Producent pomylił opakowania leków. Uważajcie!

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-11-15 11:01

Jeśli jesteś osobą po przeszczepie, to koniecznie przeczytaj poniższą informację. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż leku Cyclaid. Podczas produkcji pomylone zostały opakowania leków i dawki lekarstwa zostały źle opisane. Może być to szkodliwe dla osób, które przechodzą właśnie przez kurację po przeszczepie. Stosują go jednak jeszcze osoby cierpiące na inne choroby. Sprawdźcie, kto powinien uważać i która seria leku została wycofana z obrotu.

Czym jest Cyclaid?

Lek Cyclaid stosowany jest przez osoby, którym przeszczepiono narządy lub szpik kostny. Cyclaid jest jednak również stosowany w leczeniu chorób nerek, a także w przypadku atopowego zapalenie skóry czy łuszczycy. Podaje się go ponadto osobom, które cierpią na ciężkie zapalenie stawów.

Dlaczego wstrzymano sprzedaż leku Cyclaid?

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego trafiło zgłoszenie, z którego wynika, że jedna z partii leku nie spełnia norm jakościowych. Pomyłka polegała na błędnym zapakowaniu leku. Do opakowania z napisem 100 mg trafił produkt z dwa razy mniejszą ilością substancji czynnej. Na razie problem stwierdzone w przypadku jednego opakowaniu, a błąd został zauważony przez aptekarza.

Którą serię leku Cyclaid wycofano ze sprzedaży?

Po zgłoszeniu niezgodności z opisem na opakowaniu została wstrzymana sprzedaż serii o numerze: 910233. Lek nie został jednak wycofany ze sprzedaży i pacjenci nie muszą zwracać go do aptek. Warto jednak sprawdzić wielkość dawki leku Cyclaid, jeśli posiadacie go w swoim domu.

Na stronie KtoMaLek.pl znajdziesz ulotki leków, interakcje między lekami i żywnością, a przede wszystkim sprawdzisz i zarezerwujesz leki w najbliższej aptece.

Źródło: https://archiwum.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1086,Decyzja-10WS2017.html

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów