Kalendarz alergika: co pyli we wrześniu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-09-03 13:14
Kalendarz alergika: co pyli we wrześniu?

Jesienią przyroda powoli przygotowuje się do zimy i niskich temperatur. Liście na drzewach żółkną i opadają, zboża na polach dawno są już skoszone. Dlatego może zaskakiwać fakt, że we wrześniowym powietrzu nadal unosi się sporo uczulających pyłków. Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź, które rośliny pylą we wrześniu i jak radzić sobie z objawami alergii.

Alergie wziewne – co je wywołuje?

Jak wiadomo, aby się rozmnażać rośliny produkują pyłek kwiatowy, zawierający męskie komórki rozrodcze. By mogły się połączyć z komórkami żeńskimi, pyłek musi się jakoś do nich dostać. Wiele roślin wykorzystuje do tego celu zwierzęta, na przykład pszczoły i trzmiele. Jednak zdecydowana część z nich jest wiatropylna. To właśnie unoszące się w powietrzu pyłki roślin są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych. Zalicza się je do tzw. alergenów sezonowych, gdyż okres pylenia trwa od końca zimy do połowy jesieni. W ten sam sposób uczulać mogą także zarodniki grzybów mikroskopowych, roztocza kurzu domowego oraz sierść i naskórek zwierząt domowych.

Trawy, które pylą we wrześniu

Zdecydowany spadek stężenia pyłków traw jest dobitnym dowodem na to, że okres pylenia chyli się ku końcowi. Z początkiem miesiąca utrzymują się jeszcze w średnim stężeniu, by z jego końcem praktycznie zaniknąć. To dobra wiadomość dla alergików, ponieważ pyłki traw są jednym z bardziej dokuczliwych alergenów. Warto zauważyć, że w wyniku zmian pogodowych i ochłodzenia, częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, zatem rzadziej mamy kontakt z pyłkami. Niestety oznacza to częstszy kontakt z innymi alergenami – roztoczami kurzu domowego.

Rośliny, które pylą we wrześniu KtoMaLek.pl

Chwasty, które pylą we wrześniu

O ile trawy powoli kończą pylić, we wrześniu nadal aktywnie pylą chwasty. Na początku miesiąca możemy się jeszcze zetknąć z pyłkami babki zwyczajnej oraz komosy, których stężenie utrzymuje się na niskim poziomie. Podobnie jest z bylicą, która pylenie kończy w połowie września. W średnim stężeniu obecne są pyłki ambrozji, przede wszystkim w pierwszej dekadzie miesiąca. Z końcem września utrzymuje się ono na niskim poziomie.

Zarodniki grzybów mikroskopowych we wrześniu

Choć pyłków traw i chwastów w powietrzu jest zdecydowanie mniej, w wysokim i bardzo wysokim stężeniu obecne są zarodniki grzybów mikroskopowych. Zarodniki grzybów z rodzaju Cladosporium utrzymują się w bardzo wysokim stężeniu właściwie przez cały miesiąc. Poprawa następuje dopiero w z początkiem października. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku zarodników grzybów z rodzaju Alternaria, których wysokie stężenie utrzymuje się w pierwszej dekadzie września, a już z końcem miesiąca jest niskie.

Jak radzić sobie z alergią?

W wyniku kontaktu z pyłkami i zarodnikami grzybów mikroskopowych u wielu osób pojawia się uciążliwy katar, kichanie i swędzenie nosa, a także świąd i łzawienie oczu, czy nawet astma atopowa. Jeżeli objawy te są bardzo uciążliwe, rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja u alergologa - specjalisty od leczenia uczuleń. W trakcie wizyty alergolog będzie mógł ustalić, co jest przyczyną występujących objawów alergicznych i wdrożyć skuteczne leczenie.

Ale co robić, gdy mamy odległy termin wizyty, a objawy nie pozwalają normalnie funkcjonować? Możemy się poratować preparatami dostępnymi w aptece, które złagodzą uciążliwe symptomy.

  • Leki antyhistaminowe - w wyniku kontaktu z alergenem organizm zaczyna wydzielać histaminę - substancję odpowiedzialną za występowanie objawów alergii. Zadaniem leków antyhistaminowych (Allegra, Claritine Active, Flonidan Control, Hitaxa Fast, Zyx Bio) jest zahamowanie tego procesu.
  • Krople do oczu – gdy alergen dostanie się w okolice oczu, zaczynają one swędzieć i łzawić. Antyalergiczne krople do oczu (Alectoin, Allergocrom, Azelastin COMOD, Ektin, EctoAlerg, Polcrom, Zabak) wypłukują alergen, nawilżają i łagodzą swędzenie.
  • Krople do nosa – katar sienny to jeden z najczęstszych objawów alergii wziewnych. Świąd, kichanie i cieknąca wydzielina z nosa mogą być naprawdę wyczerpujące. Antyalergiczne krople do nosa (Acatar, Allergodil, Betadrin WZF, Rhinazin, Otrivin Allergy, Xylorin Alergia) skutecznie radzą sobie z tymi objawami, obkurczając śluzówkę, udrażniając nos i zmniejszając ilość wydzieliny.

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów