Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Odtrucie alkoholowe to nie tylko leczenie kaca!

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-04 16:55
Odtrucie alkoholowe to nie tylko leczenie kaca!

Kroplówki to jedna z najpopularniejszych form odtrucia alkoholowego. Używa się ich zarówno w ramach detoksu po długotrwałym nadużywaniu alkoholu, jak i do leczenia syndromu dnia poprzedniego. Potrzebujesz szybko stanąć na nogi po suto zakrapianej imprezie lub weekendowym wyjeździe? Całe szczęście, kroplówki odtruwające są coraz szerzej dostępne – dowiedz się dlaczego warto z nich skorzystać!

Odtrucie alkoholowe za pomocą kroplówek natychmiast poprawia samopoczucie

W przeciwieństwie do domowych sposobów, kroplówki na kaca znoszą nieprzyjemne dolegliwości praktycznie od razu. Wiele osób odczuwa ulgę jeszcze w momencie wykonywania wlewu. Dlaczego tak się dzieje? Skuteczność tej metody wynika z wysokiej biodostępności podawanych substancji – roztwór glukozy czy elektrolitów podawany jest bezpośrednio do układu krążenia. Taka droga podania omija ograniczenia wynikające z budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, pozwalając na maksymalne wykorzystanie związków odżywczych.

Podstawą odtrucia alkoholowego jest roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem glukozy, elektrolitów i magnezu. Tak opracowana mieszanka przede wszystkim szybko nawadnia organizm, ale pomaga również w wypłukaniu szkodliwych metabolitów alkoholu. Co więcej, kroplówka uzupełnia niedobory cukru i elektrolitów we krwi, dzięki czemu niweluje takie objawy kaca jak osłabienie czy drżenia mięśniowe.

Odtrucie alkoholowe za pomocą kroplówek

Kompleksowa detoksykacja organizmu powinna uwzględniać także regenerację

Odtrucie alkoholowe to z założenia procedura, która ma maksymalnie ograniczyć szkodliwe oddziaływanie alkoholu na organizm. Kroplówki powinny więc nie tylko uzupełniać niedobory, ale również wspierać organizm w regeneracji. Należy jednak pamiętać, że detoks alkoholowy nie zniweluje całkowicie skutków długotrwałego nadużywania alkoholu. Może on jednak odwrócić część problemów zdrowotnych wynikających bezpośrednio z choroby alkoholowej.

Odtrucie alkoholowe może wspomagać procesy regeneracji wątroby po alkoholu

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu – odpowiada nie tylko za detoksykację czy magazynowanie niektórych związków odżywczych, ale przede wszystkim uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do stopniowego uszkadzania wątroby, a w ostateczności do jej całkowitej niewydolności. Na alkoholową chorobę wątroby składa się:

  • stłuszczenie wątroby;
  • alkoholowe zapalenie wątroby;
  • marskość wątroby.

Wątroba, jako jeden z nielicznych narządów w naszym ciele, posiada duże zdolności do regeneracji. Proces ten można przyspieszyć, wzbogacając odtrucie alkoholowe o pewne związki aktywne. Badania naukowe potwierdzają, że szczególnie pomocna w tej materii jest ornityna – prosty aminokwas wykazujący działanie hepatoprotekcyjne. Dodatkowym wsparciem mogą być również antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E czy koenzym Q10. Związki te skutecznie redukują wysoki poziom wolnych rodników tlenowych i niwelują zjawisko stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do postępujących uszkodzeń tkanek.

Odtrucie alkoholowe wspomaga pracę układu nerwowego

W zależności od charakterystyki naszego spożywania alkoholu, objawy ze strony układu nerwowego mogą być różne. W przypadku pojedynczego epizodu intensywnego picia, ograniczenie funkcji poznawczych i spadek koncentracji występuje jedynie w ramach objawów kaca. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku długoletniego nadużywania alkoholu.

W przebiegu zaawansowanej choroby alkoholowej mogą wystąpić różne zaburzenia mające związek zarówno z toksycznym działaniem alkoholu i jego metabolitów, jak i upośledzeniem wchłaniania i przekształcania witamin z grupy B. Wśród wielu jednostek chorobowych, można wymienić między innymi zespół Wernickego-Korsakowa czy halucynozę alkoholową, które w znacznym stopniu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie chorej osoby.

Odtrucie alkoholowe może również działać regenerująco na układ nerwowy. Wystarczy, że kroplówka zostanie uzupełniona o szybko przyswajalne witaminy z grupy B oraz magnez – związki, które mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zarówno mózgu, jak i nerwów obwodowych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów