Refrakcyjna wymiana soczewki – świetny sposób na pozbycie się wady wzroku
Artykuł sponsorowany
Możliwości współczesnej medycyny są ogromne. Postęp dokonuje się właściwie we wszystkich jej dziedzinach, w tym również w okulistyce. Opcje leczenia czegoś tak powszechnego jak wady wzroku są dziś naprawdę bardzo szerokie. Wśród wielu nowoczesnych metod króluje laserowa korekcja wzroku, ale warto zainteresować się też inną, ciekawą formą leczenia – refrakcyjną wymiany soczewki.
Na czym polegają wady wzroku?
Jednym z głównych warunków ostrego widzenia jest prawidłowe skupianie światła wpadającego do oka z otaczającego nas świata. „Prawidłowe” to znaczy: w precyzyjnie określonym punkcie warstwy receptorów, czyli siatkówki. W przypadku wad wzroku takich jak krótkowzroczność i nadwzroczność, wiązki światła skupiają się odpowiednio przed i za siatkówką.
Komórki receptorowe otrzymują więc nieprecyzyjną informację i w efekcie obraz, który widzimy, jest nieostry. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku astygmatyzmu, z tą jednak różnicą, że tutaj światło trafia w więcej niż jeden punkt siatkówki. Za zaburzenie tych procesów najczęściej odpowiada nieprawidłowa moc skupiająca rogówki lub naturalnej soczewki oka.
Nieco inaczej jest w przypadku starczowzroczności, czyli wady wzroku pojawiającej się z wiekiem. W tym przypadku dochodzi do fizjologicznego obniżenia zdolności akomodacji, czyli „łapania ostrości” przez nasze oko. Proces ten zaczyna się ok. 40-45. roku życia i prowadzi do pogorszenia widzenia z bliska. To dlatego osoby ze starczowzrocznością muszą używać tzw. okularów „do czytania”.
Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest jedną z metod chirurgii refrakcyjnej. To dziedzina okulistyki zajmująca się leczeniem wad widzenia takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Do innych jej metod zaliczamy też laserową korekcję wzroku i wszczepienie soczewek fakijnych.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu fizjologicznej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nową. Taki nowoczesny implant pozwala na ostre widzenie w jednym lub więcej punktach ogniskowania. Dzięki temu możemy nie tylko pozbyć się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu, ale również zabezpieczyć się przed starczowzrocznością. Co więcej, w takiej sztucznej soczewce nie może rozwinąć się zaćma, więc jesteśmy chronieni również przed nią.
Szybko i bezboleśnie – czyli jak wygląda procedura refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest jednym z najbardziej przyjaznych pacjentowi zabiegów. Oto jej największe zalety:
- Jest krótka – trwa tylko ok. 20 minut.
- Można ją wykonać ambulatoryjnie – nie wiąże się z koniecznością pozostawania w szpitalu. W tym samym dniu poddajemy się zabiegowi i wracamy do domu.
- Jest bezbolesna – dzięki podaniu miejscowego znieczulenia.
- Charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa – powikłania są bardzo rzadkie i zazwyczaj mają charakter przemijający.
- Przywraca ostre widzenie – umożliwia pozbycie się wady; co więcej, przy wyborze soczewek wieloogniskowych pacjent nie będzie musiał stosować okularów do czytania w późniejszych latach życia.
Do wyboru, do koloru – jakie są dziś implanty soczewkowe?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek, które można wszczepić w trakcie zabiegu. Do najpopularniejszych zaliczamy implanty:
- Jednoogniskowe – pozwalające na ostre widzenie do bliży lub do dali. Po ich zastosowaniu pacjent nadal musi więc stosować okulary do jednej odległości.
- Wieloogniskowe – które rozwiązują problem stosowania okularów – pozwalają na ostre widzenie z każdej odległości.
- Toryczne – przystosowane do korekcji astygmatyzmu. Również występują w wariantach jedno- lub wieloogniskowym.
Warto wiedzieć, że soczewki wewnątrzgałkowe można dodatkowo wyposażyć w konstrukcję asferyczną – co pozwala minimalizować odblaski i poprawić widzenie w słabym oświetleniu – a także w specjalny filtr chroniący przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego i wystąpieniem w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).
O czym warto pamiętać po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest krótką, przyjazną pacjentowi procedurą. Jednak - podobnie jak w przypadku właściwie każdego zabiegu medycznego – potrzebne jest nieco czasu na rekonwalescencję po leczeniu. Czas, w którym oczy nauczą się korzystać ze swoich nowych możliwości, zależy od indywidualnych uwarunkowań, jednak zastosowanie się do poniższych zasad pomoże przyspieszyć ten proces. Warto zatem pamiętać, by:
- Przez pierwszy miesiąc po zabiegu unikać większego wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania ciężkich przedmiotów, schylania się i gwałtownych ruchów.
- Chronić oczy przed dostaniem się do nich wody (i innych substancji).
- Na zewnątrz stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Nie trzeć oczu i nie mrużyć ich, unikać silnego zaciskania powiek. W przypadku odczuwania dyskomfortu okolicy oczu po zabiegu, można zastosować środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
- Stosować się do zaleceń lekarza.
Więcej informacji na temat rekonwalescencji po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki znajdziesz też na stronie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku - Vidium Medica: https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/stan-pacjenta-operacji-wszczepienia-sztucznej-soczewki/.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.