Kalendarz alergika: co pyli w sierpniu?
Wakacje to trudny czas dla wszystkich alergików. Wysokie temperatury i suchość powietrza sprzyjają unoszeniu się w powietrzu pyłków różnych roślin, a jest ich całkiem sporo. Pylą trawy, pylą chwasty, obecne są także zarodniki grzybów mikroskopowych. Jeżeli zmagasz się z alergią, sprawdź, jak radzić sobie z jej objawami.
Pylenie traw w sierpniu
Pyłki traw są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych. Wywołują kichanie i katar sienny, swędzenie powiek i łzawienie, a także duszący kaszel. Na szczęście w sierpniu ich stężenie w powietrzu utrzymuje się na niskim poziomie, dzięki czemu część osób może spokojnie odetchnąć. Wzrost stężenia pyłków traw może nastąpić na przełomie sierpnia i września przy sprzyjających warunkach pogodowych, dlatego warto zachować ostrożność.
Pylenie chwastów w sierpniu
Sierpień to czas intensywnego pylenia chwastów. W suche i upalne dni wzrasta stężenie pyłków bylicy do poziomu średniego, a nawet wysokiego. Trzeba pamiętać, że to bardzo popularny chwast, który rośnie na terenie całego kraju. W sierpniu nadal pyli pokrzywa, jednak, na szczęście dla alergików, jej pyłki nie wykazują silnych właściwości alergizujących. Oprócz wspomnianych roślin w tym miesiącu pyli także babka zwyczajna, komosa oraz szczaw zwyczajny.
Druga połowa sierpnia to czas, w którym zaczyna kwitnąć ambrozja. Jej pyłki utrzymują się w powietrzu nawet do końca października. Najwyższe stężenie osiągają na początku września.
Zarodniki grzybów mikroskopowych w sierpniu
Przez cały okres sierpnia w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Sprzyja im większa wilgotność powietrza i wysoka temperatura, zatem w ciepłe i deszczowe dni objawy alergii mogą być bardziej dokuczliwe. Wysokie stężenie tych zarodników będzie się utrzymywało również we wrześniu.
Jak zwalczać objawy alergii?
Nawracające katar, kichanie czy swędzenie oczu najpewniej są objawem alergii. Taka sytuacja powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty od uczuleń - alergologa. Lekarz ten będzie chciał ustalić, który alergen wywołuje u nas niepożądaną reakcję organizmu. W tym celu wykonuje się testy skórne lub badania krwi. Pamiętajmy, by na 7-10 dni przed badaniami odstawić leki antyhistaminowe, gdyż mogą one zafałszować wynik testów.
W trakcie wizyty u alergologa poznamy także sposoby, jak złagodzić objawy alergii. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ułatwiają radzenie sobie z uciążliwymi symptomami.
- Leki antyhistaminowe - w przypadku kontaktu z alergenem komórki naszego organizmu zaczynają wydzielać histaminę, która odpowiedzialna jest za występowanie reakcji uczuleniowych. Zadaniem leków antyhistaminowych jest hamowanie tego procesu. Dostępne są takie preparaty, jak: Allegra, Allertec, Cezera, Claritine, Hitaxa Fast, Zyrtec UCB, Zyx Bio.
- Krople do nosa - nieustanne kichanie oraz cieknąca wydzielina z nosa potrafią być naprawdę uciążliwe. Krople przeciwalergiczne udrażniają nos i zmniejszają obrzęk śluzówki, co poprawia komfort oddychania. Do tej grupy preparatów należą m.in: Allergodil, Azelastin POS, Otrivin Allergy czy Xylorin Alergia.
- Krople do oczu - jeżeli męczy nas łzawienie i swędzenie oczu, warto sięgnąć po przeciwalergiczne krople do oczu, takie jak: Alectoin, Allergocrom, Ektin, Azelastin Comod, Starazolin RED. Wypłukują alergeny z oka oraz zmniejszają podrażnienie i swędzenie.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.