępny jest wyłącznie na receptę.
Przyczyny wycofania leku Ikervis
Do Głównego Isnpektoratu Farmaceutycznego dotarła informacja od Europejskiej Agencji leków, przesłana za pośrednictwem systemu Rapid Alert. Z przesłanego komunikatu wynika, że wykryto kryształki substancji czynnej w określonych seriach produktu leczniczego Ikervis.
Według informacji serwisu KtoMaLek.pl każdego miesiąca sprzedaje się około 150 – 200 opakowań leku Ikervis. We wrześniu pacjenci wykupili przeszło 200 opakowań tego leku.
Jeżeli jesteśmy w posiadaniu wadliwej partii lek, wskazany jest kontakt z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje do dalszym leczeniu.
Zgodnie z decyzją z dnia 8 listopada 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Ikervis (Ciclosporinum), 1 mg/ml, krople do oczu, emulsja, o numerze serii 4N78E i terminie ważności 05.2023.
Podmiotem odpowiedzialnym jest SANTEN Oy, Niittyhaankatu 20, 33720 Tampere, Finlandia
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4283
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.