Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje soczewek, wybierz z nami!

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2019-08-05 09:35
zakładanie soczewek

Soczewki kontaktowe to niedroga alternatywa dla okularów. Sprawdzą się szczególnie podczas uprawiania sportu, pływania czy też wycieczek górskich, kiedy tradycyjne szkła w oprawkach są niewygodne, a często również wręcz niemożliwe do noszenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Które z nich wybrać? Sprawdź nasz poradnik.

Zalety soczewek kontaktowych

kobieta zakłada soczewki

 

Niestety, coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Długotrwała praca przy komputerze, siedzenie przed telewizorem czy też nieodpowiednie oświetlenie skutkują koniecznością noszenia szkieł korekcyjnych. Jak już wspomniano wyżej, znakomitą alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. Nie tylko znacząco wpływają na komfort codziennego życia, ale również – w przypadku szkieł kolorowych – mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd, zmieniając kolor oczu. Prawidłowo dobrane i użytkowane są całkowicie nieodczuwalne na oku.

Soczewki kontaktowe – twarde czy miękkie?

Dobranie soczewek kontaktowych powinno być uzależnione przede wszystkim od dolegliwości okulistycznych oraz stylu życia. We właściwym doborze powinien pomóc lekarz okulista lub też optometrysta.


Najogólniej szkła można podzielić na miękkie i twarde. Są one do siebie podobne, jeśli chodzi o kwestię pielęgnacji, sposobu wkładania czy zdejmowania oraz rodzajów płynów, w których należy je przechowywać. Jakie są natomiast między nimi różnice?


Twarde soczewki stosuje się w przypadku określonych dolegliwości, takich jak schorzenia stożka rogówki albo przy skomplikowanych i dużych wadach wzroku. Są również odpowiednie dla osób cierpiących na tzw. zespół suchego oka. Rodzaj ten cechuje się dużą przepuszczalnością tlenu oraz trwałością – niektóre modele można nosić nawet do 2 lat. Są one dopasowywane indywidualnie do pacjenta, aby w jak najlepszy sposób korygowały wady wzroku, z czym wiąże się wyższa cena, niż w przypadku szkieł miękkich.


Miękkie soczewki cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Ich szeroki wybór dostępny jest w sklepach stacjonarnych i internetowych. Dzięki elastycznej strukturze, nie ma konieczności indywidualnego dopasowywania ich do oka. Są natomiast mniej trwałe, niż szkła twarde. Zwykle występują w wersjach soczewek jednodniowych, tygodniowych i miesięcznych, choć na rynku znaleźć można jeszcze modele trzymiesięczne.

 

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

oko z soczewką

 

 Największym zainteresowaniem wśród osób, które noszą soczewki kontaktowe na co dzień, cieszą się wersje miesięczne. Charakteryzują się odpowiednim stopniem nawilżenia, który zapobiega wysychaniu gałki ocznej, a także wygodą stosowania. Po około 30 dniach od rozpoczęcia stosowania robią się twarde – to znak, że należy je wyrzucić. Soczewki te cechują się również bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny, a ponadto różnego rodzaju sklepy organizują często dodatkowe promocje, np. zakup 3 soczewek w cenie 2 lub ze znaczną zniżką.

Z kolei soczewki jednodniowe to świetna opcja dla osób, które przede wszystkim używają okularów korekcyjnych, natomiast w wybranych sytuacjach (np. cotygodniowa wizyta na basenie) wolą skorzystać z soczewek. Ich zaletą jest również możliwość zaoszczędzenia na płynach do szkieł, które w tym przypadku są po prostu zbędne – soczewki po dniu użytkowania należy bowiem wyrzucić. Szeroki wybór szkieł różnego typu znajdziesz na soczewkowo.pl - jakość i cena, najlepsze soczewki tylko u nas, sprawdź!

Soczewki „dzień i noc”

Na rynku dostępne są również soczewki typu „dzień i noc”, które można nosić przez całą dobę, również podczas snu. Są one szczególnie przydatne w miejscach, w których nie ma dostępu do czystej wody, np. na kempingu. Przepuszczają one dużo tlenu i nie powodują dyskomfortu podczas snu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów