Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2018 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-10-30 11:47
Lista leków refundowanych listopad 2018 r.

Wraz z początkiem listopada zacznie obowiązywać zaktualizowana lista leków refundowanych. Jakie zmiany tym razem przygotowało dla pacjentów Ministerstwo Zdrowia? Czy na wykazie pojawiły się nowe leki? Które preparaty zostały wykreślone?

Zmiany na listopadowym wykazie leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia jest zobowiązane aktualizować listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych co dwa miesiące. 26 października 2018 r. resort zdrowia opublikował obwieszczenie dotyczące tego wykazu, który będzie obowiązywał od 1 listopada.

Jakie zmiany wprowadzono na wykazie? Całkiem spore. Na listę trafiło aż 110 nowych leków i wyrobów medycznych, choć w większości nie są to nowe substancje czynne, a odpowiedniki już wcześniej refundowanych leków. W przypadku 33 leków zdecydowano o niekontynuowaniu refundacji.

Resort zdrowia zdecydował o obniżeniu cen zbytu dla 131 leków. Podwyżką objęto jedynie sześć preparatów, przy czym nie są one wysokie. Jak na tym tle prezentują się dopłaty ze strony pacjentów? Dla 197 leków poziom dopłat spadnie. Na tej zmianie skorzystają np. pacjenci przyjmujący Valhit, lek stosowany we wskazaniu "Zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 110 dni po przeszczepie". Cena za opakowanie 60 tabletek po 450 mg zmniejszy się o 147,42 zł. Jednocześnie dla 554 preparatów dopłaty wzrosną. Najbardziej odczuwalna dla pacjentów będzie podwyżka leku Vimpat w opcji 200 mg po 56 tabletek w blistrach, aż o 451,39 zł! 

Zobacz najnowszą listę leków refundowanych!

Nowe leki na liście refundacyjnej

Nowa lista refundacyjna przyniosła sporo zmian, dołączyło do niej aż 110 nowych pozycji. Dodano m.in takie preparaty, jak:

  • krople do oczu Bimakolan - lek stosowany w jaskrze, podawany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • roztwór do stosowania zewnętrznego Salbetan - połączenie betametazonu, będącego kortykosteroidem, i kwasu salicylowego. To lek stosowany w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy, będący nowym wskazaniem szczególnie dodanym do refundacji,
  • tabletki Tonicard - nowy lek antyarytmiczny, jego substancją czynną jest propafenon. Podaje się go przy objawowej tachyarytmii nadkomorowej lub ciężkiej objawowej tachyarytmii komorowej zagrażającej życiu.

Na liście znalazły się także nowe typy pasków do oznaczania glukozy we krwi (DiaUve ToGO, OKmeter Core), furazydyna w nowej dawce (Furaginum Teva), a także leki przeciwpadaczkowe na bazie lakozamidu w różnych dawkach (Epilac, Lackepila, Lacosamide Accord), a także kilka rodzajów Methofill SD pod postacią roztworu we wstrzykiwaczu.

Które leki wypadły z listy?

Z listy leków refundowanych zniknęły w sumie 33 preparaty, w tym Contracid (w dawce 40 mg) stosowany w chorobach przewodu pokarmowego, Donestad (w dawkach 5 i 10 mg) stosowany u chorych na Alzheimera czy lek przeciwdepresyjny Tymogen (w dawce 12,5 mg). Refundację stracił także przeciwalergiczny Goldesin (w dawce 5 mg).

Część zmian na liście refundacyjnej to efekt wycofywania przez producentów niektórych rodzajów opakowań. Z listy zniknie więc Bebilon Pepti 1 i Bebilon Pepti 2 w puszkach po 450 g. Jednocześnie do wykazu wprowadzono te same produkty w nowych gramaturach (400 g).

Spore zmiany w programach lekowych

W ramach programów lekowych wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in.:

  • Cosentyx (sekukinumab) - lek rozstanie objęty refundacja w ramach trzech programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" i "Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa";
  • Taltz (ixekizumabum) - będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej";
  • Praluent (alirokumab) - refundacja będzie dostępna dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną;
  • Imnovid (pomalidomid) - to lek przeciwnowotworowy, refundacja będzie dostępna przy leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego.

Zmiany w programach lekowych niosą korzyści także dla pacjentów w nadciśnieniem tętniczym, gdyż refundacją objeto lek Veletri (epoprostenol) oraz Adempas (riocyguat).

Darmowe leki dla seniorów – co się zmieni?

Zmiany na liście leków dla seniorów nie są znaczące. Na nowym wykazie znalazły się 2043 preparaty, o 28 więcej niż poprzednio. Ważna zmiana dotyczy zwiększenia wydatków przeznaczonych na realizację programu "75+". W 2018 r. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało wydać na ten cel 643,3 mln zł. Zgodnie z niedawno przyjętą nowelizacją kwota ta będzie powiększona o dodatkowe 50 mln zł.

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-26-pazdziernika-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2018-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów