Parametry określające szkła korekcyjne - jak je dopasować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-26 14:52
Szkła korekcyjne

Szkła okularów korekcyjnych pozwalają na skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Warunkiem idealnego dopasowania okularów korekcyjnych jest przeprowadzenie badania wzroku i określenie parametrów soczewek. Dopasowując okulary korekcyjne warto zwrócić uwagę nie tylko na takie parametry jak moc sferyczna, ale także na takie czynniki podnoszące komfort użytkowania okularów, jak powłoka zapobiegająca parowaniu lub antyrefleksy. Wyniki badania okulistycznego zapisywane są na recepcie okularowej. Jakie parametry zawiera taka recepta i w jaki sposób określają one właściwości szkieł okularowych?

Podstawowe parametry opisujące szkła korekcyjne

Podstawowy parametr określa, czy szkła mają służyć widzeniu do bliży, czy do dali. Okulary do dali są przeznaczone do codziennych czynności, jak chodzenie czy też jazda samochodem. Z kolei okulary do bliży noszone są podczas czynności wykonywanych z bliska – jak na przykład czytanie. Okulary do bliży zazwyczaj korygują dalekowzroczność, jednak czasami mogą korygować także krótkowzroczność. Analogicznie soczewki okularowe „do chodzenia”, czyli do dali, również mogą być plusowe, choć zasadniczo są to „minusy”.

Zdolność oka do ostrego widzenia określają dioptrie i ten parametr stosowany jest w okulistyce w celu określenia mocy szkieł okularów korekcyjnych. Jak interpretować moc sferyczną soczewki, wyrażaną przy pomocy dioptrii? Dioptrie dodatnie wskazują na moc skupiającą soczewki, a dodatnia moc sferyczna dedykowana jest dalekowidzom. Dioptrie ujemne dotyczą mocy rozpraszającej szkła, zatem okulary o ujemnej mocy korygują wadę krótkowzroczności.

Kolejny parametr opisujący szkło korygujące okularów to moc cylindra i oś cylindra. Moc dotyczy korekty wady wzroku zwanej astygmatyzmem i może przyjmować wartości dodatnie lub ujemne. Oś cylindra występuje łącznie z mocą cylindra i zawiera się w przedziale od 0 do 180 stopni. Parametr ten podawany jest w celu odpowiedniego ustawienia szkieł. Natomiast rozstaw źrenic określa odległość pomiędzy środkiem źrenic i wyrażany jest w mm.

Na parametry konstrukcyjne soczewki i jej grubość wpływa indeks soczewki. Jest to współczynnik załamania światła - im wyższy współczynnik załamania światła, tym cieńsza soczewka. Indeks soczewki nie jest jedynym parametrem warunkującym grubość soczewki, a tym samym komfort noszenia okularów korekcyjnych. Inne parametry to rodzaj oprawek i ich kształt (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne), rozstaw źrenic oraz moc soczewki skorelowana z wielkością wady wzroku.

Źle dopasowane szkła korekcyjne - co może pójść nie tak?

Szkła korekcyjne

Jeżeli zakup okularów poprzedzony jest specjalistycznym badaniem u optyka, a okulary kupowane są w oparciu o wystawioną receptę - wówczas wszystkie parametry szkieł korekcyjnych powinny być idealnie dopasowane,  jak przypomina strona https://www.wokularach.pl/jak-wybrac-parametry-szkiel. Niekiedy jednak zakup okularów nie jest poprzedzony odpowiednią konsultacją - i wtedy trzeba liczyć się z tym, że szkła korekcyjne mogą nie spełniać swojej funkcji. Najbardziej oczywistym problemem jest zakup okularów o niewłaściwej mocy - od czasu zakupu poprzednich okularów mogło dojść do pogłębienia wady wzroku.
Jak rozpoznać, że okulary korekcyjne zostały źle dopasowane? Podczas noszenia okularów pojawiają się migreny, pogorszenie wzroku oraz stany zapalne spojówek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując okulary korekcyjne?

Aby zwiększyć komfort użytkowania szkieł korekcyjnych, warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jak powłoki antyrefleksyjne czy fotochromy. Antyrefleksy poprawiają komfort widzenia redukując odblaski. Z kolei powłoka fotochromowa zmienia zabarwienie pod wpływem promieniowania UV, co powoduje przyciemnienie soczewek. Inne powłoki zwiększające funkcjonalność szkieł okularowych to powłoka hydrofobowa, utwardzająca czy neutralizująca niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów