Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kalendarz alergika: co pyli w marcu?

2019-03-21 12:23
Kalendarz alergika: co pyli w marcu?

Wraz z końcem marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To czas, w którym zieleniące się pola, łąki, drzewa i krzewy rozpoczynają produkcję pyłków, potrzebnych do rozmnażania. Niestety, to co dobre dla roślin, nie zawsze jest korzystne dla ludzi. Pyłki roślin są jednym z najczęściej uczulających alergenów. Dlatego każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny pylą w marcu.

Jak objawiają się alergie wziewne?

Do grupy alergii wziewnych zaliczają się alergie na kurz, sierść, pleśń, a także na pyłki drzew, traw i chwastów. Określa się je mianem wziewnych, ponieważ alergen dostaje się do organizmu drogami oddechowymi. Wywołują one uciążliwe objawy, które u niektórych alergików mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Najczęściej występującą dolegliwością jest alergiczny nieżyt nosa, zwany potocznie katarem siennym. Objawia się on obfitym i wodnistym katarem, któremu towarzyszy kichanie, zatkanie nosa i mocne swędzenie. Ponadto powstała wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co utrudnia oddychanie. Wraz z katarem siennym często występuje się alergiczne zapalenie spojówek. Wówczas w okolicy powiek pojawia się widoczne zaczerwienienie i obrzęk. Oczy zaczynają piec, swędzieć i nadmiernie łzawić. Wreszcie alergia wziewna może manifestować się pod postacią astmy alergicznej. Chory w wyniku kontaktu z alergenem występują duszności, świszczący oddech i ataki kaszlu.

U niektórych osób występuje tylko jeden objaw, są jednak przypadki, gdy wszystkie symptomy występują jednocześnie. Konsekwencją jest ogromne zmęczenie i osłabienie. Do rzadziej występujących objawów w przypadku alergii wziewnych zaliczają się: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaczerwienienia skóry, obrzęk lub pokrzywka.

Rośliny, które pylą w marcu

Olsza (olcha)

W marcu odnotowuje się najwyższe stężenie pyłków olszy i to we wszystkich regionach Polski. Przy sprzyjających warunkach drzewo to może rozpocząć okres pylenia już w lutym. Drzewa te rzadko występują w centrach miast, można je jednak spotkać na terenach podmiejskich i rozrastających się osiedlach na obrzeżach miast.

Leszczyna

Rozpoczyna pylenie nieco wcześniej od olszy, bo już w pierwszej połowie lutego, o ile ma ku temu warunki. Krzewy tej rośliny najczęściej rosną na działkach, w ogrodach oraz w lasach. Średnie stężenie pyłków leszczyny utrzymuje się od drugiej połowy lutego do końca marca.

Topola

Kolejnym drzewem, które rozpoczyna pylenia w marcu jest topola. Jej kwiaty maja kształt zwisających bazi. Drzewo to często można spotkać w miejskich parkach i ogrodach. W połowie marca stężenie pyłków topoli utrzymuje się na niskim poziomie, a już w pod koniec miesiąca jest ono średnie. Najwyższy poziom pyłków topoli w powietrzu przypada na początek kwietnia.

Wierzba

W marcu kwitną również wierzby. Na ich gałązkach widoczne są żółte kotki, które w cieplejsze dni odwiedzane są przez pszczoły. Pyłek produkowany przez wierzby jest większy i cięższy od np. pyłku olszy, dlatego o wiele rzadziej wywołuje objawy alergiczne.

W zależności od ilości opadów i temperatur w powietrzu mogą zacząć pojawiać się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Sposoby walki z alergią na pyłki

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, najlepiej skonsultować z alergologiem. Pomoże on ustalić, które pyłki lub inne alergeny odpowiedzialne są za reakcję naszego organizmu oraz dobierze odpowiednie leczenie.

W terapii farmakologicznej stosuje się leki antyhistaminowe, czyli takie, które zmniejszają wydzielanie substancji odpowiedzialnej za występowanie objawów alergii - histaminy. Na rynku dostępne są nie tylko leki na receptę, ale także takie, które można kupić bez recepty. Są to m.in. preparaty, takie jak: Allertec WZF, AllegraAleric Deslo Active, Contrahist Allergy, Hitaxa Fast, Lirra Gem, Zyx Bio. Preparaty te łagodzą katar sienny, obrzęk błon śluzowych oraz ewentualne zmiany skórne wynikające z kontaktu z alergenem.

Katar alergiczny można zmniejszyć stosując przeciwalergiczne krople do nosa (Allergodil, Otrivin Allergy, Xylorin Alergia, Polcrom 2%). Udrożnią nos, zmniejszą ilość wydzieliny i złagodzą przekrwienie śluzówki. Jeżeli alergen dostał się do oczu, powodując ich zaczerwienienie i łzawienie, można sięgnąć po krople nawilżające lub przeciwalergiczne (Zabak, Polcrom, Ektin). Skład i działanie tych preparatów można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, który umożliwia ich rezerwację w najbliższej aptece.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów